، انقلاب اسلامی در چهل سالگی، شرایطی که طی ۱۰ سال ایران را به جایگاه واقعی خود می رساند

ربات کشاورز: با تمام وجود خواستار پیشرفت کشور و قرار گرفتن ایران در راه توسعه است. او که تجربه مدیریت در دولت های مختلف را داراست، از اینکه کشور به خاطر درگیری های سیاسی و جناحی صدمه ببیند، بسیار متأثر می شود، تا حدی که می گوید ˮاگر تصمیمات درست را پس از جنگ گرفته بودیم و راه درست را انتخاب می کردیم، آینده متفاوتی پیش رویمان بود. در دوران جنگ، مقاطع خوبی در توسعه صنعتی کشور وجود داشت، اما تصمیم نگرفتیم اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر فناوری ملی داشته باشیم. در همان سال ها، جهاددانشگاهی تاکید داشت تا بر تولید دانش ملی خودمان متمرکز شویم و بازار را فقط در انتقال فناوری به خارج از کشور واگذار کنیمˮ.
رئیس جهاد دانشگاهی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی از آمال و آرزوهای خود برای ایران در حوزه های سیاست، اقتصاد و بخصوص علم و فناوری می گوید؛ از اینکه کشور می توانست شرایط بسیار بهتری نسبت به زمان فعلی داشته باشد و اگر همدلی و وفاق بین مسئولان و مدیران ارشد کشور به وجود آید، با دو برنامه ۵ ساله می توان ایران را در جایگاه واقعی خود قرار داد.
او نقش نهاد جهاد دانشگاهی را “تبدیل علم به فناوری و کاربردی کردن فناوری” می داند و در عین حال اعتراف می کند که رضایت صد در صدی از دستاوردهای جهاد دانشگاهی ندارد و اعتقاد دارد هنوز بین سیاسیون کشور وفاق ملی بر سر مصالح دانش بنیان وجود ندارد.

یکی از نخستین نگرانی ها پس از انقلاب اسلامی، رفتار عامدانه ای در کشور در خصوص واردات محصولات بود
دکتر سید حمیدرضا طیبی در گفتگو با ایسنا به سابقه تاریخی جهاد دانشگاهی در پیگیری اقتصاد دانش بنیان پرداخت و اظهار داشت: اگر توسعه فرهنگی، توسعه علمی و فناورانه و توسعه آموزشی عوامل اصلی پیشرفت هر کشور باشند، در مقطعی پس از انقلاب اسلامی احساس می شد باید روی این موضوعات، بخصوص توسعه فناورانه کار شود. در آن زمان یکی از نگرانی ها این بود که در کشورمان به عمد، به گونه ای رفتار می شد که واردکننده و مصرف کننده محصولات دیگران باشیم.
وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی به دنبال تعطیلی دانشگاه ها پس از انقلاب فرهنگی شروع به کار کرده، هدف اصلی این نهاد را الگوسازی برای توان کشور در ۳ زمینه فوق دانست و تاکید کرد: تحقق توسعه فرهنگی، علمی و فناورانه، از راه تبدیل علم به فناوری در دستور کار قرار گرفت؛ که این “کاربردی کردن فناوری” هم در جهت رسیدن به اقتصاد دانش بنیان و تولید ملی بود.

رئیس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: آموزش های مهارتی و برنامه ریزی برای دانشگاه های کارآفرین همچون مواردی بودند که برای رسیدن به اهداف فوق در جهاد دانشگاهی پیگیری شدند.
طیبی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی با چنین ایده ای شکل گرفته و الگوسازی های خوبی انجام داده است، برنامه ریزی این نهاد برای آینده را خاطرنشان کرد و خاطرنشان کرد: با این وجود اگر بپرسند آیا کاملاً از دستاوردها راضی هستیم و حمایت لازم صورت گرفته، می گوئیم خیر؛ با وجود کارهای خوبی که بخصوص در زمینه کاربردی کردن علم صورت گرفته، معتقد هستم به علل مختلف هنوز از ظرفیت های جهاد به خوبی استفاده نشده است.

