رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی: برای حل مشکلات سالمندی باید هرچه سریع تر وارد حیطه عمل شویم

به گزارش ربات کشاورز رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در جلسه شورای سالمندان شهرستان شمیرانات، عنوان کرد: باآنکه نمی توان به صورت ضربتی و ناگهانی کل تهران یا حتی منطقه شمیرانات را به شهر و منطقه دوستدار سالمند تبدیل کرد ولی می توان با بهره مندی از تمام پتانسیل های موجود و هم افزایی توان ارگان های مختلف اجرایی قدم های مؤثری برای حل مشکلات سالمندان برداشت.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا بهرامی در جلسه شورای سالمندان شهرستان شمیرانات که در دانشگاه بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، با تاکید بر لزوم عرضه مسائل و معضلات اجتماعی در محیط های دانشگاهی، عنوان کرد: در این صورت می توان با بررسی کارشناسانه و تخصصی مسائل توسط دانشگاهیان، به بهترین راهکارها برای حل مساله دست پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه در بیشتر موضوعات ما هنوز در مرحله تصویرسازی مشکلات هستیم نه عرضه چاره، اظهار نمود: از یک طرف نخبگان و سرمایه های جامعه در دانشگاه ها حضور دارند و از سوی دیگر مشکلات اجتماعی و بهداشتی در جامعه موج می زند، در صورتی که باید با ایجاد یک پل ارتباطی مناسب بین دانشگاه و جامعه روند حل مشکلات را تسریع و تسهیل کرد.
وی با اشاره به مشکلات عدیده حوزه سالمندی کشور، عنوان کرد: باآنکه در این عرصه مشکلات و مسائل زیادی وجود دارد ولی می توان با تمرکز بر چند کار کوچک بستر مناسبی برای حل مشکلات در سایر بخش ها فراهم نمود. بعنوان نمونه می توان در آموزش پرورش با پایلوت چند مدرسه و عرضه آموزش های مناسب در ارتباط با نحوه برخورد و رفتار با سالمندان در این زمینه فرهنگ سازی کرد یا کارگاه های آموزشی را با حضور پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها در کنار دانش آموزان برگزار کرد، این مساله در کنار فرهنگ سازی، اثرات مثبت دیگری همچون برقراری ارتباط بین نسلی را به دنبال خواهد داشت.
بهرامی با اشاره به اینکه ۶۵ درصد درمان خصوصی ایران در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی قرار داد، عنوان کرد: بعنوان نمونه می توان خدمات مجانی درمان های سرپایی را برای بخشی از هرم سنی سالمندان شروع کرد یا بعضی از پارک های منطقه را برای حضور سالمندان مناسب سازی کرد و بعد از آن در صورت اثربخشی این مسائل را به سایر مناطق تعمیم داد. به عبارت دیگر همانگونه که امام علی (ع) فرموده اند: ” بزرگ فکر کنید، کوچک عمل کنید و سریع شروع کنید”، باید هرچه سریع تر حتی شده با قدم های کوچک وارد حیطه عمل شویم.
رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت توجه به مبحث پیشگیری، آموزش و ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، تصریح کرد: بعنوان نمونه ۵۰ درصد سالمندان با علایم بالینی مانند مشکلات حاد کلیوی یا بیماری های چشمی از وجود بیماری فشار خون آگاه می شوند. در صورتی که می توان با عرضه خدمات مجانی بررسی فشار خون در مکان های عمومی مانند سراهای محله و یا توزیع بروشورهای آموزشی از بروز خیلی از این مشکلات پیشگیری کرد.
وی در این رابطه پیشنهاد کرد: می توان با برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی سالمندی برای کارمندان در آستانه بازنشستگی در چارچوب آموزش های ضمن خدمت، خیلی از آموزش های ضروری را به افراد منتقل کرد.
بهرامی با اشاره به پتانسیل بالای منطقه شمیرانات در ارتباط با مبحث سالمندی، خاطرنشان کرد: وجود پتانسیل های بالای درمانی و دانشگاهی در این منطقه و در کنار آن سطح بالاتر تمکن مالی و سواد اغلب ساکنان منطقه شمیرانات، امتیازات مطلوبی برای عرضه خدمات سالمندی و حل مشکلات این قشر جامعه فراهم نموده که باید با برنامه ریزی صحیح و کاربردی از آن به صورت بهینه بهره برد.
رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در انتها تصریح کرد: جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به وجود پتانسیل های موجود در این مرکز همچون گروه های پژوهش سالمندی و مرکز پایش سلامت سالمندی، آمادگی دارد تا خدمات مورد نیاز در زمینه تولید محتوای آموزشی و اجرای طرح های پژوهشی در زمینه سلامت سالمندی را عرضه کند.