ساخت دهکده گیاهان دارویی استان خراسان جنوبی

ربات کشاورز: رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در کارگروه آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری استان خراسان جنوبی اظهار نمود: راه اندازی و ساخت دهکده گیاهان دارویی استان از شروع سال ۹۵ در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار شروع شده است.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، جلال الدین صادقی، رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در کارگروه آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری استان خراسان جنوبی اظهار نمود: راه اندازی و ساخت دهکده گیاهان دارویی استان از شروع سال ۹۵ در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار شروع شده است.

وی اظهار داشت: این دهکده مرکزی برای انجام طرح های تحقیقاتی محصولات استراتژیک، مرکزی برای آموزش بهینه سازی و فرآوری تولید گیاهان دارویی، مرکزی برای پشتیبانی پایان نامه های دانشجویان و برندسازی و بازاریابی است.

رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دهکده گیاهان دارویی مرکزی برای تولید محصولات سودآور است، اضافه کرد: همین طور با راه اندازی این دهکده باز خیلی از واسطه ها حذف می شوند.

صادقی با اشاره به اینکه این دهکده می تواند مرکز گردشگری هدفمند در تولید گیاهان دارویی باشد، اشاره کرد: تمام گونه ها و محصولات مختلف عناب در استان در دهکده گیاهان دارویی کاشت شده و محققان نسبت به انجام پژوهش های کاربردی و بخصوص تولید فرآورده های فراسودمند اقدامات ارزشمندی انجام داده اند.

وی افزود: برای راه اندازی دهکده گیاهان دارویی و احداث مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی، احداث پایلوت نیمه صنعتی تولید فرآورده های فراسودمند، احداث موزه گیاهان دارویی، سایت پشتیبانی از پایان نامه های ارشد و دکترا، احداث کلکسیون گیاهان دارویی، احداث مرکز بازاریابی و برندسازی در این طرح اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نیاز است که تابحال حدود ۳ میلیارد تومان از محل اعتبارات داخلی هزینه شده و در صورت تامین باقی اعتبارات و تداوم حمایت سازمان مدیریت، بنیاد ملی نخبگان، استانداری، جهاد کشاورزی، فرمانداری های بیرجند و خوسف و نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی باز این طرح تا آخر سال ۹۹ به اتمام می رسد.

رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با گلایه از بعضی از مسؤولان استانی، اشاره کرد: طی چند ماه اخیر وزیر جهاد کشاورزی، اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور به استان سفر کردند اما متاسفانه هیچ تلاشی نشد که این افراد از دهکده گیاهان دارویی استان بازدیدی داشته باشند.

لیلا محمودی، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی باز در این نشست اظهار نمود: برندهای شکلات در کشور قدرتمند است و باید از اعتبار این برندها به نفع منطقه استفاده نمائیم.

وی با اشاره به اینکه محصول عناب به صورت تدریجی از استان خارج می شود، اظهار داشت: با خارج شدن این گونه محصولات استراتژیک شاید تا چند سال آینده رتبه نخست تولید عناب را نداشته باشیم.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی تصریح کرد: در جهاد دانشگاهی برای محصول عناب به دنبال برندسازی هستیم و باید بحث خشک کردن عناب باز در دستور کار قرار بگیرد.
مشیرالحق عابدی اظهار نمود: تولید دانش بنیان بنه(پیاز) زعفران به روش مکانیزه برای افزایش عیار پیاز گل زعفران اقدام بسیار بزرگی است؛ از این رو باید تلاش نماییم تا زعفران با کیفیت بالا و متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه تولید شود.

وی از سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آینده ای نزدیک به خراسان جنوبی آگاهی داد و اضافه کرد: دستگاه های اجرایی در این سفر برای جبران عقب ماندگی ها تلاش کنند تا بتوانند بخشی از عقب ماندگی های استان را از راه جذب اعتبارات جبران کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبی، طرح تولید سرکه عناب را یکی از طرح های با ارزش استان دانست و اشاره کرد: باید تلاش نماییم تا آثار و فواید محصول عناب به گوش مردم برسد و ترغیب به خرید عناب شوند.

عابدی اشاره کرد: مبلغ ۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان طرح در کوتاه ترین زمان برای کارگروه آورده شده تا در مسافرت معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به استان مورد رسیدگی قرار گیرد که بسیار ثمین است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه شاید بعضی از طرح ها در مسافرت معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ریزش داشته باشند، افزود: این طرح ها با همت نخبگان استان انجام شده پس باید توسط بنیاد نخبگان استان باز پشتیبانی شوند.

عابدی با اشاره به اینکه ۳۰ طرح توسط نخبگان، دانشگاهیان و کارشناسان دستگاه های اجرایی به کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان نمایش شده است، اشاره کرد: از این تعداد ۱۴ طرح منتخب هستند که هفت طرح در اولویت اول و هفت طرح باز در اولویت دوم قرار دارند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبی ابراز امیدواری کرد: این سفر باز به مشابه اقدامات شایسته گذشته، شادی و امید را به جامعه علمی استان تقدیم کند.

حمیدرضا نجفی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند باز اظهار داشت: ۳۰ طرح توسط نخبگان استان به این کارگروه نمایش شده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد ۱۴ طرح بعنوان منتخب انتخاب شده است، اظهار داشت: تولید عصاره پیش دارو از اجزای عناب و زرشک به منظور تهیه داروهای مختلف، بهینه سازی فرمولاسیون شکلات فراسودمند عناب، تولید سرکه عناب، ماشین برداشت گل زعفران، تولید دانش بنیان بنه(پیاز) زعفران به روش مکانیزه، تولید پرایمرهای قیری سرد مصرف و تولید شامپوی گیاهی با خاصیت تقویت مو از برگ عناب همچون این طرح های برگزیده است.

وی ادامه داد: همین طور تولید کود آلی _ معدنی برای بهبود عملکرد کمی و کیفی زعفران، ترکیب بافت فرش های برجسته ایرانی با گوهر عقیق، تولید شیر خشک شتر به روش خشک کردن پاششی در دمای کم، سامانه متمرکز مدیریت هشدارهای امنیتی و پاسخ دهی به نفوذ و نمایش روش صنعتی تولید عرق(آب مقطر) عناب و نانو سلولز باکتریایی از دیگر این طرح های منتخب است.