در یک برنامه مبتنی بر پیشرفت، تکنولوژی جدید نزد خودمان می ماند
‏‏ضرورت ثبات در اهداف و برنامه ها طی گردش سیاسی

وی سپس به ذکر چند مثال از چگونگی تدوین برنامه پیشرفت پرداخت و تشریح کرد: کشورهایی که برای پیشرفت خود برنامه ریزی می کنند و می خواهند اقتصادشان مبتنی بر علم و فن خودشان باشد، تکنولوژی جدید را تا زمانی که ارزش اقتصادی تولید کند نزد خود نگه می دارند. این در شرایطی است که آنها فناوری های قدیمی تر را با دیگر کشورها به اشتراک می گذارند، اما تکنولوژی جدید را بعنوان ابزار رقابت به کار می برند.
رئیس جهاد دانشگاهی افزود: اگر صنایع را به کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم نماییم، لازم است که واحدهای بزرگ واحد تحقیق و توسعه داشته باشند و در عوض، خود برای صنایع متوسط و کوچک، نقش واحد تحقیق و توسعه را ایفا کنند. مجموعه هایی همچون “فرانهوفر (Fraunhofer) ” آلمان صنایع بزرگی هستند که نقش واحد R&D را برای صنایع کوچک تر ایفا می کنند.
دکتر طیبی با اشاره به اینکه هنوز اراده ای برای پیشرفت اقتصاد دانش بنیان، مبتنی بر تولید ملی و علم و فن داخل، شکل نگرفته است، خاطرنشان کرد: هنوز فروش منابع زیرزمینی ما نقش جدی در تأمین منابع دولت دارند و مالیات حاصل از تولید و صادرات که تأمین کننده بودجه دولتی است، هنوز به حدی نرسیده که بتواند منابع را تأمین کند.
وی ضمن تاکید بر لزوم تدوین یک برنامه بلندمدت، اظهار نمود: زمانی که سند چشم انداز کشور را برای افق ۱۴۰۴ را ترسیم می نماییم و از راه ۴ الی ۵ برنامه توسعه عمرانی ۵ ساله می خواهیم به اهدافمان برسیم، باید این را در نظر بگیریم که در کشور ما یا هر کشور دیگری هر ۵ الی ۶ سال یک مرتبه، گردش سیاسی به وجود می آید که نباید طی آن گردش سیاسی اهداف و برنامه ها تغییر کند.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه بر سر مصالح ملی پیشرفت، باید وفاق ملی به وجود آید، اظهار نمود: بعنوان مثال اگر مصالح ملی پیشرفت ایجاب می کند تحریم ها برداشته شوند، تمام نهادهای سیاسی باید بر سر این مورد توافق کنند. همینطور اگر باید راه دیگری را رفت، باز باید وفاقی بین سیاسیون به وجود آید و همه از آن تبعیت کنند.
طیبی خاطرنشان کرد: در کشورمان به خاطر سیاست زده شدن غیرضروری و این مورد که هر نهاد می خواهد حضور خودش را با نفی برنامه دیگری به اثبات برساند، چنین وفاقی وجود ندارد.

بعد از جنگ تصمیم نگرفتیم اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر فناوری ملی داشته باشیم
وی ضمن انتقاد از اختلافات سیاسی و جناحی، تشریح کرد: اگر تصمیمات درست را پس از جنگ گرفته بودیم و راه درست را انتخاب می کردیم، مسیر دیگری پیش رویمان بود. در دوران جنگ مقاطع خوبی در توسعه صنعتی کشور وجود داشت، اما تصمیم نگرفتیم اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر فناوری ملی داشته باشیم. در همان سال ها جهاد دانشگاهی تاکید می کند که بر تولید دانش ملی توسط خودمان متمرکز شویم و بازار را فقط در انتقال فناوری به خارج از کشور واگذار نماییم.
رئیس جهاد دانشگاهی افزود: در ۲ دوره ریاست جمهوری حرف چنین بود، اما در عمل دیدیم که برنامه ریزی مشخصی برای این مسئله وجود نداشت و بازار را واگذار نکردیم.
طیبی با اشاره به اینکه حس وابستگی علل و ریشه های فرهنگی دارد، اظهار داشت: از پیش تر تبلیغاتی شده بود در خصوص آنکه جهان سوم نمی تواند متکی بر خود باشد، در حالیکه فرصتی هم به ما داده نشده بود. اوایل انقلاب گرفتار مشکلات زیرساختی شدیم و خیلی از مدیران به خاطر شرایط انقلاب، از روی مصلحت سیاسی انتخاب شدند و مستثنی از طرز فکر “عدم خودباوری” نبودند.

