در كنفرانس درمان های نوین سر درد عنوان شد رویكرد فرامولكولی و استفاده از لیزرهای كم توان متدهای جدید درمان سر درد

ربات كشاورز: رویكرد ˮفرامولكولیˮ و ˮاستفاده از لیزرهای كم توانˮ را می توان از شیوه های جدید درمان سر درد دانست.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، هومیوپاتی ( Homeopathy) یا “مشابه درمانی”، روش درمانی خاصی است كه در آن با تولید تحریك دقیق سیستم ایمنی و حیاتی بیمار یا به عبارتی دیگر سیستم عصبی و روانی یا سیستم ایمونولوژی، فرد را به سمت بهبودی سوق می دهند؛ به عبارت دیگر بیمار با استفاده از تحریك قوای حیاتی و دفاعی خود، درمان می گردد. در تعریفی دیگر هر دارویی بتواند در انسان سالم تولید علامت كند، می تواند همان علامت را در فرد بیمار درمان كند. هومیوپاتی بعنوان طب سنتی آلمان شناخته می گردد و سازمان بهداشت جهانی بعنوان طب جایگزین و مكمل از آن نام می برد. طب جایگزین رشته هایی مثل طب سوزنی و هومیوپاتی هستند كه می توانند در شرایطی جایگزین درمان های عادی و رایج شوند.
كامران جلالی، عضو انجمن هومیوتراپی در نخستین كنفرانس “درمان های نوین سر درد” به تشریح رویكرد فرامولكولی در درمان بیماری ها همچون سردرد پرداخت و اظهار داشت: تعریف سلامتی در طب كلاسیك، تعریفی جزء نگرانه است در حالیكه درمان ایده آل با استفاده از روش های تلفیقی و “خشكاندن ریشه درخت بیماری”حاصل می گردد.
وی با اشاره به اینكه طب رایج از شیمی مولكولی گرفته شده در حالیكه پزشكی فرامولكولی برگرفته از شیمی فرامولكولی است، تصریح كرد: عملكرد مولكول برپایه عوامل اطراف همچون امواج الكترومغناطیس تعیین می گردد.
عضو انجمن هومیوتراپی انواع طب را كلاسیك، مكمل، جایگزین و تلفیقی برشمرد و تشریح كرد: رویكرد فرا مولكولی در درمان با تجویز مقدار مناسب داروهای هومیوپاتی انجام شده كه جز روش های تلفیقی درمان بشمار می رود.
وی با اشاره به اینكه طب سنتی مبانی فلسفی یك طب تلفیقی به شمار می آید، تعریف سلامتی در طب كلاسیك را تعریف جزء نگرانه دانست و اظهار نمود: این در شرایطی است كه بیماری ها را می توان به یك درخت توصیف كرد كه ریشه های آن استعداد فرد برای مبتلا شدن به بیماری هاست.
جلالی افزود: رویكرد ما این بوده كه هر متخصص شاخه ای را با تمام برگ ها از بین ببرد. این در شرایطی است كه تنه یا به عبارتی استعداد بیماری باقی می ماند و با هر تنش فیزیكال یا سایكولوژیكال شاخه ای جدید به درخت بیماری اضافه می گردد.
وی انواع اقدامات درمانی در علم طب را درمان علامتی (تجویز آنتی هیستامین به منظور توقف آبریزش بینی)، درمان تسكینی (از جمله درمان سردرد) و درمان كنترل شده (كنترل بیماری تا زمانی كه ریشه آن شناخته و برطرف شود) و در انتها درمان شفابخش عنوان نمود و اظهار داشت: این درمان آرمان درمانگرایی یا درمان ایده آل بوده و در آن استعداد فرد به تمام بیماری ها از بین می رود.
جلالی سپس به تشخیص فرآیند درمان بیماری به كمك رویكرد فرامولكولی پرداخت و اظهار داشت: در این روش ابتدا شرح حال بیمار همچون زمان بروز سردرد، محل آن، شرایط با عوامل بهتركننده و شرایط با عوامل بدتر كننده، كیفیت درد و… سنجیده شده و بعد از تجویز مقدار مناسب دارو اقدامات درمانی بعد از تشخیص آغاز خواهند شد. همینطور در این مرحله توان مناسب دارو و دوز مناسب آن تعیین شده و هم شرح حال بیمار بعد از مصرف دارو باردیگر گرفته خواهد شد.

درمان سردرد به كمك لیزرهای كم توان
غلامرضا اسماعیلی جاوید، مدیر مركز زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی هم با حضور در این كنفرانس با اشاره به اینكه لیزرهای كم توان می توانند در درمان سردرد موثر باشند، به تعریف لیزر پرداخت و اظهار داشت: لیزر همان نور است و استفاده از آن در پزشكی به دوران یونان باستان برمی گردد.
اسماعیلی جاوید با اشاره به اینكه بعد از مطالعات دهه ۹۰ استفاده از لیزرهای كم توان پا گرفته و آنها را با عنوان photobimodulation می شناسیم، تشریح كرد: برخی كاربردهای این لیزرها درمان ریزش موی مردانه و زخم های دهانی است.
وی در همین زمینه تصریح كرد: لیزر جزو امواج الكترومغناطیس بسیار ضعیف و فوتون ها همچون بسته هایی از انرژی هستند كه چنانچه در توان های كم و نه به یكباره تابانده شوند و تاثیر حرارتی تولید نشود، در درمان موثر خواهد بود.