بوئینگ جدید نصف دنیا را بدون سوختگیری دور می زند

ربات كشاورز: شركت بوئینگ از عرضه جدیدترین مدل از هواپیمای تجاری خود موسوم به ۷۷۷ ایكس آگاهی داده كه ركورد هواپیماهای قبلی در زمینه حمل و نقل هوایی را شكسته است.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از نیواطلس، این هواپیما می تواند بدون نیاز به سوخت گیری مجدد نصف كره زمین را دور بزند. به بیان دیگر، حداكثر مسافتی كه این هواپیما می تواند طی نماید ۲۱۷۵۰ كیلومتر است. میزان مساحت داخلی این هواپیما ۳۴۲.۷ متر مربع است.
هواپیمای BBJ ۷۷۷X، بر اساس سبك چینش و قرارگیری صندلی ها می تواند ۳۵۰ تا ۴۲۵ مسافر را در خود جای دهد كه البته در صورت افزایش میزان بار و مسافر حداكثر برد آن به ۱۶۱۱۰ كیلومتر كاسته می شود.

قرار است این هواپیما در دو مدل تولید شود. یكی از این دو مدل BBJ ۷۷۷-۸ نام دارد كه قادر به درنوردیدن مسیر ۲۱۵۷۰ كیلومتری است و دیگری به نام BBJ ۷۷۷-۹ با كابین بزرگتر می تواند مسیری ۲۰۳۷۰ كیلومتری را بدون نیاز به سوختگیری مجدد بپیماید. مساحت داخلی این دو هواپیما به ترتیب ۳۰۲.۵ و ۳۴۲.۷ متر مربع است.
موتور این هواپیما از نوع توربو فن GE۹X بوده و طراحی بال های آنها با كامپوزیت های سبك وزن از جنس نوارهای كربنی صورت گرفته است. طول بال های این هواپیما به ۷۲ متر می رسد. پنجره های بزرگتر، سیستم روشنایی جدیدتر و یك بخش وی آی پی مجلل برای مسافران خاص هم برای این هواپیما در نظر گرفته شده است.