قطار همکاری جهاد دانشگاهی و صنایع در ایستگاه مترو ؛ از بومی سازی رکتی فایر تا ساخت گیت برای مترو

به گزارش ربات کشاورز همکاریهای جهاد دانشگاهی با صنایع به ایستگاه مترو رسیده است. در مهرماه سالی که گذشت تفاهم نامه ای میان جهاد دانشگاهی و شرکت راه آهن شهری به امضا رسید تا فناوری های جهاد دانشگاهی وارد مترو شود.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، تعداد قطارهای متروی تهران کافی نیست، این را می توان پس از ظهر یک روز کاری در خطوط پر رفت و آمد راه آهن شهری فهمید. به شلوغی قطارهای مترو که جزئی از زندگی شهری میلیون ها شهروند شده احتمال خرابی قطارها را هم اضافه کنید؛ در شرایط دشوار تحریم تأمین تجهیزات مترو کار چندان ساده ا ی به نظر نمی رسد.
راه آهن شهری از حوزه هایی است که در صورت وجود تمایل دانشگاه و صنعت می تواند زمینه مناسبی برای همکاری این دو بخش باشد، در همین راستا جهاد دانشگاهی که نهادی برخاسته از بستر دانشگاه است فعالیت هایی در زمینه ساخت تجهیزات راه آهن شهری انجام داده است.
جهاد دانشگاهی در ادامه فعالیت های تعاملی خود با صنایع مختلف و در جهت تجاری سازی فناوری های خود در ۲۳ مهرماه سالی که گذشت تفاهم نامه ای را با شرکت راه آهن شهری امضا کرد. ر رئیس جهاد دانشگاهی در جلسه امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: «برخی از فناوری های جهاد دانشگاهی در ارتباط با صنایع ریلی به صورت موردی تجاری سازی شده بود، اما اینکه در پروژه ها مورد استفاده قرار گیرند، مستلزم گذر زمان بوده است.» این گذر زمان ذکر شده در صحبت های دکتر طیبی ما را به یاد سال ۱۳۹۳ و هنگامی انداخت که خبر بومی سازی رکتی فایر تأمین کننده برق نیروی محرکه واگن های مترو منتشر گردید. رکتی فایر دستگاه تأمین کننده برق نیروی محرکه واگن مترو است.
مرداد ماه سال ۹۳ بود که محققان جهاد دانشگاهی واحد علم و صنعت اعلام نمودند که موفق به بومی سازی رکتی فایر تأمین کننده برق نیروی محرکه واگن های مترو شدند. طراحی و ساخت این دستگاه ها از سال ۸۹ شروع شده بود و بعد از طی مراحل طراحی، ساخت و انجام آزمایشات مربوطه مطابق استاندارد و دریافت گواهینامه بین المللی در سال ۹۱ به طور آزمایشی در یکی‬ از‬ ایستگاه های‬ مترو ‏، زیر بار قرار گرفت.
در همین راستا چندی بعد دومین دستگاه هم در پست خزانه (‬ ایستگاه مترو‬ شهید‬ بخارایی) زیر بار قرار گرفت. سازندگان این دستگاه اعلام نمودند با تولید داخلی این محصول، از خروج حدود یک میلیون دلار ارز به ازای هر خط مترو جلوگیری می شود. در زمان اعلام این خبر معاونت حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران با استقبال از این طرح و حمایت قاطع از آن بر استفاده از رکتی فایر های مذکور در طرح های توسعه ای خطوط متروی تهران تاکید کرده بود اما سه سالی طول کشید تا قرارداد طراحی و ساخت رکتی فایرهای مترو بین جهاد دانشگاهی و مپنا امضا شود.
۲۷ اردیبهشت ۹۶ خبر قرارداد همکاری جهاد دانشگاهی و مپنا در زمینه حمل ونقل شهری منتشر گردید. این قرارداد، قراردادی ۶ ماهه بود که به قول علی اخوان، رئیس وقت جهاد دانشگاهی علم و صنعت تمام دانش فنی ساخت این تجهیزات در داخل کشور به دست آمده و این محصول ۱۰۰ درصد توسط کارشناسان داخلی طراحی و ساخته شده است.
اما فعالیت های جهاد دانشگاهی در حوزه راه آهن شهری فقط محدود به ساخت رکتی فایرها نیست. تفاهم نامه ای که امسال میان جهاد دانشگاهی و شرکت حمل ونقل راه آهن شهری به امضا رسید در زمینه های فناوری های در رابطه با سیستم رانش و واگن های مترو، سیستم های کنترل تردد و دسترسی (گیت)، سیستم علائم و ارتباطات، ساخت تجهیزات فلزی مورد نیاز صنعت مترو، طراحی و ساخت سیستم های کنترل واگن و تجهیزات تعمیراتی هم هست.
در راستای همین همکاری ها، رئیس واحد جهاد دانشگاهی دانشگاه خواجه نصیر هم آبان ماه سال جاری از بهره برداری از ۶۴ گیت کنترل تردد مترو در سه ایستگاه خط شش مترو تا آذرماه اطلاع داد.
محمد خدادادی پرشکوه ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: قرار داد ساخت گیت های تردد توسط واحد جهاد دانشگاهی خواجه نصیر، برای کل ایستگاه های خط ۶ متروی تهران، یعنی حدود ۴۸۰ گیت منعقد شده و در حال اجرا می باشد. مقرر است باقی این گیت ها هم تا ۱۸ ماه آینده ‏ تحویل داده شود.
دکتر طیبی در حاشیه جلسه امضای تفاهم نامه با شرکت راه آهن شهری از دستیابی کامل به ساخت تجهیزات مترو تا آخر سال اطلاع داده بود. بدین ترتیب بنا بر صحبت های رئیس واحد جهاد دانشگاهی خواجه نصیر اردیبهشت سال ۱۳۹۹ موعد تحویل ۴۱۶ گیت دیگر خواهد بود و بر مبنای صحبت های دکتر طیبی آخر سال ۹۸ جهاد دانشگاهی به ساخت تجهیزات مترو به صورت کامل دست پیدا خواهد نمود.
به گفته طیبی تجهیزاتی که جهاد دانشگاهی مقرر است برای شرکت حمل ونقل راه آهن شهری تأمین کند بنا بر تفاهم نامه باید بر مبنای استانداردهای مورد قبول کارفرما (شرکت مترو) ساخته شود و تضمین استانداردهای ساخت این تجهیزات از راه تست های کنترل کیفیت صورت گرفته و مورد تأیید کارفرما خواهد بود.
رئیس جهاد دانشگاهی در حاشیه جلسه امضای تفاهم نامه جهاد دانشگاهی با شرکت راه آهن شهری اظهار داشته بود: آن هایی که علاقمند به تداوم واردات مربوط به این تجهیزات هستند ما را می ترسانند و توان مهندسی کشور را زیر سوال می برند. این در شرایطی است که در سال ۸۹ یا ۹۰، رکتی فایر ساختیم اما زمان بهره برداری از آن طولانی شد.
حال که اراده خوبی برای عرضه فناوری های جهاد دانشگاهی در مترو شکل گرفته باید بررسی کرد چه موانعی بر سر همکاری میان دانشگاهیان و صنایع در این عرصه وجود داشته که از ساخت رکتی فایر در تا بهره برداری از آنها باید ۷ سال زمان صرف شود و این موانع در عرصه های دیگر چگونه برطرف می شوند تا تعامل میان دانشگاه و صنعت رنگ وبوی جدی تری به خود بگیرد و وابستگی صنعت راه آهن شهری را به خارج از کشور کم کند.