طیبی در دیدار با رئیس دانشگاه آزاد مطرح کرد آمادگی جهاد دانشگاهی برای همکاری فناورانه با دانشگاه آزاد

ربات کشاورز: رئیس جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه جهاد دانشگاهی دارای توانمندی های زیادی در حوزه های مختلف است، اظهار داشت: این نهاد از همکاری با مجموعه بزرگی مانند دانشگاه آزاد اسلامی در تولید فناوری و تحقیقات مشترک استقبال خواهدنمود.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا طیبی در دیدار دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی که قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت) در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، اشاره کرد: جهاد دانشگاهی با این ایده شکل گرفت که دانشگاه نیاز دارد یک مجموعه در داخل آن باشد که علم تولیدی دانشگاه را به ثروت تبدیل کند.
وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی با این هدف تأسیس شده اما در ادامه کار از دانشگاه تفکیک شد، اظهار داشت: بعد از آن، مجبور شدیم در تولید علم نیز مداخله نماییم، اما کار جهاد دانشگاهی روی انجام تحقیقات کاربردی، تبدیل نتایج تحقیقات به فناوری و پیگیری آن جهت استفاده در جامعه متمرکز شد. جهاد دانشگاهی در حوزه های متعددی ازجمله آموزش، فرهنگ و… فعالیت دارد. نمایش آموزش های مهارتی و تأسیس خبرگزاری هایی ازجمله ایسنا، ایکنا، سینا پرس و… و تأسیس سازمان همیاری اشتغال فارغ التحصیلان همچون فعالیت های جهاد دانشگاهی است.
طیبی اضافه کرد: یک مجتمع تحقیقاتی، سه پارک علم و فناوری، مراکز رشد، راه اندازی مرکز افکارسنجی و مرکز گردشگری علمی، راه اندازی مراکز آموزشی ازجمله دانشگاه علم و فرهنگ در تهران و دانشگاه علم و هنر در یزد، مرکز اطلاعات علمی، سازمان تجاری سازی و فناوری و اشتغال دانش آموختگان، راه اندازی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیست و… از دیگر فعالیت های جهاد دانشگاهی در سطح کشور است.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه این نهاد در سند چشم انداز ۱۴۰۴ در نظر دارد یک مجموعه انقلابی با هویت اسلامی باشد، اظهار داشت: یکی از اهداف جهاد دانشگاهی این است که دارای فعالیت های شاخص در تمام استان های کشور باشد.
وی با اشاره به اینکه در جهاد دانشگاهی گروه های پژوهشی فعالیت دارند، اشاره کرد: این گروه ها تا مرز تولید فناوری پیش رفته و پژوهش را به صورت حرفه ای به جامعه نمایش می کنند و پس از مدتی به شرکت تبدیل خواهند شد.
رئیس جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه فعالیت های پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی کاملاً کاربردی است، اظهار داشت: این فعالیت ها برمبنای نیازهای جامعه است که از قبل بررسی و شناسایی شده است. برای مثال جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۷۸ به تکنولوژی انتقال برق VC دست یافت و این مساله موجب شد بتوانیم به تکنولوژی ساخت موتورهای دور متغیر نیز دست پیدا نماییم که بسیار حائز اهمیت می باشد.
طیبی افزود: یکی از مسائل مهم صنعت نفت، جداسازی آب و آب نمک از نفت می باشد. جهاد دانشگاهی برای حل این مسئله نیز یک پایلوت برای جداسازی طراحی نموده و یک مجموعه بزرگ ساخته است که بسیار مثمر ثمر خواهد بود.
وی تاکید کرد: جهاد دانشگاهی در حوزه های مهندسی و علوم، علوم انسانی و اجتماعی، مکانیک (حفاری، دکل های حفاری، مته های حفاری و بازوهای بارگیری نفت خام)، شیمی (محیط زیست)، مخابرات، پزشکی (گیاهان دارویی، مسائل بنیادی، بیوتکنولوژی، پژوهشکده گیاهان دارویی)، کشاورزی و منابع طبیعی (اصلاح نژاد دام های سبک و سنگین، صنایع غذایی) و… به صورت حرفه ای و با عنایت به نیاز صنایع فعالیت داشته و دارای توانمندی های بالایی است.
طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد، رئیس جهاد دانشگاهی درانتها اشاره کرد: این نهاد از همکاری با مجموعه های بزرگی مانند دانشگاه آزاد اسلامی استقبال می کند تا با انجام کار حرفه ای و مشخص در تولید فناوری و انجام تحقیقات مشترکی که موردنیاز کشور است، به پیشرفت علمی کشور کمک نماید.

منبع: