فناوری كریسپر ناجی آینده؛ آغاز درمان نخستین انسان با دستكاری ژنتیكی

ربات كشاورز: محققان برای نخستین بار از روش دستكاری ژنتیكی كریسپر برای درمان یك بیمار در آمریكا بهره برده اند تا میزان كارآیی و ایمنی روش مذكور مشخص شود.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از نیواطلس، بااینكه قبل از این تلاش هایی در این زمینه در چین انجام شده، اما جنجال ها و حاشیه های این كار استفاده از كریسپر را در این كشور ناتمام گذاشت و حالا چند شركت دارویی مانند ورتكس و CRISPR Therapeutics با همكاری یكدیگر در حال اعمال این روش بر روی فردی هستند كه به یك بیماری نادر خونی مبتلاست.
پیش از این در سال ۲۰۱۸ هم تلاش هایی در این زمینه در آمریكا انجام شده بود. اما سازمان دارو و غذای آمریكا به سبب ابهام های موجود در این زمینه ادامه استفاده از روش درمانی كریسپر را متوقف كرده بود.
روش دستكاری ژنتیكی كریسپر كه به CTX۰۰۱ باز شهرت دارد برای مداوای برخی انواع تالاسمی و كم خونی ها باز قابل استفاده می باشد. این بیماری ها معمولا به سبب جهش ژنتیكی رخ می دهند و استفاده از روش دستكاری ژنتیك كریسپر به دستكاری سلول های بنیادی و پیشگیری از افزایش هموگلوبین در گلبول های قرمز خون و نجات بیمار منجر می شود.
قرار است این روش در ماه های آینده بر روی بیماران دیگری در كانادا و اروپا باز آزمایش شود. این افراد باز به تالاسمی مبتلا هستند و البته جهت بررسی نتیجه این كار باید تا آخر سال ۲۰۱۹ انتظار كشید.