ستاری خبر داد: استقرار استارت آپ ها و مراكز فناوری در بافت فرسوده تهران

ربات كشاورز: معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینكه تهران پتانسیل تبدیل به شهر هوشمند شدن را دارد، اظهار داشت: مقرر است مناطقی در بافت های فرسوده در اختیار استارت آپ ها و شتاب دهنده قرار گیرد.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از مهر، آیین تبادل تفاهم نامه همكاری مشترك بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران با مبحث تسهیل استقرار استارت آپ ها، شتاب دهنده ها و تولید مراكز فناوری كارخانه های نوآوری در بافت های فرسوده و پهنه های صنعتی متروكه شهر تهران در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این مراسم با تاكید بر اینكه همواره شهرداری تهران حامی ایده های ما در معاونت علمی بوده است، اظهار داشت: بر همین مبنا تفاهم نامه ای با مبحث توسعه نوآوری در شهر تهران را با شهرداری منعقد كردیم.
وی تصریح كرد: با عنایت به اینكه آموزش در آینده و مفاهیم آن به صورت كلی متحول می گردد و دوره های دبستان، راهنمایی، دبیرستان و حتی در دانشگاه ها روند تغییر یافته ای به خود می گیرند از این رو درصدد هستیم كه آماده این تحولات باشیم.
ستاری با تاكید بر اینكه موضوعی اكنون در حال ترویج است كه می توان از آن «آموزش تا لحظه مرگ» یاد كرد، اظهار داشت: مردم مجبورند با وسایل و اپلیكیشن های جدید كار كنند اما این مورد نیاز به فرهنگ سازی دارد.
به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در همین راستا مبحث شهر هوشمند عرضه می گردد كه این نشان داده است چالش ها به واسطه فناوری ها برطرف خواهد شد.
وی اضافه كرد: در یكی از آخرین گزارش ها تهران یكی از پنجاه شهری است كه قابلیت تبدیل شدن به شهر هوشمند را دارد.
ستاری افزود: كمتر شهری وجود دارد كه این همه دانشجویان مستعد و جوان و پتانسیل خدماتی داشته باشد؛ جرم علمی و جرم نیروی انسانی متخصص و جوان پتانسیل های خوبی هستند كه می توان روی آنها سرمایه گذاری كرد.
وی با تاكید بر اینكه بخش های خصوصی آماده سرمایه گذاری هستند، اظهار داشت: آینده شهر تهران جز فناوری چه چیزی خواهد بود؟ در همین راستا بحث اصلی ما با شهرداری این بوده كه تهران را به شهر هوشمند و فناوری تبدیل نماییم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاكید بر اینكه در جهت شهر هوشمند كارخانجات نوآوری زیادی در تهران در حال تاسیس هستند، اظهار داشت: ابعاد این كارخانجات بزرگ هستند كه مقرر است یكی از آنها تا پیش از آخر امسال افتتاح شود؛ هم اكنون بیشتر از ۳۵۰۰ تا ۴ هزار كارآفرین در این كارخانه مشغول به كار هستند كه این اقدام هم با همكاری شهرداری تهران بوده است.
وی افزود: كارخانجات نوآوری مركز تجمع استارت آپ ها و شركت های نوآوری هستند كه مقرر است قراردادهای جانبی را در جهت عرضه خدمات به مردم منعقد كند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تفاهم معاونت علمی با شهرداری تهران در مورد تسهیل استقرار استارت آپ ها، شتاب دهنده ها، تولید مراكز فناوری و كارخانه های نوآوری در بافت های فرسوده اظهار داشت: طبق این تفاهم نامه شهرداری مناطقی كه بلااستفاده هستند و بافت های فرسوده ای كه باید مورد بازسازی قرار گیرند را با تسهیلاتی به شركت ها و شتاب دهنده ها اختصاص می دهد. از این رو می توان گفت بافت های فرسوده ای را به زندگی شهری تبدیل نماییم.
ستاری افزود: مراكز شهری معمولا قابلیت ارتباطی فوق العاده ای دارند از این رو با به كارگیری آنها و در اختیار قرار دادن مناطق نزدیك مركز شهر می توان هم از این مناطق بهره برد و هم فناوران وارد چرخه كاری شوند.
وی تصریح كرد: بطور قطع این یك الگوی بزرگ برای شهرهای كشور خواهد بود كه جوان های فارغ التحصیل و مستعد بتوانند در همان شهر یا استان خود مشغول به كار شوند و این مورد می تواند از جابجایی آنها جلوگیری كند.
وی با اشاره به اینكه شهرداری جزو حامیان این طرح است اظهار داشت: شهرداری تهران حمایت می كند تا كارخانه های نوآوری بیشتری داشته باشیم تا عملا شهر تهران را به پارك فناوری تبدیل نماییم.
وی با تاكید بر اینكه با استقرار استارت آپ ها و شتاب دهنده ها در مركز شهر هزینه های كمتری برای دریافت خدمات داخلی توسط مردم از نتایج فعالیت این محققان فراهم می شود، اظهار داشت: آینده این شهر در برج و مال سازی نیست بلكه آینده شهر، شهر نوآوری است و مقرر است درآمد اصلی آن از محل مغز و ایده ها باشد.
ستاری اظهار داشت: با شركت های كوچك برای مستقر شدن در این مناطق طرف نیستیم بلكه با شركت های بزرگ سرمایه گذاری كه در توسعه شتاب دهی مشاركت و فعالیت می نمایند مواجه می باشیم.
وی تصریح كرد: شهرداری تهران یك بودجه ای را در اختیار شركت ها و شتاب دهنده های متقاضی استقرار در مناطق فرسوده تهران قرار می دهد تا بتوانند آنرا تجهیز كنند.