در اولین كنفرانس تخصصی درمان های نوین سردرد مطرح شد مصرف بیش از اندازه مسكن، عامل سردرد سالمندان، مروری بر روش های غیر دارویی درمان

ربات كشاورز: عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران به روش های غیر دارویی درمان سردرد در سالمندان اشاره و تصریح كرد: در درمان سردرد سالمندان باید به داروهای مصرفی آن ها توجه ویژه شود، چون كه خیلی از سردردها ناشی از مصرف بیش از اندازه مُسَكن است.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، زهرا وهابی در كنفرانس تخصصی “درمان های نوین سردرد”با نگاه ویژه به سالمندان كه امروز در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به اینكه در یك مطالعه معتبر نشان داده شده حدود ۵۲ درصد افراد دارای مبتلا به سردرد در جامعه بالای ۶۵ سال بوده اند، تصریح كرد: در كتاب های دانشگاهی و غیره بیشتر به سردرد افراد زیر ۵۰ سال توجه شده و در مورد سردرد سالمندان اطلاعات كافی وجود ندارد.

وی سردرد را دارای دو نوع اولیه و ثانویه دانست و با اشاره به اینكه نوع دوم در افراد بالای ۵۰ سال شیوع بیشتری دارد، توضیح داد: منظور از نوع اولیه سردرد این است كه مشكلی در سر و جمجمه نباشد در حالیكه در نوع ثانویه ایراد و مشكلی در سر و جمجمه وجود دارد.

سر دردهایی كه اخطار می دهند

عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران سپس به سردردهای مهم پرداخت و اظهار داشت: در مواردی كه سردرد جدیدی بدتر شده یا با افزایش فاكتورهای التهابی نقص ایمنی فرد، تاری دید، روبرو می باشیم باید به سردرد توجه ویژه نشان داد، ضمن آنكه سردرد در زمان بارداری، سردرد همراه با افزایش فشار خون، سردرد در كودكان و نخستین سردرد شدید زندگی هم از موارد اخطار دهنده به شمار می آیند.

وهابی با اشاره به اینكه ۷۰ تا ۸۰ درصد سردردها، سردرد از نوع اولیه هستند، انواع این نوع سردرد را تنش، میگرن، یكطرفه، دوره ای، هیپنیك و خوشه ای عنوان نمود و اضافه كرد: سردرد ناشی از مصرف بیش از اندازه مسكن در سالمندان مهم می باشد.

وی سپس به توضیحاتی درباره سردرد میگرنی پرداخت و تشریح كرد: این نوع سردرد امكان دارد از جوانی وجود داشته یا پس از ۶۰ سالگی بروز پیدا كند كه مورد دوم نادر است؛ همینطور شدت آن در افراد بالای ۵۰ سال كمتر بوده، حالت های حساسیت به نور و صدا كمتر است و در آن ناحیه پس سر درگیر می گردد.

عضو بورد تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات دانشگاه تهران سردردهای ثانویه مهم را ناشی از مصرف داروها، مصرف بیش از اندازه مسكن، مصرف الكل، افزایش فشار خون، ضایعات داخل مغزی (تومور)، ایستمی ها ناشی از اختلال خونرسانی یا خونریزی، نارسایی تنفسی، اختلالات خواب، افسردگی و هم ناشی از ژست های نشستن اشتباه دانست و اظهار داشت: سردردهای ثانویه شایع اما مهم امكان دارد ناشی از آرتریت شریان تمپورال و مننژیت، دایسكشن شریان و سندروم های حاد چشمی باشند.

درمان سردرد در سالمندان

وهابی در ادامه به درمان سردرد در سالمندان پرداخت و توضیح داد: در ابتدا باید به سابقه قبلی فرد همچون بروز سردرد در جوانی یا سابقه خانوادگی توجه گردد. همینطور معاینه بالینی گردن، معاینه چشم، توجه به فشار خون و كیسه دارویی سالمند هم از موارد مهمی هستند كه باید به آن ها توجه گردد.

وی با تاكید بر اینكه داروهایی كه در زمینه بیماری های سالمندی استفاده می شود، می توانند باعث سردرد و بویژه تشدید آن در افراد دارای سابقه میگرن شوند، تصریح كرد: همچون این داروها می توان به نیترات ها، دیپیریدامول، بروموكریپتین و داروهای مهاركننده جذب سروتونین اشاره نمود.

این متخصص مغز و اعصاب در انتها به درمان غیر دارویی سردرد در سالمندان اشاره نمود و اظهار داشت: تغییر شیوه زندگی، نوشیدن آب فراوان، سیكل خواب منظم، ورزش ملایم، تغذیه درست، درمان شناختی درمانی، ماساژ، طب سوزنی و مكمل ها همچون منیزیم و ویتامین B۱ می توانند در درمان غیر دارویی سردرد در سالمندان مؤثر باشند.