ذخیره سازی سلول های بنیادی مغز استخوان و خون محیطی در بانك خون بندناف رویان

ربات كشاورز: مدیرعامل شركت فناوری بن یاخته های رویان اظهار داشت: خدمات ذخیره سازی سلول های بنیادی خون محیطی و مغز استخوان به منظور خدمات رسانی به افرادی كه به بیماری هایی همچون مولتیپل میلوما، لنفوم هوچكین، لنفوم نان هوچكین، آنمی آپلاستیك، لوسمی حاد لنفوئیدی و آنمی سلول داسی شكل مبتلا هستند، در بانك خون بندناف رویان انجام می گردد.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، مرتضی ضرابی، مدیرعامل شركت فناوری بن یاخته های رویان اظهار نمود: خیلی از مراكز پیوند و مراكزی كه بیماران سرطانی را تحت درمان قرار می دهند، برای درمان های پس از شیمی درمانی و رادیوتراپی به تزریق مجدد سلول های بنیادی خود فرد اقدام می كنند. در شركت فناوری بن یاخته های رویان پیش از شروع شیمی درمانی یا رادیوتراپی، سلول های بنیادی مغز استخوان یا خون محیطی از فرد بیمار گرفته و ذخیره سازی می گردد تا امكان تزریق آن پس از انجام فرآیند درمان تولید شود و اصطلاحا پس از درمان، پیوند اتولوگ برای فرد بیمار انجام می گردد.

وی درمورد نوع خدمات قابل عرضه در این مركز خاطرنشان كرد: جداسازی RBC، Osteoclast، Osteoblast، Adipose از مغز استخوان، فریز و نگهداری سلول های بنیادی مغز استخوان، جداسازی RBC از خون محیطی و فریز و نگهداری سلول های بنیادی خون محیطی مشخصا در این مركز قابل عرضه است.

ضرابی در مورد كاربرد این سلول ها هم اظهار داشت: پیوند اتولوگ سلول های بنیادی خون محیطی به طور گسترده ای در درمان سرطان هایی كه با دوز بالا شیمی درمانی می شوند، استفاده می شود؛ این روش نه تنها برای انواع سرطان های خونی استفاده می گردد بلكه برای تومورهای جامد كه حساس به روش شیمی درمانی هستند همچون سرطان سینه و سرطان سلول های كوچك ریوی هم كاربرد دارد. همچنین، نشان داده شده است تزریق متوالی سلول های بنیادی خون محیطی می تواند سبب افزایش شدت و قدرت شیمی درمانی شود. علاوه بر این، از پیوند اتولوگ این سلول ها برای درمان بعضی از بیماری ها همچون مولتیپل میلوما، لنفوم هوچكین، لنفوم نان هوچكین، لوسمی میلوئیدی حاد، نوروبلاستوما، تومورهای زایا و انواع بیماری های خود ایمنی استفاده می گردد.

كارآزمایی بالینی فلج مغزی و اوتیسم با سلول های مزانشیم بندناف

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی درباره دیگر خدمات شركت فناوری بن یاخته های رویان بیان كرد: جداسازی سلول های بنیادی از بافت بندناف هم به مجموعه فعالیت های این مركز افزوده شده است.

ضرابی درباره كاربرد این سلول ها اظهار داشت: تابحال فقط از سلول های بنیادی خون بندناف بعنوان سلول های بنیادی خونساز برای ذخیره سازی و درمان استفاده می كردیم، ولی با عنایت به اینكه امكان جداسازی سلول های بندناف تحت عنوان مزانشیم بندناف هم فراهم گشته است، برای درمان برخی بیماری ها مثل بیماری های عصبی می توانیم این سلول ها را در اختیار مراكز درمانی قرار دهیم.

مدیرعامل بانك خون بندناف رویان با اشاره به اینكه در نخستین اقدام از سلول های بنیادی بافت بندناف یا مزانشیم بندناف برای كارآزمایی بالینی بیماران فلج مغزی و همینطور بیماران مبتلا به اوتیسم بهره برده ایم، اظهار داشت: نتایج تزریق های صورت گرفته به بیماران منتخب، بسیار قابل توجه و پرارزش است.

پرده جنینی؛ پانسمان بیولوژیك زخم های مزمن

ضرابی درباره پرده آمنیوتیك و محصولات مشتق از آن كه به تازگی در سبد فعالیت های این بانك قرار گرفته است، اضافه كرد: چهار نوع محصول مختلف از بافت اولیه پرده آمنیوتیك تولید كرده ایم كه كاربرد آن در درمان زخم های مزمن و حاد، جراحی های چشم، جراحی عروق و جراحی های عمومی، ستون فقرات، ارتوپدی و پزشكی ورزشی، گوش- حلق- بینی و دندانپزشكی، زخم دیابتی، سوختگی های درجه دو و سه، زخم های فشاری، زخم های بوجود آمده بعد از جراحی یا بعد از برخورد ضربه، زخم های ثانویه حفره ای یا تونلی زیرپوستی ناشی از عفونت زخم های اولیه، زخم های پوستی بوجود آمده در بیماران (EB) Epidermolysis Bullosa و زخم بستر است.

ایجاد شعبه در كشورهای خارجی

دكتر ضرابی درباره توسعه فعالیت های شركت فناوری بن یاخته های رویان اظهار داشت: اقدامات خوبی به جهت اینكه بتوان شعبات بانك خون بند ناف را در سایر كشورها داشته باشیم، صورت گرفته كه پیش بینی می نماییم بزودی در یكی كشورهای همكار، شعبه ای از آن را احداث نماییم.

ارتباط با شركت فناوری بن یاخته های رویان با استفاده از تلفن ۲۷۶۳۵۰۰۰، تلگرامroyan_cbb@، اینستاگرام royan_cbb@ و وبسایتwww.rsct.ir امكان پذیر است.