هشدار محققان نسبت به عقب ماندگی كشور در علوم سلولی؛ وقتی می خواهیم از كوه تولید بالا برویم، باید مواظب باشیم كه جا نمانیم

به گزارش ربات كشاورز دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی با اشاره به راه اندازی چهار مركز جامع سلولی و پزشكی بازساختی و 18 مركز پیوند سلول در كشور، اظهار داشت: از مسئولان درخواست دارم كه همكاری های لازم را برای صدور مجوز داشته باشند، چون كه وقتی می خواهیم از كوه تولید بالا برویم، باید مواظب باشیم كه جا نمانیم.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، دكتر امیر علی حمیدیه امروز در مراسم اختتامیه سومین جشنواره و كنگره بین المللی علوم و سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی، حوزه سلول های بنیادی را انقلاب چهارم توصیف كرد و اضافه كرد: این علم با اصلاح ساختار سلولی مبادرت به درمان بیماری ها می كند، به این معنا كه به جای درمان های تسكینی درمان های قطعی برای بیماری ها عرضه می دهد.

وی با تاكید بر این كه در گذشته داروسازی در خدمت علم پزشكی بوده است، تصریح كرد: ولی امروزه محققان با دست ورزی های داخل سلولی و هسته آن به این سمت حركت می كنند كه درمان های قطعی برای بیماری ها عرضه كنند.

حمیدیه با اشاره به سابقه تاریخچه پزشكی، اظهار نمود: بررسی ها نشان داده است كه ایران در بین كشورهای شرق و غرب در حوزه پزشكی سرآمد بوده است، به گونه ای كه ایده پیوند زدن و انجام اصلاح در موجودات در سابقه تاریخی كشور مشاهده می گردد.

دبیر ستاد سلول های بنیادی در ادامه با اشاره به این كه از 40 سال قبل ایران تلاش كرده است كه در حوزه های پزشكی رشد چشمگیری داشته باشد، تصریح كرد: بر این اساس ستاد توسعه سلول های بنیادی بر مبنای سند مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، ذیل معاونت علمی بوجود آمد و وظیفه آن هماهنگی میان دستگاه های مختلف است.

وی با تاكید بر این كه این ستاد تلاش كرده است تا به منظور رشد علوم سلول های بنیادی مبادرت به ترویج این علم، پشتیبانی از آموزش و پژوهش، تجاری سازی و عرضه خدمات بالینی كند، افزود: بر این اساس تابحال چهار مركز جامع سلولی و بازساختی در كشور به راه افتاده است.

به گفته دبیر ستاد سلول های بنیادی سه مركز جامع سلول درمانی و پزشكی بازساختی در شیراز، تبریز و تهران فعال است، به گونه ای كه 10 شركت دانش بنیان از مراكز جامع سلولی به راه افتاده است.

وی تولید مزرعه حیوانات آزمایشگاهی در كرمان را از دیگر اقدامات این ستاد عنوان نمود و در این باره خاطرنشان كرد: هم اكنون ایران در حوزه سلول های بنیادی رتبه 14 جهان را كسب كرده است.

دبیر ستاد سلول های بنیادی، راه اندازی پژوهش سراهای دانش آموزی سلول های بنیادی در سه نقطه كشور را از دیگر اقدامات ترویجی این ستاد عنوان نمود و اظهار داشت: علاوه بر این هم اكنون بیشتر از 100 شركت فناور در این حوزه به راه افتاده است كه از این تعداد دانش بنیانی 80 شركت احراز شده است.

حمیدیه در ادامه با اشاره به این كه هم اكنون چهار محصول در حوزه سلولی دارای تاییدیه هستند، افزود: علاوه بر این در دانشگاه خوارزمی در البرز شهر سلولی به راه افتاده است.

وی از راه اندازی 18 مركز برای پیوند سلول در كشور اطلاع داد و تصریح كرد: برنامه های ما در جهت هدایت محققان به سمت بازار است و از این رو از مسئولان و سرمایه گذاران درخواست داریم كه از فرایندهای این حوزه حمایت كنند، ضمن این كه هماهنگی های لازم برای صدور مجوزهای محصولات سلولی صورت گیرد.

دبیر ستاد سلول های بنیادی با تاكید بر این كه ایران در حوزه علوم سلول هم پای دنیا حركت كرده است، اظهار داشت: ولی وقتی می خواهیم از كوه تولید بالا برویم، باید مواظب باشیم كه از دنیا جا نمانیم.