سومین کنفرانس هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با معرفی برترین ها به پایان رسید

ربات کشاورز: سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با معرفی برترین ها در سنندج به پایان رسید.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، آئین اختتامیه سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با محوریت آب، انسان و طبیعت، شامگاه چهارشنبه (۴ اردیبهشت) از جانب جهاد دانشگاهی و با مشارکت اتاق بازرگانی در سنندج برگزار گردید و برترین های آن عرضه شدند.
در بخش مقالات؛ در محور دیپلماسی آب، مقاله «اصل همکاری در زمینه بهره برداری از آب راهه های بین المللی با تاکید بر آب راههای بین المللی ایران و عراق» نوشته آزاد عبدالقادر صالح ولدبیگی رتبه اول را به خود اختصاص داد.
در محور دانش هیدرولوژی و کاربرد فناوری های نوین؛ مقاله عطا الله شیرازی از دانشگاه کردستان عنوان دوم را به دست آورد.
در محور اخلاق، حقوق، مدیریت و حکمرانی آب؛ مقاله «هیدروژئواتیک، نگاره ای انکارناپذیر برای پایداری آبخوان ها» نوشته کمال طاهری از شرکت آب منطقه ای کرمانشاه رتبه سوم را از آن خود کرد.
در بخش پوستر؛ پوستر بررسی تغییرات شاخص های دمایی در استان کردستان به نویسندگی عطا الله امینی و محمدحسین سدری از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کردستان انتخاب|شد.

سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک در سطح بین المللی بود
رئیس انجمن گیاه شناسی اقلیم کردستان عراق اظهار داشت: مقالات بسیار خوبی در سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک در سطح بین المللی عرضه شد و بهتر بود که عنوان کنفرانس را از ملی به بین المللی تغییر می دادند.
سامان عبدالرحمن، شامگاه چهارشنبه (۴ اردیبهشت ماه) در آئین اختتامیه سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک اظهار نمود: مباحث بسیاری را در سطح جهانی داریم که مبحث این کنفرانس هم یکی از همین مباحث است.
وی اضافه کرد: مقالاتی که در این کنفرانس عرضه شد در سطح بین المللی بود و بهتر بود که عنوان کنفرانس را از ملی به بین المللی تغییر می دادند.
رئیس انجمن گیاه شناسی اقلیم کردستان عراق ابراز امیدواری کرد که در سال های آتی این همایش در سطح بین المللی برگزار گردد.
سامان عبدالرحمن در ادامه این مراسم، مقاله ای علمی را در ارتباط با مبحث کنفرانس به زبان انگلیسی برای حضار عرضه داد.

روش های سنتی یخ زدایی ضربات جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می کند
رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر سنندج هم در این مراسم اظهار داشت: روش های سنتی یخ زدایی همچون نمک پاشی، ضربات جبران ناپذیری را به محیط زیست، درختان و آب چشمه های ما وارد می نماید.
مجید شاه ویسی اظهار نمود: در شورای شهر سنندج طرحی را با عنوان احیای چشمه های شهر سنندج مصوب کردیم و بعد از آن مطالعات لازم در این خصوص صورت گرفت.
وی اضافه کرد: بعد از انجام مطالعات و بررسی های لازم ۵۰ چشمه در شهر سنندج شناسایی شدند که شهرداری مکلف است هر سال سه الی چهار چشمه را احیا کند.
رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر سنندج در ادامه عنوان کرد: هرسال در سطح کشور و استان کردستان از نمک پاشی برای یخ زدایی استفاده می نمایند که این کار آب چشمه ها را آلوده می کند.
وی افزود: روش های سنتی یخ زدایی همچون نمک پاشی جدای از صدمه به آسفالت راه ها و صرف مبالغ هنگفت برای کله گیری معابر، ضربات جبران ناپذیری را هم به محیط زیست، درختان و آب چشمه های ما وارد می نماید.
شاه ویسی با تاکید بر اینکه باید از روش های جایگزین نمک برای یخ زدایی استفاده نماییم، اظهار داشت: ابتدا باید کاری نماییم که خیابان ها یخ نزنند یا از نمک های جایگزین و بی ضرر برای یخ زدایی استفاده نماییم.
وی تصریح کرد: در همه دنیا هزینه های هنگفتی را صرف شیرین کردن آب شور می کنند اما متأسفانه در کشور ما و با دست خودمان آب شیرین چشمه ها را از بین می بریم.
رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر سنندج خاطرنشان کرد: همینطور می توان به جای خریدن نمک، زنجیر چرخ خرید و سالانه صرفه جویی بسیاری را در این زمینه انجام داد.

بیش از حد مجاز از آبخوان های کشور برداشت می شود
مدیرکل دفتر مدیریت و ارتقای بهره وری آب و آبفا وزارت نیرو اظهار داشت: نسبت آب برداشتی از آبخوان ها به میزان سقف مجاز و تعیین شده از جانب وزرات نیرو از ۱۰۸ درصد تا ۲۰۰ درصد در استان های کشور است که نشان داده است بیشتر از حد مجاز، برداشت آب از آبخوان ها صورت می گیرد.
بنفشه زهرایی ظهار کرد: عوامل مؤثر در کم آبی شامل فیزیکی، سازمانی و ضعف در مدیریت، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هستند.
وی اضافه کرد: خشکی طبیعی، تغییرات آب و هوایی و تغییر اقلیم و محدود بودن ظرفیت ذخیره آب در آبخوان ها، در زیرمجموعه علت فیزیکی کم آبی قرار دارند.
مدیرکل دفتر مدیریت و ارتقای بهره وری آب و آبفا وزارت نیرو همینطور نبود ساختارهای سازمانی مناسب، نبود ساختارهای قانونی مناسب، نبود ظرفیت های فنی و تخصصی و سیاست های تدوین شده بدون دید بلندمدت و فساد در نهادهای مدیریت کننده منابع آب را همچون عوامل سازمانی و ضعف مدیریت مؤثر در کم آبی عنوان نمود.
وی افزود: همچون عوامل اجتماعی و اقتصادی مؤثر در کم آبی هم کاربری نامناسب اراضی، سبک زندگی پُرآب طلب، سرمایه گذاری ناکافی برای توسعه زیرساخت ها، کم بودن یا مجانی بودن قیمت آب و سرمایه گذاری و توسعه بیش از اندازه زیرساخت ها هستند.
زهرایی اظهار داشت: سیاست های خودکفایی غذایی، محبوبیت سیاسی اجتماعی ناشی از تخصیص آب و نبود قراردادهای بین المللی برای ایجاد شفافیت در تخصیص آب هم همچون عوامل سیاسی مؤثر در کم آبی هستند.
وی با اشاره به اینکه ترکیب همه این عوامل منجر به بروز کم آبی در ایران می شود، افزود: نسبت آب برداشتی از آبخوان ها به میزان سقف مجاز و تعیین شده از جانب وزرات نیرو از ۱۰۸ درصد تا ۲۰۰ درصد در استان های کشور است که نشان داده است بیشتر از حد مجاز، برداشت آب از آبخوان ها صورت می گیرد و این مسئله در بروز کم آبی مؤثر است.
مدیرکل دفتر مدیریت و ارتقای بهره وری آب و آبفا وزارت نیرو اظهار داشت: متأسفانه کشاورزی و سدسازی ما متأثر از سال های پربارش صورت می گیرد بنابراین در سال های کم بارش با مشکل مواجه می شویم.
وی تصریح کرد: کم آبی ما انسان ساخت است و با توسعه بی رویه در حوزه ایجاد می شود.
زهرایی اظهار داشت: راهکارهای تأمین آب بیشتر، منجر به کاهش مصرف نمی شوند و باید تا زمانی که ناپایداری در منابع آب ایجاد نشده است، دنبال شوند.
سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با محوریت آب، انسان و طبیعت به مدت دو روز (۳ و ۴ اردیبهشت) و با برگزاری نشست ها و پنل های تخصصی در سنندج برگزار گردید.