رئیس جهاد دانشگاهی تاكید كرد لزوم وفاق ملی بر سر مصالح دانش بنیان و رفع تحریم ها

ربات كشاورز: رئیس جهاد دانشگاهی ضمن تاكید برضرورت شكل گیری وفاق ملی بین سیاسیون چپ وراست بر مصالح ملی پیشرفت دانش بنیان، از لزوم رفع تحریم ها سخن گفت و توضیح داد: رفع تحریم ها با هدف آسان شدن دسترسی به مواد اولیه و قطعات و باز تسهیل ارتباطات بانكی در جهت پیشرفت كشور خواهد بود.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، حمیدرضا طیبی در چهل و نهمین گردهمایی معاونان پژوهشی واحدهای سازمانی جهاد دانشگاهی سراسر كشور كه امروز (چهارشنبه ۱۰ بهمن) در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، توسعه پایدار را تأمین نیازهای نسل امروز بدون به خطر انداختن نیازهای نسل فردا و رعایت عدالت لازم در بهره مندی منابع تعریف كرد و اظهار داشت: نیازهای نسل امروز و فردا زندگی سعادت مندانه در دنیا و آخرت است و زمانی اتفاق می افتد كه انسان متكی بر خرد و دانایی و توسعه یافته به لحاظ فرهنگی؛ علمی، اجتماعی و غیره تربیت شود.
وی افزود: اگر بتوانیم تربیت انسان توسعه یافته را محقق نماییم مسائل مالی بر مسائل شخصی و حزبی كوتاه مدت اولویت پیدا كرده و بر سر رسیدن به توسعه پایدار به توافق می رسیم.
رئیس جهاد دانشگاهی تصریح كرد: جهاد دانشگاهی با نگاهی كه به انسان توسعه یافته داشته است توانسته الگوهای مختلف در حوزه های علم و فناوری نمایش داده و باز دستاوردهای فرهنگی همچون خبرگزاری ایسنا، ایكنا، مسابقات ملی مناظره دانشجویی و غیره داشته و توانسته در راه احداث جریان سالم اطلاع رسانی در جامعه گام بردارد.
طیبی اشاره كرد: برمبنای سند نقشه جامع جهاد دانشگاهی در افق ۱۴۰۴ این نهاد نهادی كارآمد و موفق در برنامه پیشرفت كشور در سطوح ملی و بین المللی خواهد بود.
وی با اشاره به این كه برنامه های خودرا با برنامه های توسعه كشور همگام كرده و زمان آنها را به پنج سال تغییر دادیم، اظهار نمود: در برنامه ششم توسعه جهاد دانشگاهی تمام واحدها از توانمندی های لازم برای اجرای این برنامه برخوردار می باشند.
وی اضافه كرد: در سال ۹۳ ضمن دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی هفت مأموریت نقشه جامع علمی كشور در حوزه پژوهش وفناوری به جهاد دانشگاهی سپرده شده است.
طیبی در ادامه یكی از اشكالات كشور را نبود اراده برای پیشرفت در میان سیاسیون و در تعیین مصالح ملی پیشرفت دانش بنیان كشور دانست و افزود: ساختار نظام فناوری و نوآوری به كندی كار می كند و سه تا ۱۱ سال زمان لازم است تا توانمندی در تولید فناوری های جدید به اثبات برسد.
وی همچون مزیت های كشور نظام آموزش عالی خوب، زیرساخت های مناسب به ویژه در زمینه تجهیزات سخت افزاری، داشتن منابع انرژی فراوان و داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب عنوان نمود.
وی با تاكید بر آن كه پیشرفت دانش بنیان به مدلول افزایش آمار شركت های دانش بنیان نیست اظهار داشت: این مساله به مدلول اتكا به تولید ملی و فناوری های بومی است ضمن آن كه می توانیم فناوری را از خارج انتقال داده و ارتقا دهیم.
رئیس جهاد دانشگاهی همین طور لزوم شكل گیری وفاق ملی بین سیاسیون چپ وراست و مصالح ملی پیشرفت دانش بینان را مورد تاكید قرار داد و اظهار داشت: عدم تحقق وفاق ملی تبعات منفی به دنبال دارد.
طیبی همین طور سفارش كرد: دو برنامه ۵ ساله دانش بنیان تدوین شده و پژوهش و توسعه فناوری برمبنای اولویت های كشور مأموریت محور شود.
وی درانتها اضافه كرد: همین طور رفع تحریم ها با هدف آسان شدن دسترسی به مواد اولیه و قطعات، تسهیل ارتباطات بانكی لزوم دارد كه البته این تسهیل ارتباطات در جهت برنامه پیشرفت كشور بوده و این طور نیست كه بخواهد بازار كشور برای محصولات آماده یا خطوط تولید مونتاژی باز كند.