ایرباس در اندیشه تولید هواپیماهای خودران

ربات کشاورز: بااینکه تولید هواپیماهای خودران مدتی است که شروع شده اما هنوز خبری از تولید هواپیماهای مسافربری بدون خلبان نیست. با این وجود ایرباس می خواهد این ایده را عملیاتی کند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از دیجیتال ترندز، گرازیا ویتادینی مدیر ارشد امور فناوری ایرباس در سخنرانی خود در کنفرانس طراحی و حیات دیجیتال در مونیخ آلمان اشاره کرد ایرباس می خواهد با استفاده از هوش مصنوعی در آینده ای نزدیک هواپیماهای مسافربری تولید نماید که بتوانند به صورت کاملا خودکار به سمت مقصد پرواز کرده و در فرودگاه از قبل برنامه ریزی شده فرود آیند.
ایرباس می خواهد این طرح را در دو مرحله اجرا نماید. در مرحله اول یکی از دو خلبان هواپیماهای تولیدی ایرباس حذف شده و سیستم های کامپیوتری جایگزین آن می گردد. در مرحله دوم خلبان دیگر هم حذف میگردد و هدایت هواپیما به صورت کاملا خودران صورت می گیرد.
حذف خلبان از هواپیماهای مسافربری برای شرکت های هواپیمایی بسیار مفید می باشد، برای اینکه هزینه های آنها را به سبب عدم پرداخت حقوق به خلبان ها به میزان چشمگیری می کاهد. بررسی ها نشان داده است در سال ۲۰۱۷ بیشتر از ۳۰ میلیارد دلار بودجه در صنعت هواپیمایی صرف پرداخت حقوق به خلبانان شده است. از طرف دیگر این تحول به صرفه جویی در مصرف سوخت می انجامد، برای اینکه هواپیماهای خودران مسیریابی را با دقت بیشتری انجام می دهند.
البته مهم ترین چالش در این زمینه اقناع مقامات سیاسی و باز مسافران عادی در مورد امنیت هواپیماهای خودران است. بررسی که در این زمینه توسط بانک سرمایه گذاری یو بی اس سوئیس صورت گرفته نشان داده است ۵۴ درصد از مردم جهان فعلا به هیچ عنوان تمایلی به مسافرت با هواپیماهای خودران ندارند و تنها ۱۷ درصد از آنان با رضایت کامل حاضر به استفاده از چنین هواپیماهایی هستند. بدین سبب به نظر می آید در گام اول هواپیماهای باربری خودران شوند.