در یک شرکت دانش بنیان محقق شد کنترل و جلوگیری از نشت گاز مشترکان سراسر کشور بوسیله آشکار سازها

ربات کشاورز: شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری البرز با استفاده از توانائی های فنی، آزمایشگاهی و صنعتی، موفق به جلوگیری از نشت گاز مونواکسید کربن و گازهای قابل احتراق در ساختمان های مسکونی، تجاری، عمومی شده است که بر طبق مقررات ملی ساختمان الزامی شده است.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، مهندس محمود قاسم وند، مدیر کنترل کیفیت یک شرکت دانش بنیان اظهار نمود: آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد در دامنه آزمون آشکارسازهای نشت گاز مونو اکسید کربن و گازهای قابل احتراق و بررسی انطباق کیفیت آنها با الزامات استانداردهای ملی به شماره های ISIRI 131721-1 و ISIRI 14200-1 است. طبق مقررات ملی ساختمان استفاده از آشکارسازهای نشت گاز مونو اکسید کربن و گازهای قابل احتراق در ساختمان های مسکونی، تجاری و عمومی الزامی است.
وی با اشاره به اینکه این آشکارسازها ساکنین ساختمان ها را از خطرات نشت گاز مونو اکسید کربن و گازهای قابل احتراق آگاه می سازند، اضافه کرد: گاز مونو اکسید کربن یک گاز سمی، بی بو و بی رنگ است و هر ساله حدود ۱۰۰۰ نفر قربانی این گاز سمی می شوند؛ با عنایت به حساسیت عملکرد آشکارسازهای نشت گاز مونو اکسید کربن و گازهای قابل احتراق که رابطه مستقیمی با جان و مال مردم دارند، سازمان ملی استاندارد در شهریور ماه سال ۱۳۹۱ مبادرت به الزامی کردن رعایت مقررات استاندارد برای تولید، توزیع و واردات آشکارسازهای نشت گاز مونو اکسید کربن و گازهای قابل احتراق کرد.
قاسم وند اظهار داشت: متأسفانه در آن زمان به سبب پیچیدگی های فنی و هایتک بودن دانش فنی لازم، آزمایشگاه معتبر و مورد تأیید سازمان ملی استاندارد در کشور وجود نداشت تا مبادرت به انجام آزمون و بررسی انطباق عملکرد این آشکارسازهای نشت گاز با الزامات استاندارد ملی کرده و عملکرد صحیح آنها را تأیید کند. با شناسایی این نقص و خلاء فنی در صنعت استاندارد و آزمایشگاهی کشور، مطالعات میدانی جهت حل این مشکل انجام گرفت و این شرکت در آبان ماه سال ۱۳۹۳ موفق به ستاندن پروانه تأیید صلاحیت بعنوان آزمایشگاه همکار از اداره کل استاندارد البرز شد.
وی با اشاره به اینکه این شرکت دانش بنیان یک شرکت ارائه دهنده خدمات فنی و آزمایشگاهی است، اضافه کرد: این شرکت طبق پروانه تأیید صلاحیت ستاندن شده از سازمان ملی استاندارد، مبادرت به آزمون و بررسی انطباق عملکرد آشکارسازهای نشت گاز مونو اکسید کربن و گازهای قابل احتراق طبق الزامات استانداردهای ملی و بین المللی مربوطه می کند.
بگفته قاسم وند، هم اکنون این شرکت تنها آزمایشگاه معتبر و همکار سازمان ملی استاندارد در دامنه فعالیت خود در کشور است و علاوه بر پروانه تأیید صلاحیت استانی از اداره کل استاندارد البرز دارای گواهینامه ISO/IEC 17025 بعنوان معتبرترین گواهینامه تأیید صلاحیت آزمایشگاهی از مرکز ملی تأیید صلاحیت کشور نیز فعالیت می کند.
وی با اشاره به فعالیت این شرکت تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان البرز، تصریح کرد: شرکت تقریباً از نظر علمی تمام مدارک و اعتبارات لازم را ستاندن کرده است که در این راستا علاوه بر پروانه تأیید صلاحیت استانی و گواهینامه ISO/IEC 17025 می توان به تاییدیه اختراع از بنیاد ملی نخبگان، گواهی توانمندی نوآورانه از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، گواهی ثبت اختراع داخلی، پتنت بین المللی (در حال ثبت)، تاییدیه اختراع از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، تاییدیه اختراع از صندوق پشتیبانی از پژوهشگران، عضویت در پارک علم و فناوری البرز اشاره نمود.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی با اشاره به اینکه این شرکت موفق به عضویت در پارک علم و فناوری البرز شده است، اضافه کرد: هدف از عضویت و استقرار در پارک علم و فناوری البرز، استفاده از ظرفیت علمی آن و امکان دریافت خدمات متنوع مالی و معنوی از پارک است. عضویت در پارک علم و فناوری علاوه بر جنبه اعتباری آن، امکان استفاده از پتانسیل های موجود علمی و فنی و همکاریهای مطلوب با سایر اعضای پارک را فراهم می آورد.

منبع: