شرکت های دانش بنیان خدمات مورد نیاز را به صندوق نوآوری اعلام کنند

ربات کشاورز: رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان می توانند خدمات مورد نیاز خودرا به صندوق منعکس کنند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت در نشست با شرکت های دانش بنیان پیشگام فعال در حوزه معدن، متالوژی و فولاد، صندوق نوآوری و شکوفایی را یک سازمان جوان خواند که عمر کوتاهی از فعالیت آن سپری شده است و اظهار داشت: به سبب اهمیت شرکت های دانش بنیان بزرگ، خط ویژه ای در صندوق برای آنها در نظر گرفته ایم تا از این طریق بتوانیم نیازهایشان را رفع نماییم.
وی با اشاره به اینکه به بیان ساده تر ما منطبق بر نیازهای آنها سرویس های ارائه خدمات را تعریف می نماییم، بیان کرد: از همین رو شرکت های کوچک را به سمت صندوق های پژوهش و فناوری که هم اکنون نزدیک به ۲۰ صندوق فعال می باشند، هدایت کرده ایم.
رفع نیاز شرکت های دانش بنیان یکی از اساسی ترین ماموریت های صندوق است
وحدت، نبود سرویس های موازی را امری ضروری دانست و اظهار داشت: در حوزه ماموریت با شرکت های بزرگ، به دنبال تعریف سرویس های موازی نیستیم، به این معنا که تلاش داریم دریابیم که در کنار حیات مالی شرکت ها، ما چه نقشی می توانیم داشته باشیم؟ از همین رو برخی سرویس ها را تصحیح و برخی را تسریع کردیم، چونکه رفع نیاز شرکت های دانش بنیان یکی از اساسی ترین ماموریت های صندوق نوآوری و شکوفایی است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با اشاره به تسهیلات و خدمات این صندوق به شرکت های بزرگ دانش بنیان، اظهار داشت: بحث اول مربوط به ضمانت نامه هاست که باید یک سرویس با دسترسی بسیار آسان و سهل باشد.
وی با اشاره به همکاری شبکه بانکی برای ارائه خدمات ضمانت نامه به شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: زمانی که بخش خصوصی طرف قرارداد شرکت هاست، ضمانت نامه های صادر شده از جانب بانک ها، می تواند مورد استفاده قرار گیرد که همان ضمانت نامه بانکی معمول است. یکی از اقدامات اساسی، در این زمینه استقرار چندین بانک در ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی برای سهولت کار و رفع نیازهای شرکت های بزرگ است.
وحدت اشاره کرد: برای ضمانت نامه بانکی نیاز است تا یک دفعه حد اعتباری شرکت ها برای صندوق مشخص شود. تعیین حد اعتباری صندوق با حد اعتباری بانک ها تفاوت زیادی دارد. دلیل آن هم این است که صندوق نوآوری سوابق فنی شرکت ها را بطور جدی مورد بررسی قرار می دهد. این نوع ضمانت نامه ها معمولاً یک روزه صادر می شوند.
وی سرویس لیزینگ را از دیگر خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت های بزرگ دانش بنیان عنوان نمود و اظهار داشت: اگر شرکت های بزرگ تعامل مناسبی با ما داشته باشند، این سرویس ابزار خوبی برای تحریک تقاضاست، چونکه اگر محصول با یک بسته مالی همراه شود، می تواند جذابیت آنرا برای خریدار چند برابر کند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات نمونه سازی را نیز بعنوان یکی دیگر از خدمات این صندوق برشمرد و اظهار داشت: گاهی نمی توانیم به بخش تحقیق و توسعه کمک نماییم، پس به آنها تسهیلات نمونه سازی می دهیم. در شرکت های بزرگ ما به صورت قرض الحسنه برای هزینه هایی که در بخش تحقیق و توسعه دارند، خدمات ارائه می دهیم. این سرویس عملاً به تحقیق و توسعه شرکت های بزرگ کمک می نماید.
وی افزود: خدمت دیگر سرمایه در گردش است که بانک ها به سه صورت یک ساله، دو ساله و سه ساله با نرخ سود متفاوت ارائه می دهند که در صورت معرفی ما به بانک، آنها گردنگیر به پرداخت دارند و ما ورود فنی به این درخواست ها نخواهیم داشت. علاوه بر این، تسهیلات دیگری هم برای خرید، ساخت و یا توسعه دفتر یا محل کارخانه و کارگاه در نظر گرفته ایم که شرکت ها در صورت تمایل می توانند از آن استفاده کنند.
شرکت های دانش بنیان خدمات مورد نیاز خودرا به صندوق منعکس کنند
وحدت در خطاب به شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: چنانچه خدمتی دیگر مدنظر شرکت های دانش بنیان است می توانند آنرا به ما منعکس کنند چونکه ما به دنبال تعامل دو سویه با شرکت های دانش بنیان و فناور هستیم. در این عرصه فرض ما بر این است که ما با حدود کمتر از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان بزرگ روبه رو هستیم، پس اساس کار ما بر این است که نیاز این ۵۰۰ شرکت را به صورت تک تک بررسی نموده و آنها را رفع نماییم. تمام این اقدامات زمان می برد و همانطور که می دانید، اصلاح فرهنگ یک سازمان نیز کار راحتی نیست اما تمام پرسنل صندوق نوآوری و شکوفایی تمام تلاش خودرا برای تحقق این مهم به کار می برند.

منبع: