رئیس پارک علوم، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی خبر داد اشتغال موفق با بهره گیری از صنایع فرهنگی، اعطای جایزه ملی تعالی گردشگری

به گزارش ربات کشاورز رئیس پارک علوم، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی به تشریح برنامه اعطای جایزه ملی تعالی گردشگری پرداخت و اظهار داشت: حوزه فرهنگ و بخصوص گردشگری منبعی است که می تواند در اشتغال نقش ایفا کند و کشور با کمک این منبع و بدون وابستگی به منابع خارجی و با تاکید بر نیروهای داخلی می تواند موفق باشد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو در نشستی خبری که به منظور اعلام برنامه ها و فعالیت های جاری و برنامه های پارک علوم، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی‬ ‏برای سال آینده و عرضه گزارش نهایی جایزه ملی تعالی گردشگری برگزار شد، با اشاره به اینکه طبق فرمایش رهبری اقتصاد فناوری می تواند در چهل سال دوم انقلاب اقدامی راهبردی باشد، اظهار نمود: فرهنگ منبعی است که می تواند در اشتغال نقش ایفا کند و کشور با کمک این منبع می تواند بدون وابستگی به منابع خارجی و با تاکید بر نیروهای داخلی فعالیت کند.
ایشان در ادامه به عرضه توضیحاتی پیرامون جایزه ملی تعالی گردشگری پرداخت و اظهار داشت: چیزی به نام تعالی گردشگری در کشور نداشتیم. ایده ای در دانشگاه علم و فرهنگ عنوان شد و با همکاری پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی این ایده دنبال شد.
ایمانی خوشخو اظهار داشت: این جایزه داوطلبانه است و در ابتدا حدود ۵۰ مؤسسه جهت شرکت در این جشنواره اعلام آمادگی کردند. بعد از ارزیابی های انجام شده حدود ۲۳ مؤسسه انتخاب شدند که ظرفیت لازم برای کار را داشته باشند. حالا مرحله نهایی ارزشیابی در حال انجام می باشد و روز یکشنبه هفته آینده از ساعت ۱۵ تا ۱۸ در همین دانشگاه طی مراسمی با حضور مسئولان جهاد و صنعت گردشگری این جوایز اعطا می شود.
وی درباره جوایز این دوره اظهار نمود: در سه رده این جوایز اعطا می شود، نخست رده تعهد به تعالی است و کسانی که علاقمند به رشد سازمان خود هستند به این مرحله راه پیدا کردند. رده دوم جایزه اشتهار به تعالی است و شامل آنهایی است که به نحوی در این عرصه شهرت دارند و رده اول را طی کرده اند و به این مرحله راه یافته اند.
رئیس پارک علوم، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی اضافه کرد: رده سوم که جایزه تندیس تعالی است هم به موسساتی که دو اولین مرحله را سپری کرده اند اعطا می شود. خود این جوایز به لحاظ معنوی برای مؤسسات مهم می باشد. همینطور برای بیشتر از ۱۰۰ نفر از اعضای این مؤسسات که در دوره های ارزیابی حضور داشتند، ۴۰ ساعت دوره آموزشی برگزار گردید.
وی اظهار داشت: در این جایزه کمیته علمی و ارزیابی داشتیم و در سطوح مختلف جایزه را تعریف کردیم و جلسات برگزار گردید و هفته آینده شاهد نخستین اتفاق در شروع چهل ساله دوم انقلاب اسلامی خواهیم بود.
ایمانی خوشخو با اشاره به اینکه صنعت گردشگری می تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود، افزود: امروز جریان درآمدزایی صنایع خلاق در دنیا بسیار بالاست. از فرهنگ است که خلاقیت بیرون می آید و حوزه های دیگر این توانایی را ندارند.
ایشان در ادامه به برگزاری جشنواره دیگری از جانب این پارک اشاره نمود و اضافه کرد: کم و بیش تولیدات فرهنگی در کشور عرضه می شود اما همواره یکی از اشکالات در کشور ما بسته بندی محصول است که در این زمینه بسیار ضعف داریم و کشورهای دیگر از این ضعف ما استفاده می نمایند. در صنایع خلاق به این مورد توجه کرده ایم و بدین منظور جشنواره ملی طراحی بسته بندی خلاق و فرهنگی را به منظور رسیدن به راهکارهای نو برگزار خواهیم کرد. طراحان خوبی داریم اما این ها در جریان اقتصاد کشور گم می شوند و این جشنواره فرصت خوبی است.
ایمانی خوشخو اظهار داشت: همچون اهداف این جشنواره می توان به ایجاد انگیزه در بین تولید کنندگان به منظور بهره گیری از ایده های خلاقانه در بسته بندی محصول، پیدا کردن راه ورود به عرصه صنایع فرهنگی، گسترش فضای نوآوری و خلاقیت و نوآوری، رونق بخشیدن به کسب و کار اشاره نمود.
وی ادامه داد: مخاطبان ما در این جشنواره مجموعه ای از مخاطبان شامل طراحان صنعتی، تولید کنندگان محصولات فرهنگی، هنرمندان و خلق کنندگان آثار فرهنگی توزیع کنندگان عمده محصولات فرهنگی و مصرف کنندگان عمده محصولات فرهنگی داریم. در این راستا دو بخش محصول و ایده های نو در جشنواره داریم که در این دو زمینه وارد کار شده ایم و نتایج اعلام خواهد شد. این جشنواره از آذرماه کلید خورده و سال آینده اختتامیه آن برگزار می شود.
ایمانی خوشخو اظهار داشت: محدودیتی برای حضور در این جشنواره نیست و همه شرکت ها و مؤسسات که در صنعت گردشگری فعالیت می نمایند می توانند در این جشنواره شرکت نمایند.
در ادامه این نشست مهدی عباسی، معاون پارک علوم، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی اظهار نمود: پارک ملی علوم، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی تلاش داشته برنامه های نو و جدیدی در سال جدید داشته باشد تا موازی کاری هم نباشد. تلاش می شود برنامه ها به صورت سالانه برگزار گردد. تنظیم آئین نامه و مقررات کلی جشنواره انجام شده و در اسفندماه کارهای تبلیغ جشنواره را خواهیم داشت و هر ساله در مردادماه جشنواره طراحی بسته بندی فرهنگی را برگزار خواهیم کرد.