وی در این زمینه افزود: مدیران مؤمن از هر دو جناح مدعی ولایی و اصلاح طلبی در مقام مسئولیت، خودباوری را باور نکرده بودند و تحت تأثیر کارشناسانی قرار می گرفتند که مدعی بودند نمی توان بر تولید داخل متکی بود.
رئیس جهاد دانشگاهی اضافه کرد: افراط در تولید داخل خوب نیست و رها کردن آن هم خوب نیست؛ ازاین رو بخصوص در شرایط کنونی باید راه متعادل را برگزید. باید در انتقال فناوری بخشی از بازار را به خارجی ها واگذار کرد و در مقابل، نقشه های داخلی سازی فناوری در اختیار تیم دانش بنیانی قرار گیرد که بتوانند آنها را بر مبنای یک برنامه بلندمدت پیاده سازی کنند.
طیبی با اشاره به اینکه کشورهای پیشرفته حوزه سیاست را از حوزه پیشرفت و اجرا جدا کرده اند، به پیشرفت در کشور کره جنوبی اشاره و تشریح کرد: کشور کُره شورایی درست کرد که اعضای آن نخبگان کل و اعضای کابینه مرتبط، با مسئولیت نخست وزیر بودند. تمام تصمیمات این شورا برای بخش های قانون گذار لازم الاجرا بود و به عبارتی آنها سیاست گذار و مغز متفکر “توسعه” کُره بودند. همینطور نظارت دقیقی بر تقسیم کار و اجرای تصمیمات صورت گرفت و امروز شاهد می باشیم که به اهداف خود رسیده اند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی بنا بود مغز متفکر سیاست گذاری در توسعه فناورانه باشد
وی با اشاره به اینکه ساختارها را به وجود آورده ایم، اظهار داشت: شورای عالی انقلاب به دستور امام خمینی (ره) بوجود آمد که کار هوشمندانه ای در حوزه فرهنگی بود و وظایف “علمی و فناورانه” هم از جانب مقام معظم رهبری به آن واگذار شد.
رئیس جهاد دانشگاهی اضافه کرد: قرار بود تمام ارکان نظام همچون رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه، رئیس کمیسیون ها و برخی شخصیت های حقیقی و حقوقی در این شورا حضور داشته باشند که چنین هست، اما کارایی لازم را نداشته و مغز متفکر سیاست گذاری در توسعه علمی و توسعه فناورانه به حساب نمی آید.
طیبی اظهار نمود: در تجربه ای که در دولت نهم، دهم و همینطور دولت تدبیر و امید داشتم، احساس نکردم شورا مرکز توسعه فرهنگی و علمی و فناورانه کشور است. باید تفکیک مسئولیت مشخصی بین مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گیرد و شورای فوق ساختار نظام علم و فناوری کشور را مهندسی مجدد کند.
وی تاکید کرد: حمایت های مالی و قانونی لازم باید از جانب مجلس و نهادهای مالی کشور همچون بانک ها اجرا شود و علم در گردشی روان توسط دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مشخص تولید شود، در بنگاه ها تبدیل به محصول شود و در چرخه اقتصادی قرار گیرد.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه هم اکنون فرآیند فوق طی نمی گردد، اظهار داشت: این مورد باید به دست سران سه قوه حل شود و یا از راه همکاری دولت و شواری عالی انقلاب فرهنگی برطرف شود؛ در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی سندهای خوبی تصویب شده که خیلی از آنها اجرایی نمی گردد.

تقسیم کار خوبی بین وزارت علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری صورت نگرفته است
طیبی با اشاره به اینکه هنوز که هنوز است، تقسیم کار خوبی بین دو نهاد مهم یعنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود ندارد، خاطرنشان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به درستی به وجود آمد، آن هم از جهت آنکه کار وزارت علوم یا بهداشت مدیریت بر تولید علم است. این در شرایطی است که تولید و تجاری سازی فناوری کاری فرا وزارتخانه ای بوده و مسئولیت انجام آن باید به دست نهادی فراجناحی می افتا. با این وجود اختیارات زیادی به معاونت علمی داده نشده است.
وی با اشاره به اینکه کارهای جهاد دانشگاهی در حوزه فناوری های فنی مهندسی، بخصوص در دهه دوم و سوم انقلاب، تأثیرگذار بوده است، اظهار داشت: چنین مأموریت هایی باید در زمینه های دقیق واگذار شود و نهادهایی همچون جهاد دانشگاهی از تمام ظرفیت خود برای اجرای آن استفاده کنند که البته ما هم از تمام این ظرفیت استفاده نکرده ایم.

