رئیس پژوهشگاه رویان در تشریح برنامه های ۹۸ عنوان كرد ورود تحقیقات سلول های بنیادی به فاز كارآزمایی بالینی

به گزارش ربات كشاورز رئیس پژوهشگاه رویان ضمن اشاره به برخی اقدامات شاخص پژوهشگاه رویان پارسال همچون افتتاح نخستین كارخانه ˮتولید انبوه فرآورده های سلولیˮ، تكثیر بزهای تراریخت و راه اندازی نخستین ˮمركز آموزشی تخصصی پژوهشگاه رویانˮ، ابراز امیدواری كرد تحقیقاتی كه در زمینه سلول های بنیادی و در حوزه های چشم، شبكیه و بیماری های سیستم عصبی انجام شده و به نقطه های خوبی رسیده اند، در سال ۹۸ با كمك خیرین و سایر ارگان ها وارد فاز كارآزمایی بالینی (clinical trial) شوند.
عبدالحسین شاهوردی در گفتگو با ایسنا، درباره برنامه های سال ۹۸ پژوهشگاه رویان ضمن ابراز امیدواری برای ورود محصولات شركت های دانش بنیان وابسته به پژوهشگاه رویان به بازار، اظهار نمود: بر تعامل بین المللی به خصوص در زمینه آموزش و خدمات تخصصی، تاكید داریم و امیدواریم در این زمینه هم بتوانیم تجربیاتی كسب نماییم.

رویان در سالی كه گذشت

تولید دارویی برای درمان اسهال دامی
رئیس پژوهشگاه رویان سپس به مهم ترین اقدامات سال قبل پژوهشگاه رویان پرداخت و توضیح داد: سال قبل بخشی از برنامه های ما به شكلی ادامه برنامه های تحقیقاتی سه پژوهشكده سلول های بنیادی، بیوتكنولوژی و پزشكی تولید مثل بوده است. در این راستا بعضی فعالیت ها شاخص بود و به نتیجه مشخصی رسید؛ همچون آنكه به دنبال تعاملی كه با بنیاد دارویی “بركت” سال قبل نخستین كارخانه “تولید انبوه فرآورده های سلولی” در منطقه افتتاح شد.
شاهوردی خاطرنشان كرد: مجوز تولید ۲ سلول را پیش تر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی دریافت كرده بودیم و بعد از افتتاح كارخانه تولید انبوه فرآورده های سلولی، مجوز تولید سومین سلول را هم از وزارت بهداشت دریافت كردیم.
وی ذیل دیگر اقدامات شاخص این پژوهشگاه در سال ۹۷، اضافه كرد: همكاران ما در پژوهشكده بیوتكنولوژی موفق شدند در زمینه تكثیر بزهای “سانن” و “مورسیا” قراردادهای خوبی ببندند و این حیوانات تراریخت را در سطح وسیع تكثیر كرده، آنها را وارد چرخه اقتصاد علوم دامی كشور كنند.
رئیس پژوهشگاه رویان با اشاره به اینكه تكثیر بزهای تراریخت بر میزان شیر تولیدی هم تأثیرگذار خواهد بود، اظهار داشت: مبحث دیگری كه سال قبل در پژوهشكده بیوتكنولوژی به سرانجام رسید، دریافت پروانه تولید دو داروی دامی همچون “پودر الكترولید پلاس” و داروی آنتی بادی برای درمان اسهال دامی از سازمان دامپزشكی است.
شاهوردی تصریح كرد: همینطور در اسفندماه سال قبل نخستین “مركز آموزشی تخصصی پژوهشگاه رویان” را در محل سابق پژوهشگاه، محله زعفرانیه افتتاح كردیم. این مركز خدمات خوبی را به بدنه كارشناسی كشور تزریق می كند و افراد علاقمند به فعالیت در زمینه های آزمایشگاه مولكولی، آزمایشگاه سلولی، اتاق تمیز (clean room) و جنین شناسی، می توانند از خدمات آموزشی این مركز بهره مند شوند.
وی با اشاره به اینكه در مركز فوق بیشتر بر آموزش های مهارتی تاكید شده است، اظهار داشت: فارغ التحصیلان رشته های علوم پایه و پزشكی و همینطور كارشناسان علاقمند به كار در اتاق تمیز می توانند در زمینه هایی كه گفته شد از آموزش های مركز بهره مند شوند.
رئیس پژوهشگاه رویان یكی دیگر از افتخارات پژوهشگاه رویان پارسال را درخشش دكتر حسین بهاروند پارسال و دریافت جایزه آكادمی علوم جهان عنوان و اظهار نمود: ایشان مدیر پژوهشكده زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان و دانشمند برجسته سلول های بنیادی هستند كه سال گذشته، جایزه سال ۲۰۱۹ فرهنگستان علوم جهان Twas در رشته زیست شناسی را به خود اختصاص دادند.
شاهوردی به برگزاری نوزدهمین “كنگره بین المللی پزشكی تولید مثل رویان” هم اشاره نمود و اظهار داشت: این جشنواره با همكاری وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.
او در آخر این بخش از صحبت های خود افزود: به لطف خدا پارسال موفق شدیم نخستین “مركز توسعه فناوری محصولات پیشرفته سلولی رویان” را با حضور رضا ملك زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افتتاح نماییم. این مركز دارای اتاق تمیز است و شركت هایی كه می خواهند در زمینه سلولی و مولكولی كار كنند، می توانند از امكانات آن بهره مند شوند.

در فضای جهاد دانشگاهی به سختی عادت داریم
رئیس پژوهشگاه رویان با اشاره به اینكه در فضای جهاد دانشگاهی بزرگ شده ایم و در این فضا همواره با سختی هایی روبه رو بودیم، اظهار نمود: به هر صورت امیدواریم در فضای اقتصادی فعلی جامعه بتوانیم از راه صرفه جویی و اولویت بخشی در انجام كارها، و ورود به بازار یا فروش دانش فنی، شرایط سخت را بدون پیش آمدن خللی در انجام كارها پشت سر بگذاریم.