رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی؛ توسعه ضریب نفوذ فناوری های ساخت افزایشی با ظهور استارت اپ ها

به گزارش ربات كشاورز رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی اظهار داشت: ضریب نفوذ فناوری های ساخت افزایشی با ظهور استارت اپ ها در كشور افزایش می یابد.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسماعیل قادری فر در افتتاحیه دومین رویداد چاپ سه بعدی ایران برگزاری این جشنواره را گامی برای توسعه فناوری ساخت افزایشی دانست و اظهار نمود: حوزه ساخت افزایشی بعنوان یكی از عناصر انقلاب صنعتی در هزاره سوم مطرح است كه محققان در دنیا به سرعت در حال توسعه و تجاری سازی این حوزه هستند.
وی اضافه كرد: البته تولید علم در ایران هم با عنایت به ظرفیت های موجود و بالقوه مراكز علمی جایگاه خوبی را دارد. اما نكته مهم این است كه تولید محصولات در این حوزه باید به چرخه فناوری متصل شود و بحث تجاری سازی آنرا در عرصه های مختلف صنعتی به كار گیریم.

قادری فر افزود: همینطور با رویكردها و جهت گیری های صحیح خصوصا در سال های اخیر برای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان شاهد بروز نسل جدیدی از استارتاپ های فناوری محور در كشور هستیم.
رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی بیان كرد: ظرفیت های خوبی در حوزه ساخت افزایشی خصوصا در شركت های دانش بنیان بوجود آمده است، امروز بیشتر از ۳۰ شركت محصولات فناورانه خویش را به بازار عرضه می كنند. ازاین رو شاهد می باشیم در تمام مراحل یعنی از ایده تا تولید محصول در حوزه ساخت افزایشی فعالیت های خوبی در حال انجام می باشد كه اگر فعالیت های فناورانه در راه درست قرار گیرد و ما با چتر حمایتی مناسب بستر سازی و از آنها حمایت نماییم بزودی شاهد شركت های بزرگ استارتاپی در این حوزه فناوری می شویم.
به گفته وی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با توسعه زیست بوم فناوری در كشور زمین بازی را برای جوانان فراهم می آورد تا فعالیت مطالعاتی و تحقیقاتی بازار محور را به عرصه ظهور برسانند. چون كه بازار بزرگی در انتظار این حوزه ها است و در داخل كشور بازار بزرگ ۸۰ میلیونی و در منطقه حداقل بازار ۶۰۰ میلیون نفری در انتظار فناوری و نواوری های جوانان كشور است.
دومین رویداد جامع ساخت افزایشی ایران (چاپ سه بعدی) ۱۴ تا ۱۶ آذر ماه سال جاری در باغ كتاب تهران برگزار می گردد. در مجموع در بخش نمایشگاه این رویداد ۲۵ شركت دانش بنیان و دانشگاه دستاوردهای خویش را عرضه می دهند همینطور بیشتر از ۳۵ گروه دانشجویی، دانش آموزی و دبیران هم در بخش مسابقه رویداد به رقابت می پردازند در بخش كنفرانس هم ۸ سخنرانی كلیدی و ۲۹ مقاله عرضه می گردد تا شاهد عرضه آخرین دستاوردها و تحقیقات در این حوزه باشیم.