مسئول آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مركزی: جهاد دانشگاهی می تواند در جهت رفع معضلات صنایع استان گام های موثری بردارد

به گزارش ربات كشاورز مسئول آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مركزی اظهار نمود: جهاد دانشگاهی این قابلیت را دارد تا با عرضه راهكارهای اقتصادی و اجرایی مناسب، در رفع معضلات و مشكلات صنایع استان مركزی گام موثری بردارد.
سید احمد حسینی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه این آزمایشگاه در جهت انجام و تحقق مأموریت های جهاد دانشگاهی كه بر مبنای نیازهای هر منطقه تعریف شده، به راه افتاده است، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی استان با عنایت به نیاز اساسی سازمان حفاظت محیط زیست به شكل گیری چنین آزمایشگاهی و پاسخگویی به نیازهای تصمیم گیران و تصمیم سازان استان، پیشنهادی در مورد افتتاح این آزمایشگاه به سازمان حفاظت محیط زیست عرضه داد.
وی خاطرنشان كرد: با عنایت به حضور بیشتر از ۸ هزار واحد صنعتی در استان مركزی، طرح توجیهی این آزمایشگاه تهیه شد و بازدیدهایی از سایر واحدهایی كه در مجموعه جهاد دانشگاهی دارای این آزمایشگاه بودند انجام شد و در نهایت با تصمیمی كه در مدیریت وقت گرفته شد، قرار شد تا به بحث آزمایشگاه ورود پیدا نماییم.
حسینی با اشاره به اینكه یكی از پر دغدغه ترین مراحل راه اندازی این آزمایشگاه بحث خرید تجهیزات لازم و با كیفیت بود، اضافه كرد: ما اعتقاد داریم كه داشتن اطلاعات و داده های صحیح، در گرو داشتن تجهیزات به روز است و بنابراین با مشورتی كه با سازمان محیط زیست صورت گرفت، تلاش كردیم تا بهترین دستگاه ها را با عنایت به مشكلات فراوانی كه داشتیم تهیه نماییم.
مسئول آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مركزی با اشاره به اینكه این مجموعه هم اكنون آمادگی لازم برای پاسخگویی به تمام نیازهای صنایع مختلف در بحث پایش های خود اظهاری را دارد، افزود: در كنار ما آزمایشگاه های همكار بسیار خوبی در حوزه های مختلف در استان وجود دارد كه فضای كاملی را برای صنایع استان بوجود می آورد و تلاش ما بر این است تا در كوتاه ترین زمان و با دقت بالا و هزینه های پایین، این خدمات را عرضه دهیم.
وی افزود: در ابتدای كار با به كارگیری پژوهشگران توانمند و ایجاد رابطه با مراكز پژوهشی تلاش داشته ایم تا پشتوانه علمی خویش را تقویت نماییم و در جهت رفع نیازهای استان به منظور مرتفع ساختن معضلات گامی مؤثر بر داریم.
حسینی با تاكید بر اینكه صنایع استان در بحث هزینه برای انجام پایش های خود اظهاری مشكلی ندارند، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی این توانمندی را دارد كه با بررسی های كه انجام می دهد بتواند چاره ای اقتصادی و اجرایی را عرضه نماید و از آنجایی كه صنایع به اندازه كافی گرفتار مشكل هستند، ما نباید بر این معضلات بیافزاییم.
مسئول آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مركزی، شعار انتخابی برای این مجموعه را “ما همراه با صنعت هستیم اما حامی طبیعت” عنوان نمود و اضافه كرد: به جهت اینكه طبیعت میراثی است كه از گذشته به ما رسیده است، باید آنرا در بهترین حالت به دست آیندگان بسپاریم. مجموعه جهاد دانشگاهی با پتانسیل علمی خوبی كه در استان و حتی در سطح كشور دارد، آمادگی خویش را برای انجام پایش های خود اظهاری و انجام فعالیت های پژوهشی در این حوزه اعلام می كند كه نتیجه آن بهبود شرایط زیست محیطی برای مردم و استان است.
وی با اشاره به تجهیزات و نیروهای متخصصی كه در مجموعه آزمایشگاه حضور دارند، اظهار نمود: ما می توانیم آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان را در ابتدا آزمایشگاه تخصصی آب و فاضلاب بدانیم و آیتم های مربوط به حوزه آب و فاضلاب را می توانیم در این آزمایشگاه با دقت بسیار بالایی اندازه گیری نماییم. بر خلاف تصور عده ای كه فقط آلودگی هوا را یك معضل برای استان می دانند و از آلودگی های مربوط به آب و پساب های آن فارغ می شوند، ما در این حوزه به صورت بسیار جدی فعالیت های خویش را آغاز كرده ایم.
حسینی به عدم عرضه چاره مناسب برای رفع معضلات صنایع استان اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه هوا ما برای سنجش گازها و ذرات خروجی از دودكش و ذرات محیطی اعلام آمادگی می نماییم و از آن جایی كه امكان دارد بعضی از صنایع ما درگیر آلاینده های صوتی باشند، در این زمینه با تجهیزات موجود می توانیم به صنایع استان خدماتی را عرضه دهیم. در بحث بیولوژیك هم این آزمایشگاه به بیمارستان ها و مراكز درمانی می تواند خدمت رسانی كند.
مسئول آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مركزی با اشاره به اینكه ۵ كارشناس متخصص در هر حوزه در این آزمایشگاه مشغول به فعالیت هستند، افزود: این افراد عمدتاً از اساتید دانشگاه ها هستند و پایه علمی بسیار مناسبی دارند كه می توانند آنالیزها را به خوبی تحلیل و تفسیر كنند.