سرپرست جهاد دانشگاهی البرز: هر گاه از گفت و گو فاصله گرفته ایم گرفتار ضعف های جدی شده ایم

به گزارش ربات كشاورز سرپرست جهاد دانشگاهی البرز اظهار داشت: سرنوشت اندیشمندانی چون حلاج، سهروردی و عین القضات نشان از جامعه ای می دهد كه در آن گفت و گو و تضارب آرا و تحمل عقاید مخالف به حداقل ممكن می رسد.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، احمدرضا فیروزی، در مراسم افتتاحیه مرحله دانشگاهی هشتمین دوره مناظرات دانشجویی در دانشگاه فرهنگیان، اظهار داشت: این مسابقات برای چهارمین سال متوالی توسط جهاد دانشگاهی واحد استان البرز در دانشگاه های این استان برگزار می گردد كه نخستین دوره در استان البرز با هشت تیم از دانشگاه ها اجرا شد و در دوره های بعدی دانشجویان ضمن اینكه با هدف مناظره و روش اجرای آن آشنا شدند تعداد این تیم ها گسترده تر شد و دانشجویان دغدغه پیدا كردند.
وی ادامه داد: با عنایت به استقبال دانشجویان فرهنگیان و تشكیل ۱۲ تیم از دانشگاه های حكیم فردوسی و امیر كبیر دانشگاه فرهنگیان هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی به صورت دانشگاهی در این دانشگاه برگزار گردید.
فیروزی خاطرنشان كرد: مناظرات برای ما هم یك هدف است، قرآن ما را فرامی خواند به اینكه از جدال احسن استفاده نماییم، در مسابقات مناظره هدف فرهنگ گفتگو است و می خواهیم فرهنگ گفتگو را در جامعه و دانشگاه نهادینه كنیم؛ چراكه تا زمانی كه فرهنگ گفتگو در جامعه نهادینه نشود خیلی از مسائل در سطح خرد و كلان حل نخواهند شد و جامعه نیازمند گفتگو است.
وی افزود: تا زمانی كه نتوانیم با هم دیگر به شیوه های مستند و مستدل گفتگو نماییم شاهد پیشرفت نخواهیم بود، این مسابقات زمینه و بستری را فراهم می آورد كه گفتگو در دانشگاه صورت بگیرد.
سرپرست جهاد دانشگاهی البرز اظهار داشت: این مسابقات زمینه اجتماعی شدن دانشجویان را فراهم می آورد كه لازمه آن رسیدن به خودباوری است؛ در واقع اگر به خودباوری نرسیم نمی توانیم خیلی از كارهای بزرگ را انجام بدهیم. مناظرات زمینه ای را بوجود می آورد كه ما از فضای كوچك تر به یك فضای بزرگ تر راه پیدا نماییم، اگر شما عملكرد تیم های برنده را دنبال كنید متوجه می شوید كه ما به هدف خود رسیده ایم.
فیروزی خاطرنشان كرد: اگر ما برگردیم به پیش از انقلاب، جریان های دانشجویان سبب به ثمر رسیدن انقلاب شد، من خودم خیلی امیدوارم كه این مسابقات كمك نماید تا دانشجویان بتوانند به عرصه های بزرگ تر ورود پیدا كنند.
وی اظهار داشت: فرهنگ گفتگو اگر نباشد با خطرات جدی مواجه هستیم، در جمع خودمان ما توانستیم با فرهنگ گفتگو از خطرات اجتناب نماییم، ما اگر فرهنگ گفتگو را نهادینه نماییم می توانیم از خیلی از مشكلات اجتماعی جلوگیری نماییم.
فیروزی اضافه كرد: متأسفانه هرگاه كه از گفتگو فاصله گرفته ایم گرفتار ضعف های جدی شده ایم و در این زمینه می توانیم به ضعف های تاریخی هم اشاره كنیم؛ سرنوشت اندیشمندانی چون حلاج، سهروردی و عین القضات نشان از جامعه ای می دهد كه در آن گفتگو و تضارب آرا و تحمل عقاید مخالف به حداقل ممكن می رسد.
این مسئول تصریح كرد: مسابقات مناظرات دانشجویی می تواند این فرصت را فراهم آورد كه دانشجویان برای گفتگو و نقد و تضارب آرا پیش قدم باشند و به تدریج این فرهنگ را در جامعه هم تزریق كنند.
فیروزی در انتها اضافه كرد: مناظرات از مطالبات مقام معظم رهبری است، ما باید به این مطالبه پاسخ درستی دهیم. ما باید كرسی های آزاداندیشی را در دانشگاه فراهم نماییم، امیدواریم این مسابقات كلیدی برای رسیدن به بسترهای دیگر و پاسخ به مطالبه مقام معظم رهبری باشد.