همزمان با روز دانشجو و در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی انجام شد؛ افتتاح آغازین دفتر حامیان صندوق قرض الحسنه دانشجویان

ربات كشاورز: آغازین دفتر حامیان صندوق قرض الحسنه دانشجویان با هدف ارائه تسهیلاتی همچون وام عادی دانشجویی، ضروری، اضطراری، ازدواج، خرید تجهیزات علمی، پژوهشی و سایر خدمات، همزمان با روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی راه اندازی شد.

دكتر علیگو مدیرعامل صندوق قرض الحسنه دانشجویان در گفت گو با ایسنا اظهار كرد: صندوق قرض الحسنه دانشجویان ایران بر پایه اصول متعالی اسلامی در زمینه اعطای وام های قرض الحسنه از راه جذب و هدایت هدفمند منابع، كمك ها، هدایا و اشخاص حقیقی و حقوقی برای تامین نیازهای ضروری و غیرتجاری دانشجویان و دانشگاهیان با حفظ كرامت انسانی و ارزشهای اجتماعی فعالیت نموده و تلاش می كند با تاكید بر اصل نمایش خدمت بی منت، تكریم دانشگاهیان و تحصیل رضایت اساتید و خیرین با بهره گیری از سرمایه انسانی متعهد و متخصص، سیستم ها و تكنولوژی های جدید مبتنی بر صندوقداری اصول بانكداری اسلامی، سنت قرض الحسنه را در جامعه دانشگاهی ترویج كند.

تقویت عزت نفس و كمك به خود اشتغالی بعضی از اهداف صندوق

وی با اشاره به راه اندازی دفتر صندوق در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، عنوان كرد: تقویت عزت نفس و كرامت بخشیدن به دانشجویان و همین طور كمك به خود اشتغالی بعضی از اهداف تشكیل صندوق در این دانشگاه است.

به گفته ی وی بیشتر دانشجویان با استعداد این دانشگاه از شهر و خانواده خود بسیار دور هستند و با عنایت به شرایط زندگی در تهران نیازمند پشتیبانی از جانب اساتید و سیستم دانشگاه هستند. سالهاست كه ما شاهد پشتیانی بی دریغ اساتید از دانشجویان این دانشگاه هستیم. ما از راه جهاد دانشگاهی واحد اهتمام بر آن داریم تا با تجمیع و یكپارچه كردن این منابع یك سیستم مولد به وجود آورده و بر این توان بیفزاییم.

پرداخت 97 میلیارد ریال از منابع صندوق به دانشجویان

مدیرعامل صندوق قرض الحسنه دانشجویان با اشاره به اینكه توسعه خدمات قرض الحسنه ای جهاددانشگاهی از اهداف اصلی راه اندازی این صندوق است، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تابحال 600 فقره تسهیلات دانشجویی از منابع صندوق به دانشجویان در سراسر كشور پرداخت شده و همین طور از ابتدای تأسیس صندوق تابحال 19 هزار و 500 مورد تسهیلات و 97میلیارد ریال از منابع این صندوق پرداخت شده است

انواع تسهیلات و خدمات صندوق

دكتر علیگو تصریح كرد: صندوق تسهیلات خودرا در قالب تسهیلات عادی دانشجویی، ضروری، اضطراری، ازدواج، خرید تجهیزات علمی، پژوهشی، سفرهای زیارتی، وجوه اداره شده و خاص خیرین نمایش می دهد.

ارایه تسهیلات صد درصد قرض الحسنه به دانشجویان

وی با اشاره به اینكه هدف ما پرداخت تسهیلات به دانشجویان با تكریم و احترام و كمترین تشریفات اداری است، افزود: جهاددانشگاهی با راه اندازی این صندوق از معدود سازمان هایی است كه خدمت قرض الحسنه واقعی انجام می دهد و به دانشجویان تسهیلات صد درصد قرض الحسنه پرداخت می كند.

عدم دریافت وثیقه مالی برای پرداخت وام

وی با اشاره به اینكه دانشجویان برای دریافت تسهیلات مجبور به داشتن سپرده طولانی مدت نیستند، اظهار نمود: بعنوان نمونه برای دریافت وام اضطراری، دانشجو با نمایش كارت دانشجویی می تواند تسهیلات خودرا دریافت كند و هیچگونه وثیقه مالی از وی دریافت نمی گردد، همین طور دانشجو می تواند با حداقل هزینه در صندوق سرمایه گذاری كند، چراكه ما بانك نیستیم و باید فرهنگ قرض الحسنه را ترویج دهیم.

منابع اصلی صندوق از خیرین تامین می شود

علیگو با بیان این مطلب كه منابع اصلی صندوق از خیرین تامین میگردد و بیشترین تعداد خیرین ما باز از اساتید دانشگاه هستند، اظهار داشت: بر خلاف خیریه های دیگری كه در كشور وجود دارد كمك بلاعوض از خیرین دریافت نمی گردد و آنها می توانند با افتتاح حساب پس انداز قرض الحسنه از دانشجویان حمایت كنند.

عضویت حدود 20 هزار دانشجو در صندوق

وی با اشاره به سایر خاصیت های صندوق قرض الحسنه دانشجویان، اظهار نمود: از دیگر خاصیت های این حساب این است كه خیرین در هر زمانی می توانند وجوه خودرا برداشت كنند ولی تا زمانیكه وجوه ایشان در نزد صندوق است به دانشجویان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت میگردد. به عبارت دیگر برخلاف سیستم بانكی، منابع صندوق صرفا به صورت قرض الحسنه هزینه شده و در هیچ فعالیت اقتصادی دیگری سرمایه گذاری نمی گردد.

مدیرعامل صندوق قرض الحسنه دانشجویان در خاتمه با اشاره به اینكه الان حدود۲۰ هزار دانشجو عضو این صندوق هستند، اشاره كرد: صندوق قرض الحسنه دانشجویان تنها برای رفع مشكلات دانشجویان و دانشگاهیان تأسیس شده و از منابع دانشجویی این صندوق به هیچ عنوان تسهیلاتی به كاركنان دانشگاه پرداخت نمی گردد.