در اولین کنفرانس تخصصی درمان های نوین سردرد مطرح شد مصرف بیش از اندازه مسکن، عامل سردرد سالمندان، مروری بر روش های غیر دارویی درمان

ربات کشاورز: عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران به روش های غیر دارویی درمان سردرد در سالمندان اشاره و تصریح کرد: در درمان سردرد سالمندان باید به داروهای مصرفی آن ها توجه ویژه شود، چون که خیلی از سردردها ناشی از مصرف بیش از اندازه مُسَکن است.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، زهرا وهابی در کنفرانس تخصصی “درمان های نوین سردرد”با نگاه ویژه به سالمندان که امروز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به اینکه در یک مطالعه معتبر نشان داده شده حدود ۵۲ درصد افراد دارای مبتلا به سردرد در جامعه بالای ۶۵ سال بوده اند، تصریح کرد: در کتاب های دانشگاهی و غیره بیشتر به سردرد افراد زیر ۵۰ سال توجه شده و در مورد سردرد سالمندان اطلاعات کافی وجود ندارد.

وی سردرد را دارای دو نوع اولیه و ثانویه دانست و با اشاره به اینکه نوع دوم در افراد بالای ۵۰ سال شیوع بیشتری دارد، توضیح داد: منظور از نوع اولیه سردرد این است که مشکلی در سر و جمجمه نباشد در حالیکه در نوع ثانویه ایراد و مشکلی در سر و جمجمه وجود دارد.

سر دردهایی که اخطار می دهند

عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران سپس به سردردهای مهم پرداخت و اظهار داشت: در مواردی که سردرد جدیدی بدتر شده یا با افزایش فاکتورهای التهابی نقص ایمنی فرد، تاری دید، روبرو می باشیم باید به سردرد توجه ویژه نشان داد، ضمن آنکه سردرد در زمان بارداری، سردرد همراه با افزایش فشار خون، سردرد در کودکان و نخستین سردرد شدید زندگی هم از موارد اخطار دهنده به شمار می آیند.

وهابی با اشاره به اینکه ۷۰ تا ۸۰ درصد سردردها، سردرد از نوع اولیه هستند، انواع این نوع سردرد را تنش، میگرن، یکطرفه، دوره ای، هیپنیک و خوشه ای عنوان نمود و اضافه کرد: سردرد ناشی از مصرف بیش از اندازه مسکن در سالمندان مهم می باشد.

وی سپس به توضیحاتی درباره سردرد میگرنی پرداخت و تشریح کرد: این نوع سردرد امکان دارد از جوانی وجود داشته یا پس از ۶۰ سالگی بروز پیدا کند که مورد دوم نادر است؛ همینطور شدت آن در افراد بالای ۵۰ سال کمتر بوده، حالت های حساسیت به نور و صدا کمتر است و در آن ناحیه پس سر درگیر می گردد.

عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران سردردهای ثانویه مهم را ناشی از مصرف داروها، مصرف بیش از اندازه مسکن، مصرف الکل، افزایش فشار خون، ضایعات داخل مغزی (تومور)، ایستمی ها ناشی از اختلال خونرسانی یا خونریزی، نارسایی تنفسی، اختلالات خواب، افسردگی و هم ناشی از ژست های نشستن اشتباه دانست و اظهار داشت: سردردهای ثانویه شایع اما مهم امکان دارد ناشی از آرتریت شریان تمپورال و مننژیت، دایسکشن شریان و سندروم های حاد چشمی باشند.

درمان سردرد در سالمندان

وهابی در ادامه به درمان سردرد در سالمندان پرداخت و توضیح داد: در ابتدا باید به سابقه قبلی فرد همچون بروز سردرد در جوانی یا سابقه خانوادگی توجه گردد. همینطور معاینه بالینی گردن، معاینه چشم، توجه به فشار خون و کیسه دارویی سالمند هم از موارد مهمی هستند که باید به آن ها توجه گردد.

وی با تاکید بر اینکه داروهایی که در زمینه بیماری های سالمندی استفاده می شود، می توانند باعث سردرد و بویژه تشدید آن در افراد دارای سابقه میگرن شوند، تصریح کرد: همچون این داروها می توان به نیترات ها، دیپیریدامول، بروموکریپتین و داروهای مهارکننده جذب سروتونین اشاره نمود.

این متخصص مغز و اعصاب در انتها به درمان غیر دارویی سردرد در سالمندان اشاره نمود و اظهار داشت: تغییر شیوه زندگی، نوشیدن آب فراوان، سیکل خواب منظم، ورزش ملایم، تغذیه درست، درمان شناختی درمانی، ماساژ، طب سوزنی و مکمل ها همچون منیزیم و ویتامین B۱ می توانند در درمان غیر دارویی سردرد در سالمندان مؤثر باشند.