در گفت وگو با ایسنا صورت گرفت تشریح اهمیت ذخیره کردن خون بندناف نوزادان

ربات کشاورز: سرپرست جهاد دانشگاهی واحد چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: سلول های بنیادی خون بند ناف نوزاد برای درمان محدوده وسیعی از بیماری های مزمن و حاد در حال احصـاء و ذخیره سـازی است.
سیروس رضایی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: به دنبال کسب نتایج پرارزش در درمان بیماری های لاعلاج با استفاده از سلول های بنیادی، تشکیل بانک های نگهداری خون بند ناف مورد توجه قرار گرفت، به نحوی که امروزه بانک های متعددی جهت ذخیره سازی آن در سراسر جهان به راه افتاده است.
رضایی در مورد بیماری هایی که با استفاده از سلول های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند، خاطرنشان کرد: امروزه تحقیقات گسترده ای به منظور درمان بیماری ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت های صدمه دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت های صدمه دیده با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.
وی ادامه داد: بیماری هایی که با استفاده از سلول های بنیادی خون بندناف نوزاد قابل درمان هستند، شامل اختلالات سلول های بنیادی، کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله ای شبانه (PNH)، لوسمی حاد، AML، ALL، لوسمی تمایز نیافته حاد، لوسمی مزمن، CML، بیماری های نقص در تولید لنفوسیت ها، لنفوم غیر هوچکین، لنفوم هوچکین است.
رضایی در ادامه با اشاره به اینکه بیشتر از دوهزار نفر، مشاوره های مجانی مرکز سلول های بنیادی خون بند ناف رویان واحد جهاد دانشگاهی استان را دریافت کرده اند، اظهار داشت: تابحال حدود ۳۰۰ نمونه خون بند ناف در سطح استان جمع آوری و به تهران ارسال شده است که بعد از طی آزمایشات مختلف این نمونه ها فریز شده اند.
سرپرست جهاد دانشگاهی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه زمان عضویت فرآیند احصاء خون جهت فریز از هفته ۳۶ حاملگی انجام می گردد و این فرصت تنها یک بار در زندگی آن هم در بـدو تولد نوزاد اتفاق می افتد، خاطرنشان کرد: خانواده های متقاضی می توانند به دفتر نمایندگی بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان، مستقر در کلینیک هاجر (س) شهرکرد که توسط جهاددانشگاهی استان به راه افتاده است، رجوع کنند.
وی تصریح کرد: این مرکز آماده ارائـه اطلاعات تکمیلی و مشاوره رایگـان همه روزه از ساعت ۸ بامداد لغایت ۱۶ عصر هم به صورت حضوری و هم با استفاده از تماس با شماره تلفن ۳۲۲۵۳۳۱۵-۰۳۸ و وب سایت http: //bank.jdchb.ac.ir است.