طیبی در دیدار با رئیس دانشگاه آزاد مطرح كرد آمادگی جهاد دانشگاهی برای همكاری فناورانه با دانشگاه آزاد

ربات كشاورز: رئیس جهاد دانشگاهی با تاكید بر اینكه جهاد دانشگاهی دارای توانمندی های زیادی در حوزه های مختلف است، اظهار داشت: این نهاد از همكاری با مجموعه بزرگی مانند دانشگاه آزاد اسلامی در تولید فناوری و تحقیقات مشترك استقبال خواهدنمود.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، دكتر حمیدرضا طیبی در دیدار دكتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی كه قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت) در سازمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، اشاره كرد: جهاد دانشگاهی با این ایده شكل گرفت كه دانشگاه نیاز دارد یك مجموعه در داخل آن باشد كه علم تولیدی دانشگاه را به ثروت تبدیل كند.
وی با اشاره به اینكه جهاد دانشگاهی با این هدف تأسیس شده اما در ادامه كار از دانشگاه تفكیك شد، اظهار داشت: بعد از آن، مجبور شدیم در تولید علم نیز مداخله نماییم، اما كار جهاد دانشگاهی روی انجام تحقیقات كاربردی، تبدیل نتایج تحقیقات به فناوری و پیگیری آن جهت استفاده در جامعه متمركز شد. جهاد دانشگاهی در حوزه های متعددی ازجمله آموزش، فرهنگ و… فعالیت دارد. نمایش آموزش های مهارتی و تأسیس خبرگزاری هایی ازجمله ایسنا، ایكنا، سینا پرس و… و تأسیس سازمان همیاری اشتغال فارغ التحصیلان همچون فعالیت های جهاد دانشگاهی است.
طیبی اضافه كرد: یك مجتمع تحقیقاتی، سه پارك علم و فناوری، مراكز رشد، راه اندازی مركز افكارسنجی و مركز گردشگری علمی، راه اندازی مراكز آموزشی ازجمله دانشگاه علم و فرهنگ در تهران و دانشگاه علم و هنر در یزد، مركز اطلاعات علمی، سازمان تجاری سازی و فناوری و اشتغال دانش آموختگان، راه اندازی مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیست و… از دیگر فعالیت های جهاد دانشگاهی در سطح كشور است.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینكه این نهاد در سند چشم انداز ۱۴۰۴ در نظر دارد یك مجموعه انقلابی با هویت اسلامی باشد، اظهار داشت: یكی از اهداف جهاد دانشگاهی این است كه دارای فعالیت های شاخص در تمام استان های كشور باشد.
وی با اشاره به اینكه در جهاد دانشگاهی گروه های پژوهشی فعالیت دارند، اشاره كرد: این گروه ها تا مرز تولید فناوری پیش رفته و پژوهش را به صورت حرفه ای به جامعه نمایش می كنند و پس از مدتی به شركت تبدیل خواهند شد.
رئیس جهاد دانشگاهی با تاكید بر اینكه فعالیت های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی كاملاً كاربردی است، اظهار داشت: این فعالیت ها برمبنای نیازهای جامعه است كه از قبل بررسی و شناسایی شده است. برای مثال جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۷۸ به تكنولوژی انتقال برق VC دست یافت و این مساله موجب شد بتوانیم به تكنولوژی ساخت موتورهای دور متغیر نیز دست پیدا نماییم كه بسیار حائز اهمیت می باشد.
طیبی افزود: یكی از مسائل مهم صنعت نفت، جداسازی آب و آب نمك از نفت می باشد. جهاد دانشگاهی برای حل این مسئله نیز یك پایلوت برای جداسازی طراحی نموده و یك مجموعه بزرگ ساخته است كه بسیار مثمر ثمر خواهد بود.
وی تاكید كرد: جهاد دانشگاهی در حوزه های مهندسی و علوم، علوم انسانی و اجتماعی، مكانیك (حفاری، دكل های حفاری، مته های حفاری و بازوهای بارگیری نفت خام)، شیمی (محیط زیست)، مخابرات، پزشكی (گیاهان دارویی، مسائل بنیادی، بیوتكنولوژی، پژوهشكده گیاهان دارویی)، كشاورزی و منابع طبیعی (اصلاح نژاد دام های سبك و سنگین، صنایع غذایی) و… به صورت حرفه ای و با عنایت به نیاز صنایع فعالیت داشته و دارای توانمندی های بالایی است.
طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد، رئیس جهاد دانشگاهی درانتها اشاره كرد: این نهاد از همكاری با مجموعه های بزرگی مانند دانشگاه آزاد اسلامی استقبال می كند تا با انجام كار حرفه ای و مشخص در تولید فناوری و انجام تحقیقات مشتركی كه موردنیاز كشور است، به پیشرفت علمی كشور كمك نماید.

منبع: