توسط محققان کشور صورت گرفت؛ پیشگیری از بخار شیشه ها در زمستان با فناوری نانو

ربات کشاورز: محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید خمیر نقره هادی نانوساختار شدند که در شیشه های عقب خودرو برای پیشگیری از بخار گرفتن در زمستان به کار می رود.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، در ایام سرد سال، اختلاف دمای داخل و خارج خودرو سبب بخارگرفتگی شیشه ها می شود. این پدیده می تواند موجب اختلال در دید راننده و بروز حادثه شود. یکی از طریق های رفع این مشکل گرم کردن شیشه های خودرو است، به این منظور در شیشه عقب خودرو سیم های حرارتی نازکی تعبیه می شوند که با عبور جریان الکتریکی از این سیم ها شیشه گرم می شود و از بخار شدن جلوگیری می کند.
خواص رسانایی الکتریکی قابل توجه نقره به اثبات رسیده است و بنا بر این بعنوان یک سیم رسانا در مدارهای الکتریکی که نیازمند مقاومت کم و رسانایی زیاد هستند، به شکل گسترده به کار می آید. استفاده از نقره در ابعاد نانو خاصیت های منحصربه فردی را در این ماده به وجود آورده است و توجه بسیار زیادی را در تولیدات محصولات مختلف توسط شرکت ها به خود جلب کرده است.
به همین منظور محققان کشور در صدد آمدند تا با فناوری نانو و نانوذرات نقره، کارایی گرمکن های شیشه عقب خودرو را ارتقا دهند. در همین راستا «خمیر نقره هادی نانوساختار» را تولید کردند که هدایت کننده جریان الکتریسیته با کمترین مقاومت انتقال الکتریسیته است.
این محصول موجب پیشگیری از بخار در شیشه عقب خودرو می شود. از مزایای این محصول می توان به مقاوم بودن در مقابل سایش و خراش مکانیکی اشاره نمود. این خمیر نقره هادی نانوساختار هدایت کننده جریان الکتریسیته با کمترین مقاومت انتقال الکتریسیته در شیشه های عقب خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. مواد تشکیل دهنده این خمیر شامل پودر نقره نانوساختار، ترکیب های شیشه ای با سایز زیرمیکرون، مواد آلی بعنوان بایندر و افزودنی های اصلاح کننده است.
در خمیر نقره تهیه شده با پودر نانوساختار، به سبب دارا بودن ساختار نانومتری، امکان چاپ با شابلون در خطوط با عرض میکرونی و ارتفاع میکرونی دقیق امکان پذیر است. در این خمیر خطوط چاپ شده لبه های صاف و یکنواختی را حاصل می کند که به این سبب در چاپ مدارهای خیلی دقیق به کار می آید.
پودر نقره نانوساختار طی واکنش های شیمیایی کنترل شده و از نقره خالص، مواد احیاکننده و ادتیوهای کنترل کننده رشد پودر ایجاد می شود. پودر نانوساختار دارای سطح ویژه بالا و خلوص فوق العاده و اندازه ذرات کروی مونودیسپرس زیرمیکرون است.
این پودر بعنوان پیش ماده ساخت خمیر هادی جریان، گریس های انتقال جریان، رنگ های پوششی شیلد الکترومغناطیسی و چسب های هادی جریان به کار می آید.
این شرکت دانش بنیان در سال ۱۳۹۵ موفق به دریافت جواز تولید خمیر نقره از سازمان صنایع و معادن استان زنجان و ستاندن پروانه بهره برداری در سال ۱۳۹۶ از همین سازمان شد. این شرکت همین طور توانسته گواهینامه نانومقیاس این محصول را از ستاد توسعه فناوری نانو دریافت کند.
این شرکت دانش بنیان علاوه بر تامین نیاز کشور برای خودروهای داخلی، آمادگی برای صادرات خمیر نقره هادی نانوساختار را دارد. البته که چندین شرکت خودروسازی از این محصول بهره برده است.
خمیر نقره پیش از تولید این شرکت به صورت وارداتی به بازار ایران عرضه می شد اما با تولید این محصول این نیاز در داخل کشور تأمین می شود. همچون مزیت های محصول تولیدی در مقایسه با نمونه های وارداتی می توان به قیمت رقابتی و کیفیت این محصول اشاره نمود. منع واردات محصولات خارجی مشابه به کشور تأثیر چشم گیری در افزایش تولید و توسعه این فناوری توسط این شرکت خواهد داشت.