جهاددانشگاهی با همكاری دانشگاه یزد برگزار كرد نقد و بررسی آثار زویا پیرزاد در برنامه ی نویسنده خوانی

ربات كشاورز: نشست «نویسنده خوانی» با محوریت معرفی و بررسی آثار «زویا پیرزاد» برنده جایزه بهترین رمان سال ۱۳۸۰ به همت معاونت فرهنگی جهادددانشگاهی استان و با همكاری دانشگاه یزد، در دفتر فرهنگی جهاددانشگاهی در این دانشگاه برگزار گردید.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، «محمد صادقی رنجبر» مدیر موسسه فرهنگی ادبی «یادداشت نو» در این نشست ضمن بررسی آثار این نویسنده، به مهارت و تبحر وی در نامگذاری كتاب هایش پرداخت و اهمیت انتخاب عنوان كتاب به منظور جذب بیشتر مخاطب را خاطرنشان كرد.
وی با اشاره به ترجمه این كتاب در چندین كشور اروپایی، خاطرنشان كرد: غالباً آثاری كه در دیگر كشورها ترجمه می شود، دارای ارزش و مخاطب در آن كشورهاست و اثر «زویا پیرزاد» یكی از همین آثار به حساب می آید.
«لیلی سلطانی» مدرس زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علم و هنر هم با اشاره به نقاط قوت و ضعف این نویسنده در شخصیت پردازی و نگارش رمان هایش، اظهار نمود: این بانوی نویسنده شخصیت های زن را به خوبی نگاشته ولی در پردازش شخصیت مرد، تبحر زیادی نداشته است.
وی با اشاره به اینكه نویسنده مذكور متناسب با عصر زندگی و وضعیت جامعه قلمی بسیار قوی داشته است، افزود: این رمان نویس ارمنی با هنجارشكنی و نوشتن از دنیای زنان در آن دوران، توانست زنان را مطرح كند و همینطور توصیف هایی زیبا در فضا و مكان و شخصیت ها داشته باشد و به خوبی احساسات زنانه را نشان دهد.
«اسدالله شكرانه» نویسنده و فعال ادبی استان هم با اشاره به تاثیر «زویا پیرزاد» در آوردن ادبیات ارمنی به ایران، بیان كرد: او نخستین نویسنده ای بود كه این نوع ادبیات را وارد كشور كرد و در تهران و اصفهان به صورت جدی به آن پرداخت، هر چند كه تهران در رشد این ادبیات دوام نیاورد.
وی با اشاره به اینكه ادبیات ارمنی بعدها در آثار دیگر نویسندگان ایرانی هم نمود پیدا كرد، اظهار داشت: در آثاری مانند اشعار شاملو و دیگر نویسندگان از این نوع ادبیات بهره گرفته شده است.
این نویسنده یزدی، با اشاره به اینكه برای شناخت و نقد هر نوشته باید آنرا بعنوان یك متن در نظر گرفت، اظهار داشت: هر نوشته بدون در نظر گرفتن نویسنده ی آن، باید بررسی و نقد شود و سپس نویسنده و دوران زندگی او را هم در نظر گرفت.
گفتنی است؛ در این نشست كه با حضور جمعی از دانشجویان دانشگاه یزد برگزار شد، بعضی از دانشجویان هم به نقد آثار زویا پیرزاد پرداختند و در انتها هم از جانب این موسسه ادبی و جهاددانشگاهی، هدایایی به این دانشجویان اهداء شد.