رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی؛ توسعه ضریب نفوذ فناوری های ساخت افزایشی با ظهور استارت اپ ها

به گزارش ربات کشاورز رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی اظهار داشت: ضریب نفوذ فناوری های ساخت افزایشی با ظهور استارت اپ ها در کشور افزایش می یابد.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسماعیل قادری فر در افتتاحیه دومین رویداد چاپ سه بعدی ایران برگزاری این جشنواره را گامی برای توسعه فناوری ساخت افزایشی دانست و اظهار نمود: حوزه ساخت افزایشی بعنوان یکی از عناصر انقلاب صنعتی در هزاره سوم مطرح است که محققان در دنیا به سرعت در حال توسعه و تجاری سازی این حوزه هستند.
وی اضافه کرد: البته تولید علم در ایران هم با عنایت به ظرفیت های موجود و بالقوه مراکز علمی جایگاه خوبی را دارد. اما نکته مهم این است که تولید محصولات در این حوزه باید به چرخه فناوری متصل شود و بحث تجاری سازی آنرا در عرصه های مختلف صنعتی به کار گیریم.

قادری فر افزود: همینطور با رویکردها و جهت گیری های صحیح خصوصا در سال های اخیر برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان شاهد بروز نسل جدیدی از استارتاپ های فناوری محور در کشور هستیم.
رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی بیان کرد: ظرفیت های خوبی در حوزه ساخت افزایشی خصوصا در شرکت های دانش بنیان بوجود آمده است، امروز بیشتر از ۳۰ شرکت محصولات فناورانه خویش را به بازار عرضه می کنند. ازاین رو شاهد می باشیم در تمام مراحل یعنی از ایده تا تولید محصول در حوزه ساخت افزایشی فعالیت های خوبی در حال انجام می باشد که اگر فعالیت های فناورانه در راه درست قرار گیرد و ما با چتر حمایتی مناسب بستر سازی و از آنها حمایت نماییم بزودی شاهد شرکت های بزرگ استارتاپی در این حوزه فناوری می شویم.
به گفته وی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با توسعه زیست بوم فناوری در کشور زمین بازی را برای جوانان فراهم می آورد تا فعالیت مطالعاتی و تحقیقاتی بازار محور را به عرصه ظهور برسانند. چون که بازار بزرگی در انتظار این حوزه ها است و در داخل کشور بازار بزرگ ۸۰ میلیونی و در منطقه حداقل بازار ۶۰۰ میلیون نفری در انتظار فناوری و نواوری های جوانان کشور است.
دومین رویداد جامع ساخت افزایشی ایران (چاپ سه بعدی) ۱۴ تا ۱۶ آذر ماه سال جاری در باغ کتاب تهران برگزار می گردد. در مجموع در بخش نمایشگاه این رویداد ۲۵ شرکت دانش بنیان و دانشگاه دستاوردهای خویش را عرضه می دهند همینطور بیشتر از ۳۵ گروه دانشجویی، دانش آموزی و دبیران هم در بخش مسابقه رویداد به رقابت می پردازند در بخش کنفرانس هم ۸ سخنرانی کلیدی و ۲۹ مقاله عرضه می گردد تا شاهد عرضه آخرین دستاوردها و تحقیقات در این حوزه باشیم.