در گفتگو با مهر اعلام شد؛ آمار بازگشت دانشمندان ایرانی مقیم خارج، تمایل به ایجاد كسب و كار

به گزارش ربات كشاورز معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: طی چند سال قبل یك هزار و ۱۰۰ نفر از دانشمندان ایرانی مقیم خارج به كشور بازگشتند و به كسب و كار دانش بنیان پرداخته اند.

علی مرتضی بیرنگ در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت بازگشت ایرانی ها مقیم خارج به كشور اظهار نمود: تابحال طی سه الی چهار سال قبل هزار و صد نفر از ایرانی ها مقیم خارج به كشور بازگشتند. این افراد به فعالیت های علمی آموزشی می پردازند.
بیرنگ افزود: بعضی از آنها یك شركت دانش بنیان راه اندازی كرده اند و برخی دیگر در یك شركت دانش بنیان در واحد تحقیق و توسعه مشغول به كار هستند. همینطور بعضی از این نخبگان الان عضو هیات علمی دانشگاه یا پژوهشگاه ها هستند.
به گفته وی، این دانشمندان ایرانی بیشتر علاقمند هستند تا كسب و كار دانش بنیان راه اندازی كنند.
وی با اشاره به اینكه طرح همكاری با نخبگان ایرانی مقیم خارج از جانب معاونت امور بین الملل معاونت علمی مورد پیگیری قرار گرفته كه تابحال هم نتایج خوبی به همراه داشته است، تصریح كرد: هم اكنون یكی از برنامه های موفق در این زمینه را در جهان داریم.
وی اضافه كرد: محققان ایرانی كه از خارج به كشور بازگشته اند خیلی مشتاق به استخدام در دولت نیستند آنها بیشتر انتظار دارند شرایط كارهای دانش بنیان برای آنها فراهم گردد.