رییس سابق جهاد دانشگاهی استان مركزی: جهاد دانشگاهی عنصری موثر در توسعه ملی است

ربات كشاورز: رییس سابق جهاد دانشگاهی استان مركزی با تاكید بر اینكه جهاد دانشگاهی در توسعه انقلاب اسلامی و توسعه ملی عامل و عنصری موثر بوده و هست، اظهار داشت: متاسفانه مسئولان آنچنان كه باید از ظرفیت این نهاد بهره نبرده اند.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، سیدجعفر نظامدوست، رئیس سابق جهاددانشگاهی استان مركزی در آئین معارفه سرپرست جهاد دانشگاهی استان كه با حضور احمد شریفی زاده، معاون هماهنگی و امور مجلس دفتر مركزی جهاددانشگاهی برگزار شد، اظهار داشت: فعالیت در نهاد جهاد دانشگاهی برای من افتخار بوده و هست و همواره باوجود پیشنهاداتی كه برای كار در دیگر مراكز داشته ام، جهاددانشگاهی را انتخاب نموده و ثابت قدم در راه پیشرفت این نهاد پیش رفته و منافع این نهاد را دنبال كرده ام.
وی با اشاره به اینكه این نهاد در استان مركزی باوجود تنگناها، كمبود بودجه و كمبود امكانات به خوبی رشد كرده است، بر ضرورت استفاده هر چه بیشتر و بهتر از ظرفیت های این نهاد اصرار كرد.
نظامدوست یكی از خاصیت های جهاد دانشگاهی در سطح كشور و استان را برقراری ارتباط و تعامل مثبت با مجموعه مراكز فرهنگی، پژوهشی و آموزشی و دستگاه های اجرایی عنوان نمود و اضافه كرد: كوشش برای برقراری ارتباط موثر با مراكز دانشگاهی و فرهنگی، استانداری، نهاد نمایندگی رهبری و… در امتداد رشد و پیشرفت این نهاد و دستیابی جهاددانشگاهی به اهداف بوده است.
وی با اشاره به روند ایجاد، رشد و توسعه جهاد دانشگاهی واحد استان مركزی از ابتدا تاكنون، اظهار نمود: زمانی در ابتدای فعالیت، این نهاد به خوبی در استان شناخته نشده بود و مشكلات فراوانی پیش روی ما بود، حتی برخی مدیران استان، جهاددانشگاهی را نمی شناختند.
نظامدوست با اشاره به اینكه این نهاد در ابتدا در دانشگاه اراك كه آن زمان تحت عنوان مدرسه عالی علوم شناخته می شد، فعالیت می كرد، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در آن زمان شرایط چندان مستقلی نداشت و كمتر می توانست در سطح جامعه و سازمان ها خودرا نشان دهد، چراكه به شكلی به این دانشگاه محدود شده بود، اما در ادامه كار با فعالیت و پیگیری فراوان در راه رشد و توسعه حركت كرد، در این مسیر فعالیت های آموزشی و فرهنگی را سرلوحه كار خود قرار داد و توانست در سطح استان در رشته ها و ابعاد مختلف به نمایش خدمات بپردازد.
وی با تاكید بر اینكه مدیریت جهادی همواره بر جهاد دانشگاهی حاكم بوده و هست، بیان كرد: این نهاد كمتر از ۱۰ درصد بودجه خودرا از محل كمك دولت تامین كرده و بیشتر از ۹۰ درصد بودجه آن از محل درآمد حاصل از فعالیت های مختلف این نهاد تامین می شود؛ اما این نهاد به صورت صد در درصدی در خدمت مردم و نظام است.
وی با اشاره به اینكه خیلی از فرهنگ هایی كه امروز بر كشور حاكم است، توسط جهاد دانشگاهی نهادینه شده است، اضافه كرد: این نهاد در برگزاری دوره های آموزشی عمومی كه تا آن زمان در كشور نمایش نشده بود، همچون دوره های آموزش كامپیوتر جزو آغازین ها بوده است. تأسیس دانشگاه علمی كاربردی، تأسیس رویان، نهادینه كردن فرهنگ رسانه از مواردی است كه جهاد دانشگاهی در آنها پیشتاز بود و ظرفیت سازی كرد.