در پژوهشكده فرآوری مواد معدنی جهاددانشگاهی انجام شد دستیابی به دانش تولید آلومین از كائولن در مقیاس آزمایشگاهی

ربات كشاورز: محققان پژوهشكده فرآوری مواد معدنی جهاددانشگاهی موفق به تولید آلومین از كائولن در مقیاس آزمایشگاهی شدند.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، محققان پژوهشكده فرآوری مواد معدنی جهاددانشگاهی موفق به تولید آلومین از كائولن در مقیاس آزمایشگاهی شدند.

دكتر مجید ذوالقدری عضو هیـآت علمی گروه كانه آرایی و هیدرومتالوژی و مجری طرح با بیان اینكه: آلومین (اكسید آلومینیم) ماده‌ی اولیه‌ی تولید فلز راهبردی آلومینیم است كه عمدتاً از كانسنگ بوكسیت بدست می آید.

وی در عین حال با تاكید بر اینكه در كشور ما به سبب كمبودنِ كانسارهای بوكسیتی مرغوب، تأمین ماده‌ی اولیه‌ی فلز آلومینیم با چالش روبرو است.

وی اظهار داشت: اخیراً، محققان پژوهشكده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی طی 2 سال تلاش مستمر توانستند به فنّاوری تولید آلومین از كائولن (یكی از منابع غیر بوكسیتی آلومین) در مقیاس آزمایشگاهی دستیابند.

این محقق افزود: در این فنّاوری می توان علاوه بر كائولن های ناخالص، بوكسیتهای كم عیار و نامرغوب را باز برای تولید آلومین مورد استفاده قرار داد. مجری طرح، عدم احداث گل قرمز و كمتر بودن تبعات زیست محیطی، تولید محصولی خالص تر و همین طور قابلیت استحصال عناصر نادر خاكی، از مزایای فناوری مذكور در قیاس با فناوری رایج (Bayer process) است.