در پژوهشگاه مواد و انرژی محقق شد؛ طراحی سیستم الكتریكی جهت تصفیه فاضلاب دباغی چرم

ربات كشاورز: محققان موفق به طراحی و ساخت سیستم انعقاد الكتریكی جهت پیش ‏تصفیه فاضلاب صنعت دباغی چرم شدند.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از پژوهشگاه مواد و انرژی، دكتر الهام داورپناه مجری طرح «سیستم انعقاد الكتریكی جهت پیش ‏تصفیه فاضلاب صنعت دباغی چرم» اظهار داشت: تحقیق حاضر به منظور نمایش راهكاری جهت حل مشكلات محیط زیستی ناشی از فاضلاب صنعت دباغی صورت گرفت.
وی اضافه كرد: بعنوان پایلوت تحقیق، پكیج تولید شده در تیرماه ۱۳۹۷ در محل یكی از كارخانجات دباغی نصب گردید و با موفقیت در حال كار است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی اظهار داشت: مقادیر بسیار بالایی از آب طی فرآیند تولید چرم مصرف میگردد و حدود ۹۰ درصد از این آب مصرفی به صورت فاضلاب تخلیه میگردد كه آلودگی بالایی را تولید می كند.
وی اضافه كرد: بدلیل عدم تعبیه سیستم پیش ‏تصفیه در واحدهای دباغی چرمشهرها، بار آلودگی بالایی بر تصفیه خانه مركزی تحمیل میگردد و خروجی به استانداردهای مجاز تخلیه نمی رسد. بدین سبب راه اندازی سیستم پیش تصفیه برای واحدهای مستقر در چرمشهر الزامی است، چونكه اگر پیش ‏تصفیه به درستی انجام نشود تصفیه خانه مركزی بازدهی مناسبی نخواهد داشت.
این پژوهشگر با اشاره به اینكه این سیستم برمبنای فرایند انعقاد الكتریكی كار می كند و امروزه تكنولوژی نوینی در اروپا و آمریكا به حساب می آید، اظهار داشت: این سیستم توانسته فاضلاب دباغی را تا ۷۰ درصد حذف كند.
وی همین طور كاربرد این سیستم در پیش تصفیه فاضلاب را در صنایعی دیگر نظیر رنگرزی، دامپروری، كاغذسازی، تولید روغن نباتی، تولید مواد شوینده، كارواش دانست و اضافه كرد: این سیستم جهت پیش‏ تصفیه در تصفیه‏ خانه های آب شهری به‏ منظور حذف كدورات كاربرد دارد.