فناوری خورشیدی از تولید تا مصرف-۴ كاهش هزینه راه اندازی نیروگاه خورشیدی، ورود به عرصه تولید پنلها

ربات كشاورز: مدیر انجمن علمی انرژیهای تجدیدپذیر اعتقاد دارد كاهش قیمت تكنولوژی فتوولتائیك و نیروگاههای خورشیدی و هزینه سرمایه گذاری روی این زمینه، دو عامل مهم برای رقابت با نیروگاههای حرارتی به حساب می آید.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از مهر، انرژی خورشیدی منحصر به فردترین منبع انرژی تجدید پذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی های موجود در زمین به شمار می آید. این انرژی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می تواند به اشكال دیگر انرژی تبدیل گردد. با عنایت به محدود بودن منابع سوخت فسیلی و مشكلات ناشی از احتراق این سوخت ها مانند آلودگی روز افزون هوا، استفاده از فناوریهای خورشیدی مورد توجه خیلی از كشورها قرار گرفته و هم اكنون كشورهای زیادی وجود دارند كه به دنبال استفاده از نور خورشید به طرق مختلف هستند تا از آن بعنوان مثال برق تولید كنند.
دكتر سید مسلم موسوی درچه، مدیر عامل انجمن علمی انرژی های تجدید پذیر ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: ایران در منابع فسیلی نفت و گاز رتبه یك را در میان كشورهای مختلف دارد؛ اما شاید هیچ كس اطلاع نداشته باشد كه ما در پتانسیل انرژی خورشیدی هم رتبه خوب و مناسبی میان كشورهای دنیا داریم.
وی با تاكید بر اینكه اما متاسفانه از این پتانسیل به نحو احسن در كشور ما استفاده نمی گردد، اظهار داشت: تابحال میزان ظرفیت نصب شده انواع انرژی های تجدید پذیر شامل خورشیدی، بادی، زیست توده، زمین گرمایی، آبی كوچك و… در كشور ۶۶۰ مگاوات است كه در قانون برنامه ششم توسعه موظف هستیم به ۵هزار مگاوات برسیم.
موسوی درچه تصریح كرد: طی یكی دوسال اخیر رشد خوبی در زمینه استفاده از انرژی های خورشیدی داشته ایم و حدودا چهل درصد از ۶۶۰ مگاوات ظرفیت منصوبه مربوط به انرژی خورشیدی می گردد.
یارانه سوخت های فسیلی بلای انرژی خورشیدی
مدیر عامل انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران با اشاره به اینكه اما به دلایل مختلف استفاده از این انرژی ها كمتر بوده است، اظهار داشت: مهم ترین دلایل این مصرف كمِ انرژی های خورشیدی، یارانه های بی حد و نصابی است كه در سوخت های فسیلی داریم و این مورد سبب شده كه تكنولوژی های تجدید پذیر نتوانند با نیروگاههای حرارتی رقابت كنند.
مدیرعامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر تصریح كرد: اما با این وجود وزارت نیرو همواره در صدد بوده كه با سیاست های خود، استفاده از انرژی های خورشیدی را جذاب تر كند.
كاهش ۵۰ درصدی هزینه سرمایه گذاری روی نیروگاههای خورشیدی
موسوی درچه با اشاره به اقدامات وزارت نیرو جهت استفاده هرچه بیشتر از انرژی های خورشیدی اظهار داشت: قیمت تكنولوژی فتوولتائیك و نیروگاههای خورشیدی در چند سال اخیر به شدت كاهش پیدا كرده و طی ۵ سال قبل هزینه سرمایه گذاری نیروهای خورشیدی به نصف رسیده است.
مدیر عامل انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران اضافه كرد: هم اكنون به ازای سرمایه گذاری روی هر كیلووات انرژی خورشیدی ۶۵۰ دلار نیاز است كه این مورد به اندازه هزینه سرمایه گذاری نیروگاههای حرارتی كشور است. از این رو پتانسیل خوبی داریم كه با استفاده از آن بتوانیم تحولی در كشور تولید نماییم.
ورود شركت های دانش بنیان به عرصه بومی سازی پنل های خورشیدی
مدیر عامل انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران عنوان كرد: حالا خوشبختانه در بومی سازی فناوریهای این حوزه، شركتهای دانش بنیان به ساخت پنل های فتوولتائیك در كشور وارد شده اند كه مهم ترین آن در شیراز است و باید مورد حمایت قرار بگیرند.
وی افزود: اما هم اكنون مجموعه های دیگری هم هستند كه به انجمن انرژی های تجدید پذیر برای راه اندازی خط تولید پنل های خورشیدی مراجعه نموده اند.
