با طراحی سیستم هدف گیری؛ تكنولوژی جدید لیزری ارتباط ماهواره ها با زمین را تسهیل می كند

ربات كشاورز: پژوهشگران دانشگاه ام آی تی، در حال طراحی یك سیستم هدف گیری جدید هستند كه به ماهواره های موسوم به كیوب ست امكان می دهد از لیزر برای ارتباطات پهن باند با زمین استفاده كنند.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از نیواطلس، این سیستم هدف گیری لیزری جدید از یك روش پرتوافشانی جهت دار برای انتقال متمركز داده ها استفاده می نماید و پس «تاسواره ها» با استفاده از روش مذكور می توانند حجم زیادی داده را بدون نیاز به استفاده از آنتن های سنگین یا هدر دادن سوخت منتقل كنند.
تاسواره ها به سبب هزینه ساخت پایین و ابعاد كوچك محبوبیت زیادی در جهان دارند و خیلی از فعالیت های علمی، تجاری و نظامی در فضا با استفاده از آنها انجام میگردد. اما انتقال حجم زیادی از داده ها از راه آنها با دقت بالا یكی از چالش های استفاده از آنها بوده كه بدین شیوه برطرف خواهد شد.
تا به حال باوجود همه تلاش های انجام شده هیچ روش جایگزین مناسبی برای كنار گذاشتن آنتن های بزرگ یافت نشده بود. این آنتن ها باز تنها برای ارسال داده هایی به اندازه نمایش چند عكس ظرفیت داشتند. روش لیزری علاوه بر سرعت و ظرفیت بیشتر، دقت بالاتری هم دارد و كاملا مقرون به صرفه تلقی میگردد.
البته با عنایت به ابعاد كوچك تاسواره ها هنوز باید تغییراتی بر روی شیوه طراحی آنها صورت گیرد تا به كارگیری روش مذكور با حداكثر كیفیت صورت بگیرد. قبل از این آزمایش سیستم مورد اشاره در شرایط آزمایشگاهی و از فاصله ۴۰۰ كیلومتری با موفقیت صورت گرفته است.