رئیس جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: استراتژی بخش هایی که قسمت عمده اقتصاد ما را می سازند، به هیچ وجه تدوین و تصویب نشده است. همینطور راهبرد توسعه ظرفیت های فیزیک تدوین نشده؛ بعنوان مثال نمی دانیم که باید چه تعداد فولاد پتروشیمی داشته باشیم، آیا یک مجموعه داروسازی داشته باشیم یا ۱۷۰ مجموعه؟ که در این موارد باید تدبیر هوشمندانه و آمرانه صورت گیرد. آمرانه به این معناست که اگر استراتژی تدوین شد، ولی بعضی به خاطر منافع مشخصی از آن تبعیت نکردند، با آنها برخورد جدی صورت گیرد.

ویژگی اصلی مدیریت جهادی “خودباوری” است
شرط محقق شدن مدیریت جهادی تشکیل احزاب قوی است

دکتر طیبی، ذیل تعریف مدیریت جهادی، خصوصیت اصلی مدیریت جهادی را “خودباوری” عنوان نمود و با اشاره به اینکه این خودباوری از “کار علمی که در عرصه عمل موفق پیاده شده” تولید می شود، تصریح کرد: مدیر جهادی باید “خودباور” و “علم باور” باشد؛ به برنامه ریزی باور داشته باشد و در مقابل شکست ها نااُمید نشود. این مورد باید برای مدیر جهادی مفروض باشد که هر کاری در هر کجای جهان صورت گیرد به دست ما هم قابل انجام است.
وی با تاکید بر آنکه توکل بر خداوند باید پس از انجام برنامه ریزی ها و سنجش تمام جوانب کار باشد، اظهار نمود: ایثار را باید در خود اشخاص ببینیم و مدیر جهادی باید شرایط خوبی را برای مجموعه خود و مردم به وجود آورد. با این وجود در کشور ما شایسته سالاری وجود نداشته و موارد فوق اجرایی نشده است.
رئیس جهاد دانشگاهی شرط محقق شدن مدیریت جهادی را تشکیل احزاب قوی و هم فراهم شدن امکان بروز و ظهور همه استعدادها دانست و اظهار داشت: این مورد که همه افراد امکان تحصیل و کسب مهارت را داشته باشند، بخشی از کار است. مسئولیت باید به کسانی سپرده شود که شرایط رشد را دارا بوده و استعداد خویش را شکوفا کرده اند. احزاب زیادی در کشور وجود دارند که دارای خصوصیت های فوق نیستند و فقط در روزهای انتخابات مطرح می شوند.
طیبی اظهار داشت: حالا که در دهه چهارم انقلاب اسلامی چنین شرایطی فراهم نشده و برای عرضه مدل مورد نظر به جامعه جهانی قدری دیر شده است، باید شاخص های خودباوری، کاربلدی و … را تعریف کرده و مدیران مؤمن، انقلابی و خودباور را بر طبق این شاخص ها انتخاب نماییم.
وی اضافه کرد: بعنوان مثال مدیری که متکی بر خودباوری است و در صنعت ریسک پذیر است و در عین حال با مجموعه هایی تعامل دارد که پاسخ گوی ریسک او هستند، می تواند نقش مؤثری را در برنامه پیشرفت کشور ایفا کند.
رئیس جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: شاهد این بودیم که در یک دولت، مدیر یک وزارت خانه سه دفعه تغییر نمود، در حالیکه ثبات مدیریت همچون نکاتی است که باید رعایت شود. معتقد هستم زیرساخت ها و نیروی انسانی ما، علیرغم خروج بعضی افراد شایسته از کشور، مناسب می باشد و چنان چه یک برنامه ریزی ۱۰ ساله با اهداف مشخص صورت گیرد و تحریم ها به شکل معقول رفع گردد، به اهداف خود دست می یابیم. البته این امید هم هست که در صورت فراهم شدن شرایط مناسب، خیلی از افراد به کشور برگردند.