موسوی درچه با تاكید بر اینكه همین شركتها می توانند علاوه بر بدست آوردن بازار داخل، بازار كشورهای همسایه را هم تصاحب كنند، بیان كرد: از شهریور ماه از جانب وزیر نیرو ابلاغیه ای در خصوص پشتیبانی از صنعتگران و سازندگان صنعتی نیروگاههای خورشیدی اعلام شده است. وزارت نیرو برق نیروگاههای خورشیدی كه از تجهیزات بومی و داخلی استفاده كنند را تا حداكثر ۳۰ درصد بیشتر از نیروگاههایی كه از تجهیزات خارجی استفاده می نمایند، خریداری می كند.
وی با تاكید بر اینكه این مورد می تواند علاوه بر راه اندازی انرژی خورشیدی، به استفاده از نمونه های بومی كشور هم ختم شود، بیان كرد: اگر زنجیره تولید این محصولات مربوط به نیروگاههای خورشیدی در داخل كشور شكل بگیرد، استفاده از نیروگاه خورشیدی به مراتب مقرون به صرفه تر خواهد شد.

وی در پاسخ به اینكه مواد اولیه اصلی پنلهای خورشیدی ساخت داخل كه همان سلولهای خورشیدی است، از خارج تامین می گردد یا نه، اضافه كرد: اگر كارخانجات تولید سیلیكونهای با درجه موردنیاز سولار (سیلیسیوم سولارگرید) و سپس شمش و ویفر و سلولهای خورشیدی در داخل بومی نباشند، ابتدای زنجیره سیلیس تا خورشید در كشور شكل نگرفته و مهم می باشد كه علاوه بر كارخانجات تولید پنل، كارخانجات بالادستی این صنعت مانند كارخانجات تولید سلول، تولید شمش و ویفر و كارخانجات تولید سیلیكون سولارگرید هم در داخل كشور شكل بگیرند.
مدیر عامل انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران اضافه كرد: زنجیره زمانی شكل می گیرد كه بازار وجود داشته باشد؛ حالا این بازار شكل گرفته و نیاز به نیروگاههای خورشیدی در كشور حس می شود؛ و اگر كل زنجیره معدن تا خورشید، در داخل كشور شكل بگیرد، عمده مواد اولیه هم در كشور تولید خواهد شد.
موسوی درچه با اشاره به اینكه به صورت كلی همه تجهیزات مربوط به ساخت نیروگاههای خورشیدی تحریم نیست، بیان كرد: هم اكنون كارخانه های تولید پنل در كشور وجود دارد كه امیدوار هستیم با شكل گیری بازار كامل پنل های خورشیدی در كشور، كارخانه های تولید سلول های خورشیدی، شمش و ویفر و همینطور كارخانجات بالادستی این صنعت، یعنی سیلیكون سولارگرید هم داشته باشیم.
وی تصریح كرد: حمایتی كه وزارت نیرو گذاشته و از جانب دیگر كاهش قیمت راه اندازی نیروگاههای خورشیدی دو عاملی هستند كه می تواند این تكنولوژی را رواج دهد تا به بازار اصلی دست بیابیم. در واقع از انتهای زنجیره این صنعت، یعنی نیروگاههای خورشیدی (بازار) به ابتدای زنجیره یعنی كارخانجات مذكور دست می یابیم.
مطرح ترین شركت های دانش بنیان تولید كننده پنل های خورشیدی
مدیر عامل انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران با اشاره به شركت هایی كه در زمینه تولید پنل های خورشیدی فعالیت می نمایند، اظهار داشت: هم اكنون شركت هایی در خراسان شمالی، بیرجند و شیراز هستند كه تجهیزات پنل های خورشیدی را تولید می كنند.
وی اظهار داشت: این شركت ها با تاكید بر بخش خصوصی و سرمایه گذارانی كه خواستار راه اندازی نیروگاههای خورشیدی هستند، می توانند روی پا بایستند تا با دانش فنی خود این تكنولوژی را در كشور جا بیاندازند.
دستورالعملی برای اجرای بومی سازی دستاوردهای محققان در پنل های خورشیدی
مدیر عامل انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران با تاكید بر اینكه در این زمینه دستورالعمل اجرایی سازی دستاوردهای محققان داخلی تدوین خواهد شد، بیان كرد: وزارت نیرو با همكاری انجمن علمی انرژی های تجدید پذیر بنا دارد تا یك دستورالعمل اجرایی در این زمینه تدوین كند تا بازار برای آنها تولید شود و محصولات خویش را به سرمایه گذاران بفروشند.