در نظر سنجی ایسپا اعلام شد ۷۷ درصد جوانان مجرد ایرانی مخالف كودك همسری هستند

به گزارش ربات كشاورز نتایج نظرسنجی هایی ملی ای كه مركز افكارسنجی دانشجویان ایران در اسفندماه انجام داده مورد توجه خاص مخاطبان قرار گرفته است. حال، رئیس مركز افكارسنجی دانشجویان ایران از نتایج یكی از نظرسنجی های اخیر این مركز درباره نظر مردم ایران پیرامون كودك همسری اطلاع داده است.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، محمد آقاسی با اشاره به نظرسنجی ای كه مركز افكارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) درباره كودك همسری انجام داده اظهار داشت: در اواخر سال ۱۳۹۷ مباحث فراوانی پیرامون سن ازدواج دختران در جامعه عنوان شد كه موافقان و مخالفان از تریبون های رسمی و یا مطبوعات و شبكه های اجتماعی مطرح نمودند. همین مطلب را ما دست مایه پرسش از مردم قرار دادیم و متوجه شدیم ۲۲.۳ درصد معتقدند ازدواج در سن كم اشكالی ندارد و ۷۷ درصد ازدواج در سن پایین را سبب برخی صدمه ها دانسته اند كه امیدوارم این مباحث و نتایج كمك به مقوله تقویت خانواده در جامعه ایرانی باشد.
وی با اشاره به اینكه ایسپا آمادگی كاملی برای برگزاری نظرسنجی درباره انتخابات مجلس پیش رو را دارد اظهار داشت: یكی از برنامه های جدی ایسپا فهم و درك رفتارهای مردم ایران در موضوعات مختلف است. بنابراین اهتمام ویژه به اجرای موج های پی در پی پیمایش ها و نظرسنجی ها در فواصل مناسب با رعایت استانداردهای علمی دارد. یكی از فعالیت های علمی كه ایسپا انجام داده و عموم مردم بیشتر با آن آشنا هستند درك و فهم رفتارهای انتخاباتی است اما در حوزه های دیگر مثل رفتارهای اقتصادی، رفتارهای سیاسی، رفتارهای دینی و سایر مقوله ها هم ایسپا كارهای گوناگونی را انجام داده است. به صورت طبیعی آمادگی كامل برای اجرای چندین موج نظرسنجی با همكاری شعب ایسپا خواهیم داشت.
آقاسی درباره طرح های شاخص سال ۹۷ در مركز افكارسنجی دانشجویان ایران اظهار داشت: در سال ۹۷ صرفاً در حوزه اصلی كار ایسپا كه بحث نظرسنجی است سه اتفاق خوب افتاد. از آن جهت می گویم حوزه اصلی چراكه ما در حوزه اصلی ترویجی و افكارسنجی هم فعالیت می نماییم. منظور از كار اصلی به سرانجام رسیدن سه موج دوم پیمایش های اجتماعی بود. درست است كه پیمایش ها در نوع خود قابل توجه هستند اما در حوزه علوم اجتماعی و برای سیاستگذاری فرهنگی و اجتماعی، پیمایش هایی كه تكرار می شوند از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند. چون كه فهمی از تغییرات و دگرگونی ها را عرضه می كنند و دانشمندان علوم اجتماعی با تكیه به همین مرورهای روندی می توانند الگوهایی برای درك و فهم جامعه استخراج نمایند.
آقاسی در پاسخ به سوالی درباره پیمایش هایی كه مجدد تكرار شده اند اظهار نمود: ما به دو صورت روندها را مورد بررسی قرار دادیم بعضی از محورهای مهم مثل رضایت مردم از زندگی، شادكامی، اعتماد اجتماعی، برخی محورهای دین‎داری، امید به آینده و مصرف رسانه ها و شبكه های اجتماعی، محورهایی است كه به صورت مستمر در لابلای طرح های فصلی بازتاب اجتماعی مسائل روز كشور مورد سنجش قرار گرفته است. اما سه پیمایش مهم هم پارسال انجام شد. نخستین پیمایش «سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران» بود كه خبرهای آن منتشر گردید. موج اول این پیمایش در سال ۱۳۸۴ انجام شده است كه در این بازه زمانی می توان به خوبی درك مناسبی از تغییرات فرهنگ سیاسی مردم ایران عرضه نمود.
رئیس مركز افكارسنجی دانشجویان ایران افزود: اجازه بفرمائید درباره پیمایش دوم با عنایت به نظر كارفرما صحبتی نكنیم. اما در پیمایش دیگری هم در سال ۱۳۹۲ انجام دادیم با عنوان «نگرش جوانان به ازدواج و تشكیل خانواده» كه موفق شدیم موج دوم آنرا در انتهای سال ۱۳۹۷ اجرا نمائیم. دست مایه این پیمایش توجه به فرهنگ ازدواج در ایران بوده است. نحوه انتخاب و ملاك های انتخاب برای پسران و دختران جامعه ایرانی، علل ازدواج یا عدم آن، روابط پیش زناشویی و فرا زناشویی بعضی از محورهایی بوده كه مورد سنجش قرار گرفته است.
محمد آقاسی در انتها با اشاره به اینكه هر پیمایشی بدون توجه به زمینه و زمانه‎ی خود، محكوم به شكست است اظهار داشت: ما در تمامی فعالیت های این حوزه مسائل و اتفاقات روز را مدنظر قرار می دهیم امّا اگر مقصود برخی بحث های سیاستگذاران در این عرصه و یا مواردی پیرامون تقنین مدنظر است باید بگویم كه این موارد هم در نظر گرفته شده است.