در پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاددانشگاهی انجام شد دستیابی به دانش تولید آلومین از کائولن در مقیاس آزمایشگاهی

ربات کشاورز: محققان پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاددانشگاهی موفق به تولید آلومین از کائولن در مقیاس آزمایشگاهی شدند.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، محققان پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاددانشگاهی موفق به تولید آلومین از کائولن در مقیاس آزمایشگاهی شدند.

دکتر مجید ذوالقدری عضو هیـآت علمی گروه کانه آرایی و هیدرومتالوژی و مجری طرح با بیان اینکه: آلومین (اکسید آلومینیم) ماده‌ی اولیه‌ی تولید فلز راهبردی آلومینیم است که عمدتاً از کانسنگ بوکسیت بدست می آید.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه در کشور ما به سبب کمبودنِ کانسارهای بوکسیتی مرغوب، تأمین ماده‌ی اولیه‌ی فلز آلومینیم با چالش روبرو است.

وی اظهار داشت: اخیراً، محققان پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی طی ۲ سال تلاش مستمر توانستند به فنّاوری تولید آلومین از کائولن (یکی از منابع غیر بوکسیتی آلومین) در مقیاس آزمایشگاهی دستیابند.

این محقق افزود: در این فنّاوری می توان علاوه بر کائولن های ناخالص، بوکسیتهای کم عیار و نامرغوب را باز برای تولید آلومین مورد استفاده قرار داد. مجری طرح، عدم احداث گل قرمز و کمتر بودن تبعات زیست محیطی، تولید محصولی خالص تر و همین طور قابلیت استحصال عناصر نادر خاکی، از مزایای فناوری مذکور در قیاس با فناوری رایج (Bayer process) است.