بودجه های جهاد دانشگاهی تناسبی با اجرای پروژه های بزرگ ندارند
۳ تا ۱۱ سال زمان از دست می دهیم

وی در پاسخ به اینکه استفاده از توان و ظرفیت جهاد دانشگاهی چه پیشرفت هایی را در آینده نزدیک نصیب کشور خواهد کرد، اظهار داشت: زمینه های کاری جهاد دانشگاهی متناسب با نیاز کشور بوده و به لحاظ اقتصادی هم پرارزش است که بر روی آنها کار شود. کار بر روی این زمینه ها در تولید اشتغال و توسعه اقتصادی مؤثر خواهد بود. با این وجود کشور به لحاظ مالی باید در مسیری قرار گیرد که بتواند پروژه های بزرگ را اجرا نماید. یکی از اشکالات حال حاضر این است که خیلی از پروژه ها به خاطر شرایط مالی متوقف شده اند.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه مسائل حال حاضر از جنسی نیست که بزودی حل شود، توضیح داد: اگر حتی مسائلمان با غرب کاملاً حل شود، بدین مفهوم نیست که درهای کشور به روی واردات باز شود؛ بلکه برداشته شدن تحریم ها باید به این سمت برود که از منابع داخل به درستی استفاده نماییم. ضمن آنکه بازار آزاد برای خرید قطعات، تجهیزات یا به عبارتی منابع اولیه فناوری ما وجود داشته باشد، نه آنکه با دور زدن تحریم ها زمان و هزینه از دست بدهیم. پس در بحث رفع تحریم چنین نگاهی ضروری می باشد.
طیبی تصریح کرد: هم و غم ما این است که فناوری هایی را که تولید کرده ایم، مورد استفاده قرار گیرند. همینطور پیشنهادات مشخصی در مورد اجرای مأموریت ها به دولت داده ایم که بخشی از آنها با هماهنگی مجلس در برنامه ششم توسعه قرار گرفته است. از طرفی در تلاش هستیم حتی اگر مأموریتی از جانب دولت به ما داده نشد نیز، طبق روال سابق و از راه انعقاد قراردادهای حرفه ای در حوزه های مختلف، به اهداف خود دست یابیم.
وی خاطرنشان کرد: به طریق تجربه دریافتیم که ۳ تا ۱۱ سال طول می کشد تا بتوانیم فناوری خودمان را به اثبات برسانیم. این از آن جهت است که بودجه های جهاد دانشگاهی تناسبی با اجرای پروژه های بزرگ ندارد و ما در شرایط فعلی، کار بر روی تکنولوژی جدید را پس از به اثبات رسیدن فناوری قبلی ادامه می دهیم. این در شرایطی است که دوست داریم نتیجه فناوری در چارچوب قرارداد حرفه ای حداقل یک مرتبه مورد استفاده قرار گیرد، اما با رویه فعلی در حال از دست دادن زمان هستیم.

در حوزه کشاورزی هوشمند و بذرهای هیبریدی اعلام آمادگی کرده ایم
زمینه کار واحدها مشخص است، اما منتظر منابع هستیم

رئیس جهاد دانشگاهی در مورد زمینه های جدید و قابل ورود برای این نهاد، اظهار نمود: سال هاست در حوزه کشاورزی هوشمند و بذرهای هیبریدی اعلام آمادگی کرده ایم که البته نیاز به منابع مالی دارد، اما با منابع مالی محدود خود آغاز به کار کردیم و لاین خیار سال آینده به نتیجه می رسد.
طیبی اضافه کرد: این خیار هم عطر و طعم بومی و هم مزایای خیاری که خارجی ها به آن دست یافته اند را داراست. همینطور پرورش بچه ماهی هایی که وارد می نماییم، از حوزه های مورد علاقه ماست.
وی افزود: فناوری “پرورش ماهی در قفس” هم یکی از ۱۰ فناوری بود که امسال به بهره برداری رسید؛ دانش این فناوری را در اختیار داریم و فقط ساخت قفس است که باید پیگیری شود. همینطور باید به دانش فنی پرورش مرغ هایی دست پیدا نماییم که خط تولید آنها به بهره برداری برسد که در این زمینه هم کارهای تحقیقاتی آنرا در دستور کار قرار داده ایم.

