رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی: جنگل فندقلو احیا میگردد

ربات کشاورز: در نشست مشترک جهاددانشگاهی اردبیل و پژوهشکده گیاهان دارویی، دکترشمسعلی رضازاده، رییس پژوهشکده اظهار داشت: با همکاری جهاددانشگاهی اردبیل پروژه طولانی مدت ۱۰ ساله عملیاتی و کاربردی احیای جنگل فندقلو تدوین و اجرا میگردد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، در این نشست رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل با اشاره به اینکه احیاء و توسعه جنگل های فندق کشور با استفاده از ژنوتیپ های پر محصول و مقاوم به تنش های زیستی امکان پذیر است، اظهار داشت: تحقق این امر مهم نیاز به برنامه ریزی دقیق و عزم همگانی دارد.
مهران اوچی اردبیلی اضافه کرد: با عنایت به وجود ذخایر ژنتیکی فندق در جنگل فندقلو و حتم مشه سی استان اردبیل و وجود منابع ثمین ژنتیکی خصوصاً مقاومت به سرما در این Gen Pool، اصلاح نژاد فندق از نقش های مهم جهاددانشگاهی واحد اردبیل در اجرای نقشه جامع علمی کشور تعیین شده است.
وی بر لزوم حفاظت از منابع ژنتیکی ثمین فندق در استان اردبیل تاکید و بیان کرد: واحد اردبیل با تشکیل ستاد فندق و تدوین طرح پایلوت «احیاء و بهره برداری، توسعه و تحقیقات فندق استان اردبیل» گام های اساسی را برای صیانت از جنگل های بومی فندق استان برداشت و که زیرساخت های لازم را برای ساماندهی تحقیقات و اجرای طرح های توسعه ای جنگل های فندق استان احداث کرد.
رییس جهاددانشگاهی استان اردبیل با اشاره به اینکه اصلاح نژاد فندق در مقابل سرمازدگی و سایر تنش های زیستی، رسالت اصلی جهاددانشگاهی اردبیل است اشاره کرد: با حمایت دفتر مرکزی جهاددانشگاهی و همکاری پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، این سوژه وارد فاز عملیاتی شده است که اجرای طرح های «شناسایی توده های مقاوم به سرما، خاصیت های کمی و کیفی فندق بومی ایران»، «بررسی مورفولوژی و مولکولی فندق های استان» و «بررسی پتانسیل های طبیعی، کشت و تولید فندق در ایران و جهان» از این جمله است.
اوچی اردبیلی افزود: سند استراتژیک تحقیقات فندق استان اردبیل در چهار فاز شناسایی، جمع آوری و بررسی تنوع ژنتیکی، بررسی سازگاری اکولوژیکی ژنوتیپ ها و ارقام تجاری، هبیریداسیون و دورگ گیری بین گونه ای و درون گونه ای، ریز ازدیادی و کشت بافت ژنوتیپ های برتر از لحاظ عملکرد دانه، مقدار تاکسول و سازگار با مناطق مختلف تدوین شده است.
وی ضمن قدردانی از همکاری پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با واحد اردبیل در ساماندهی تحقیقات فندق، حمایت و تخصیص اعتبارات ملی را برای به سرانجام رسیدن این طرح خواهان شد.
در این نشست رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با اشاره به ضرورت احیاء جنگل های فندق کشور اظهار داشت: برای احیای این جنگل ها آمادگی داریم با همکاری جهاددانشگاهی استان اردبیل پروژه طولانی مدت ۱۰ ساله عملیاتی و کاربردی را تدوین و اجرا نماییم.
دکترشمسعلی رضازاده افزود: در این طرح شناسایی و به دست آوردن ژنوتیپ های برتر اقتصادی و تجاری با تعداد نمونه و نشانگر گسترده انجام می گیرد تا گام های خوبی در توسعه جنگل های فندق با استفاده از ارقام برتر انجام گیرد.
وی به تکثیر فندق از راه کشت بافت و روش سنتی رایج از راه قلمه زدن اشاره و اشاره کرد: تکثیر پایه های تجاری فندق هم می تواند به روش سنتی و کشت بافت انجام گیرد.
رضازاده همین طور بر انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک بین واحد اردبیل و پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی تاکید و اشاره کرد: پس از تدوین طرح جامع فندق، اقدامات لازم برای جلب حمایت های استانی و کشوری انجام خواهد گرفت.