رئیس پژوهشگاه رویان: ۱۰ تا ۱۵درصد جمعیت به سن ازدواج رسیده درگیر ناباروری هستند

به گزارش ربات كشاورز رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی اظهار داشت: بر مبنای گزارشات جهانی و مطالعات انجام شده در داخل كشور بین ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیتی كه به سن ازدواج می رسند گروه نابارور هستند كه مشكلات و مسائل زیادی دارند و هزینه های زیادی به خود و جامعه تحمیل می كنند.
دكتر عبدالحسین شاهوردی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه اگر ما در این عرصه ورود پیدا نمی كردیم این افراد برای درمان به خارج از كشور رجوع می كردند، اظهار نمود: امروز ما می بینیم بیشتر از ۷۰ مركز درمان ناباروری در كشور فعالیت دارند و در هر استان یك یا دو مركز خوب داریم.

شاهوردی خاطرنشان كرد: امروز نه تنها بیماران ما برای درمان به خارج از كشور نمی روند بلكه به خاطر موفقیت های خوب و شرایط استانداردی كه در درمان به كار گرفته می شود، میزبان تعداد قابل توجهی بیماران خارجی به كشور هستیم.

وی با اشاره به اینكه پژوهشكده رویان سالانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ زوج نابارور را میزبان است، اضافه كرد: در بحث سلول های بنیادی نخستین رده كه در رویان ثبت و مقاله آن به چاپ رسید نام كشور ما در میان ۱۰ كشور صاحب دانش در انجمن بین المللی دیده شد و این نشان داد ایران در این زمینه جایگاه خوبی دارد و توانسته به این دانش دسترسی یابد.

شاهوردی اظهار داشت: در رصد مجلات مختلف علمی كشور در منطقه با تلاش دانشمندان جایگاه خویش را حفظ نموده و امیدواریم با تلاش جوانانمان این مهم استمرار یابد.

رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی اظهار داشت: در پژوهشگاه رویان ۶۰۰۰ سیكل ناباروری داریم كه شاید حاصل رفت و آمد حدود ۲۰ هزار فرد است كه برای درمان رجوع می كنند.

شاهوردی افزود: میزان موفقیت در پژوهشكده رویان با بهترین مراكز صاحب این دانش رقابت می كند؛ بین ۳۵ تا ۴۰ درصد موفقیت را در زمینه های مختلف داشته ایم و این امر سبب ایجاد اعتماد مردم شده است.

وی در مورد شبیه سازی حیوانات اهلی هم عنوان كرد: شبیه سازی حیوانات اهلی از تكنولوژی هایی است كه پتانسیل ژنتیكی خوبی دارند و این تكنولوژی می تواند به صنعت دامپروری و دامداری كشور كمك نماید.

رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی خاطرنشان كرد: در صنعت دامپروری و دامداری ورود پیدا كرده ایم و كارهای خوبی انجام شده و می تواند خیلی به صنعت دامپروری كشور كمك نماید.