با حضور مدیر دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، مراسم رونمایی كتاب درسنامه طب سنتی اطفال برگزار گردید

ربات كشاورز: همزمان با نخستین روز از برگزاری چهارمین جشنواره و نمایشگاه ˮگیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب ایرانیˮ، كتاب ˮدرسنامه طب سنتی اطفالˮ در محل مصلی امام خمینی (ره) برگزار گردید.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، دكتر محمود خدادوست، مدیر كل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه برگزاری جشنواره گیاهان دارویی فرصت مناسبی برای بررسی فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی فراهم می آورد، به اهمیت تهیه مكتوبات و مجموعه های علمی و آموزشی مستند، قابل اتكا و قابل استفاده برای تمام سطوح پزشكی در حوزه طب سنتی، اشاره و عنوان كرد: با تهیه این مستندات می توان زمینه استفاده طب رایج از ظرفیت طب سنتی را فراهم نمود.

وی با اشاره به روند رو به رشد حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی نسبت به سالهای گذشته، اظهار نمود: خوشبختانه هم در زمینه محصولات و فرآورده های طبیعی و هم در بحث استاندارد شدن محصولات رو به رشد و توسعه هستیم و در همین راستا امیدواریم در بخش صادرات هم از خام فروشی به سمت تولید فراورده های طبیعی حركت نماییم.

دكتر خدادوست افزود: طی دهه اخیر با تربیت نیروهای متخصص در حوزه طب سنتی ایرانی خوشبختانه تولید مقالات و مجموعه های علمی، طرح های تحقیقاتی، كتاب های آموزشی و خصوصا درسنامه های مبتنی بر شواهد، روز به روز افزایش یافته و در همین رابطه امروز شاهد رونمایی مجموعه ارزشمند” درسنامه طب سنتی اطفال” هستیم كه توسط یكی از فرهیختگان و متخصصان طب سنتی ایرانی با همكاری جهاد دانشگاهی و دانشكده طب سنتی دانشگاه شهید بهشتی در حوزه بیماری های اطفال تهیه شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به نقاط قوت این كتاب، خاطرنشان كرد: این درسنامه به گونه ای تهیه و تدوین شده كه كاملا به صورت ادغام شده با طب رایج، قابلیت استفاده برای تمامی گروه های تخصصی اطفال، پزشكان عمومی و متخصصین طب سنتی را فراهم نموده است.

مشاور وزیر بهداشت در خاتمه با تاكید بر اینكه در حوزه طب سنتی نیازمند مكتوبات آموزشی به روز شده و مبتنی بر شواهد بیشتری هستیم، خاطرنشان كرد: امیدوارم هر روز شاهد توسعه گام های موثری در این راستا باشیم و امیدواریم در جشنواره بعدی گیاهان دارویی و طب ایرانی شاهد رونمایی تعداد بیشتری از مكتوبات آموزشی مستند و تهیه شده توسط متخصصان طب سنتی و داروسازی سنتی باشیم. مستنداتی كه با همكاری متخصصین رشته های مختلف طب رایج و كاملا به صورت ادغام شده و تلفیقی تهیه شده و برای تمام گروه های تخصصی علوم پزشكی قابل استفاده باشد.

این نشست با حضور دكتر چوپانی(رییس دانشكده طب سنتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی)، دكتر امین (استاد پیشكسوت و چهره ماندگار دانشگاه علوم پزشكی تهران)، دكتر یزدانی (رییس ستاد گیاهان دارویی جهاددانشگاهی)، دكتر رضا زاده (رییس پژوهشكده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی) و بعضی از اساتید پیشكسوت حیطه طب سنتی برگزار گردید.