فناوری خورشیدی از تولید تا مصرف-۱۱ آبگرمکن خورشیدی با فناوری ایرانی تولید شد

ربات کشاورز: پژوهشگران کشور موفق به طراحی و ساخت آبگرمکن خورشیدی شدند که دارای تاییدیه بوده و می تواند بیشتر از ۹۵ درصد انرژی دریافتی از خورشید را جذب نماید.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، انرژی خورشیدی منحصر به فردترین منبع انرژی تجدید پذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی های موجود در زمین به شمار می آید. این انرژی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل گردد.
با توجه به محدود بودن منابع سوخت فسیلی و مشکلات ناشی از احتراق این سوخت ها مانند آلودگی بیش از پیش هوا، استفاده از فناوری های خورشیدی مورد توجه خیلی از کشورها قرار گرفته و هم اکنون کشورهای زیادی وجود دارند که به دنبال استفاده از نور خورشید به طرق مختلف هستند تا از آن بعنوان مثال برق تولید کنند.
ساخت و تولید آبگرمکن خورشیدی ایرانی
خلیل دهقان مجری طرح آبگرمکن خورشیدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: هر کجا که نیاز به آبگرمکن داشته باشد می توان از این سیستم استفاده نمود.
وی با اشاره به اینکه این آبگرمکن خورشیدی که حمل و نصب سریعی دارد بدون مصرف گاز، برق و یا هر انرژی دیگر کار می کند، اظهار داشت: این آبگرمکن قابلیت کارکرد تا دمای ۳۵ – درجه سانتیگراد در زمستان بدون یخ زدگی را دارد و می تواند بیشتر از ۹۵ درصد انرژی دریافتی از خورشید را جذب نماید.
به گفته وی، آبگرمکن خورشیدی که طراحی نموده ایم قابل اتصال به سیستم تأمین آب گرم موجود شامل آبگرمکن دیواری، پکیج و موتورخانه است.
دهقان با تاکید بر اینکه این طرح تاییدیه از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران کرده است، بیان کرد: این آبگرمکن، قابلیت گرم کردن آب تا دمای ۸۰ درجه سانتیگراد در تابستان و ۴۰ درجه سانتیگراد در زمستان در مناطق کوهستانی را دارد.
وی با اشاره به اینکه قابلیت گرم کردن آب تا دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد در تابستان و ۶۰ درجه سانتیگراد در زمستان در مناطق گرمسیری در این سیستم آزمایش شده است، بیان کرد: در صورت ابری بودن شرایط جوی، این آبگرمکن می تواند به برق متصل شود و گرما تولید نماید.
وی با اشاره به اینکه آبگرمکنی که طراحی نموده ایم، قابلیت اتصال مستقیم به آب لوله کشی را دارد، اظهار داشت: این سیستم مناسب جهت استفاده در منازل و مجتمع های مسکونی، باغ و ویلا، هتل ها و رستوران ها، مساجد، مراکز صنعتی، دامداری ها و مرغداری ها، گلخانه ها و سرویس های بهداشتی و کلیه مکان هایی که نیاز به آب گرم دارند، به کار می رود.
دهقان اشاره کرد: جهت استفاده از این سیستم، آب لوله کشی به آبگرمکن خورشیدی وصل شده تا ۴۰ درجه سانتیگراد گرم می شود و به موتورخانه یا پکیج یا آبگرمکن دیواری یا زمینی وصل شده و توسط آنها دمای مورد نیاز تأمین شده و به سرویس ها هدایت می شود.
وی با اشاره به اینکه تابحال این آبگرمکن در بعضی گلخانه ها، مدارس، مساجد و منازل مسکونی، استخرها مجهز شده اند، اضافه کرد: عمر مفید آبگرمکنی که طراحی نموده ایم بالای ۲۰ سال و گارانتی دو ساله است؛ همین طور این سیستم قابلیت رقابت با نمونه های تولیدی خارجی را دارد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از مهر، این طرح در ششمین نمایشگاه ربع رشیدی ارائه شد و تاییدیه سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران را دریافت کرده است.

منبع: