مدیر اجرایی معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان اردبیل: بازبینی در مأموریت جهاددانشگاهی، اهداف علمی كشور را تحقق می بخشد

به گزارش ربات كشاورز مدیر اجرایی معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان اردبیل اظهار داشت: با بازبینی در اهداف و مأموریت ها و حفظ روحیه جهادی و فرهنگی جهاددانشگاهی می توان به دور از موازی كاری، اهداف انقلاب اسلامی در عرصه علمی و فناوری را بهتر تحقق بخشید.
جواد فرخی در گفتگو با ایسنا، با بیان این مطلب اضافه كرد: توجه به روند تكاملی و توسعه ای جهاددانشگاهی در سال های فعالیت خود نشان داده است كه كارنامه این نهاد در سه ساحت پژوهشی و تحقیقاتی، آموزشی و فرهنگی، برگرفته از انقلاب است.
وی اظهاركرد: این نهاد با تبلیغ و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی و برنامه ریزی فرهنگی- تربیتی و تولید آمادگی فكری و مكتبی در قشر جوان در جهت مقابله با غرب زدگی و انحرافات در قالب سیاست های فرهنگی كشور تلاش می كند.
مدیر اجرایی معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان اردبیل خاطرنشان كرد: انجام تحقیقات توسعه ای و كاربردی، عرضه خدمات علمی _ فنی در زمینه های مختلف، حمایت، تشویق و جذب پژوهشگران جوان و مستعد، برنامه ریزی و تولید شرایط و امكانات لازم به منظور فراهم آوردن زمینه فعالیت های علمی و پژوهشی بر اساس شناخت و نیازهای تخصصی جامعه و همینطور مشاركت در تولید زمینه های مناسب برای اشتغال از برنامه هایی است كه به توسعه فعالیت این نهاد در كشور كمك كرده است.
فرخی با اشاره به اینكه با اطلاع رسانی دستاوردها و موفقیت های جهاددانشگاهی و حاكم شدن گفتمان اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان، اهداف این نهاد در كشور بهتر محقق می شود، تصریح كرد: تشدید تحریم های دشمنان انقلاب اسلامی بر ضد كشورمان، اهمیت مأموریت راهبردی نهادهای علمی پژوهشی مانند جهاددانشگاهی را دوچندان كرده است.
وی افزود: با بازبینی در اهداف و مأموریت ها و حفظ روحیه جهادی و فرهنگی جهاددانشگاهی می توان به دور از موازی كاری، اهداف انقلاب اسلامی در عرصه علمی و فناوری را بهتر تحقق بخشید.
مدیر اجرایی معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان اردبیل، مهم ترین خصوصیت متمایز كننده و برجسته جهاددانشگاهی از سایر نهادها را حاكمیت فرهنگ جهادی عنوان نمود و یادآورشد: جهاددانشگاهی از بدو تأسیس به علت مختصات زمانی، محلی برای تجمیع نیروی های خواستار استقلال و خودكفایی بوده است و در این ۴۰ سال هم همچنان روحیه استقلال طلبی خویش را حفظ نموده و تبدیل به مأمنی برای محققین و پژوهشگران در سطح ملی شده است.
فرخی با اشاره به اینكه پژوهشگران این نهاد انقلابی، توسعه و پیشرفت كشور را ارزش انسانی، اخلاقی و وظیفه میهنی می دانند، افزود: روحیه كمال طلبی در بین محققان و مدیران جهاددانشگاهی، این نهاد را تبدیل به نهادی خود راهنما در راه پرتلاطم توسعه كرده است.
وی ادامه داد: بیشتر فعالیت های دهه اول انقلاب در جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل در حوزه فرهنگی و آموزشی بوده و با قرارگیری در نیمه های دهه دوم علاوه بر گسترش فعالیت های فرهنگی و آموزشی، در حوزه پژوهش هم فعالیت های قابل ملاحظه ای صورت پذیرفته كه نشان از برنامه ریزی مناسب این نهاد برای رفع نیازهای استان با عنایت به ظرفیت و پتانسیل های آن دارد.
مدیر اجرایی معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان اردبیل خاطرنشان كرد: معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی اردبیل در حوزه پزشكی با اولویت درمان ناباروری، كشاورزی با رویكرد گیاهان دارویی و فندق و گردشگری سلامت فعالیت می كند و اهداف خویش را پیش می برد.