رئیس جهاد دانشگاهی اظهار نمود: در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی هم زمینه های خوبی در دستور کار قرار گرفته که مورد نیاز کشور است. بعنوان مثال در حوزه نفت، ارتقای بهره وری تأسیسات سطح الأرضی موجود در دستور کار قرار گرفته است. نفتی که از اعماق زمین به دست می آید، باید برای رفتن به پالایشگاه یا صادرات آماده سازی شده و عناصر آن همچون آب یا آب نمک گرفته شود که دانش انجام آن در سطح پایلوت به دست آمده است. ازاین رو می توان گفت تقریباً برای همه واحدهای مختلف، زمینه کار را مشخص کردیم و باید منتظر منابع باشیم.
طیبی در این زمینه اضافه کرد: با سازمان های دارای امکانات همچون ستاد اجرایی فرمان (ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، سازمان آستان قدس رضوی، سازمان اوقاف و … برای انجام کار مشترک مذاکراتی انجام داده ایم تا بهره وری امکانات آنها را بالا ببریم.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به کمبود آب، یکی از زمینه های کاری خوب کشاورزی هوشمند، کشاورزی گلخانه ای و مزرعه های مدرن کشاورزی بهره وری بالا است که خروجی پِرت ندارد.
رئیس جهاد دانشگاهی افزود: در حوزه حمل و نقل ریلی بحث این را داریم که در حوزه رانش کار کرده و محصول نهایی را وارد بازار ایران کنیم؛ که البته کار سختی است و تلاش داریم آنرا انجام دهیم.

جهاد دانشگاهی می تواند مکمل دانشگاه ها در تولید علم به فناوری باشد
طیبی در ارتباط با کم رنگ شدن ارتباط جهاد دانشگاهی با دانشگاه ها توضیح داد: با عنایت به آنکه وظیفه اصلی دانشگاه، تولید علم و نسل ۳، ۴ و ۵ فناوری در مدل آزمایشگاهی هست، این نهاد می تواند روی بخشی از تکنولوژی برای نسل آینده کار کند. این در شرایطی است که مجموعه ای مثل جهاد که نگاه حرفه ای به فناوری دارد، می تواند علم را به فناوری تبدیل کند یا مدل آزمایشگاهی علم را به مدل کاربردی تبدیل کند. در واقع ما می توانیم مکمل دانشگاه ها در تولید علم به فناوری باشیم.
وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی به صورت اتوماتیک در کارهای منجر به توسعه فناوری سریع تر از دانشگاه ها عمل کرده است، اضافه کرد: مسائل سیاسی که در کشور به وجود آمد، سبب شد جهاد دانشگاهی در مقاطعی از دانشگاه بیرون برود؛ ازاین رو برخورد با جهاد دانشگاهی در مقاطعی نشأت گرفته از یک نگاه سیاسی بوده و فاصله گرفتن جهاد دانشگاهی از دانشگاه دلیل منطقی و علمی نداشته است.
رئیس جهاد دانشگاهی افزود: شرایط مورد انتظار باید به دنبال برنامه ریزی اصلی تولید شود که بر اساس آن دانشگاه توسعه دهنده فناوری باشد و جهاد دانشگاهی در راه کاربردی سازی فناوری گام بردارد. البته بخشی از این مورد هم در گروی آن است که یک صنعت رقابتی تولید شود. چنین صنعتی به صورت مداوم برای نو کردن فناوری خود به سراغ جهاد دانشگاهی خواهد آمد.
طیبی تصریح کرد: در برنامه ریزی اصلی و بلندمدتی که از آن صحبت می نماییم، حلقه ها باید به نحوی چیده شوند که بستر فوق فراهم شود؛ به عبارتی اقتصاد ما مبتنی بر تولید ملی باشد و تولید ملی هم برای بالا بردن بهره وری خود در بازار، دائماً نیاز به فناوری داشته باشد. البته همه این ها در گروی آن خواهد بود که اشتراکات بین سیاسیون کشورمان بر سر مصالح دانش بنیان به ۹۰ درصد رسیده و اختلافات بین آنها تنها ۱۰ درصد باشد.
وی در انتها گفت و گوی خود با ایسنا اظهار نمود: آمریکا بعنوان مخالف اصلی جمهوری اسلامی اگر ببیند خروجش از برجام منجر به اختلاف بیشتر بین سیاسیون ما خواهد شد، یقیناً این کار را خواهد نمود و شاهد بودیم چنین اتفاقی هم افتاد؛ ازاین رو حتی اگر تحریم جزو مصالح پیشرفت دانش بنیان کشور است، باید توافق نماییم که با تلاش خودمان به پیشرفت برسیم. البته معتقد به این نیستم که می توانیم در شرایط تحریم به اهداف پیشرفت دانش بنیان خود برسیم، بلکه باید در شرایط غیرتحریم مدیریت هوشمندانه داشته باشیم.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4