گزارش ربات كشاورز از اختتامیه گردهمایی رؤسای جهاد دانشگاهی؛ توسعه فناوری با پول زیاد صورت نمی گیرد، پیشرفت نیازمند سپردن امور به نیروی كارآمد است

ربات كشاورز: رئیس جهاد دانشگاهی نظام ملی فناوری را با وجود ابزارهای علمی ناكارآمد خواند و اظهار داشت: با پول زیاد توسعه فناوری در كشور انجام نگرفته و پیشرفت نیازمند سپردن امور به نیروی كارآمد است.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، دكتر حمیدرضا طیبی امروز (پنج شنبه ۳۰ خرداد) در اختتامیه گردهمایی رؤسای جهاد دانشگاهی و مراكز آموزشی وابسته در شهر همدان، با اشاره به اینكه مراكز جهاد دانشگاهی بعنوان مركز رشد و تولید علم در حوزه اقتصاد دانش بنیان پیشگام بوده، خاطرنشان كرد: امروز اقدامات بهادار ای در حوزه فرهنگی، حوزه علم و فناوری، حوزه پزشكی و در زمینه فنی مهندسی در مراكز جهاد دانشگاهی انجام شده و بعنوان دانشگاه نسل سوم در همه زمینه ها خودرا اثبات نموده است.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی نسبت جهاد دانشگاهی و بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را در یك سمت و سو دانست و اظهار داشت: امروز علم و فناوری موتور پیشران كشور بوده و پرداختن به تربیت نیروی انقلابی برای ساختن نظام پیشرفته اسلامی لازم و ضروری می باشد.
وی عنوان كرد: انجام كارهای بزرگ نیازمند بودجه های بزرگ بوده و برای به ثمر رساندن یك پروژه بزرگ علمی، فرهنگی زمان زیادی لازم است.
طیبی در ادامه انجام اقدامات و تصمیم گیری در سیستم را بسیار كُند خواند و اضافه كرد: نیروی جوان امروز توان فعالیت های فناورانه را دارد در نتیجه بزودی شاهد سرعت تصمیم گیری ها خواهیم بود.
وی با تاكید بر اینكه نیروهای جهاد دانشگاهی از خوردن به درهای بسته هراسی ندارند تصریح كرد: مواجهه با بن بست ها فقط زمان را از نیروی جوان گرفته و روحیه مبارزه ستیزی در حوزه های علمی را از جوان انقلابی نمی كاهد.
رئیس جهاد دانشگاهی در ادامه خواهان توسعه فعالیت های استان همدان با عنایت به مزیت های این استان شد و خاطرنشان كرد: جهاد همدان از دیرباز بعنوان جهاد فرهنگی شناخته شده بود اما امروز باید در حوزه پزشكی و كشاورزی نیز حرفی برای گفتن دارد كه باید تقویت شود.
طیبی درانتها نجات كار كشاورزی را در گرو اقدامات علمی برشمرد و اظهار داشت: استان همدان در حوزه پرورش محصولات كشاورزی مانند سیر، گردو و سیب زمینی شاخص كشور بوده و باید در جهاد دانشگاهی با تقویت فناوری كشاورزی در استان را پایدار كنید.

رشد علمی یك وظیفه مضاعف برای دانشگاهیان بوجود آورده است
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز با حضور در این مراسم و با اشاره به اینكه جهاد دانشگاهی بر خلاف دیگر نهادها، همچنان روحیه جهادی خودرا با عنایت به مشكلات و اعمال تحریم ها حفظ نموده است، اظهار داشت: توجه و همكاری با جهاد دانشگاهی باید بیشتر از پیش باشد.
دكتر منصور غلامی در عین حال بیان كرد: خوشبختانه جهاد دانشگاهی همدان دارای ظرفیت های فراوانی است كه می توان خدمات پزشكی را یكی از این ظرفیت ها معرفی نمود.
وی افزود: جهاد دانشگاهی با اتكا به توانمندی های خود، پیشرفت چشم گیر و قابل توجهی را داشته كه بیان كننده مقاومت افتخار آمیز این نهاد در مقابل تحریم ها و مشكلات اقتصادی كشور است.
غلامی با اشاره به اینكه قشر دانشگاه، متكی به خود بوده و در تمام زمینه های علمی و فناوری خودكفا بوده و مشكلات جامعه را تا حدودی رفع می كنند، عنوان كرد: ماهیت دانشگاه های مدرن این است كه در تمام زمینه های علمی و فناوری داوطلب بوده و حتی تحریم ها و مشكلات اقتصادی مانع پیشرفت و توسعه بیش از پیش آنها نشده است.
وی تصریح كرد: مردم ایران و مسئولان باید این تحریم ها و مشكلات اقتصادی كشور را به فال نیك گرفته و آنرا بعنوان فرصتی مغتنم در تقویت ظرفیت های مختلف بشمارند كه البته این تقویت و توسعه باید مستمر باشد و با ایجاد شرایط مناسب فراموش نشود.
غلامی افزود: هم اكنون دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی به صورت مستمر در كنار مراكز صنعتی رشد روز افزونی دارند به صورتی كه در تمام پروژه های علمی و فناوری پیش قدم بوده و موفقیت در پروژه صنایع دفاع از نمونه های بارز این توسعه و پیشرفت است.
وزیر علوم با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با رشد علمی اظهار نمود: رشد علمی در سطح كشور یك وظیفه مضاعف برای دانشگاهیان بوجود آورده كه در كنار آن انتظار پیشرفت و توسعه، تحولی را در كارهای مشترك و تحقیق برای ارائه فناوری های جدید به وجود آورده است.
غلامی درانتها با اشاره به سالروز شهادت دكتر چمران خاطرنشان كرد: شهید چمران نمونه بارز استاد و دانشمند جهادی است كه با زندگی انسان منشانه خود به دیگران آموخت كه باید با روحیه جهادی برای رفاه مردم و نا امیدی دشمنان كار كرد.

زمانی آرزو بود جزو ۱۰ كشور اول باشیم
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها نیز در مراسم اختتامیه گردهمایی رؤسای جهاد دانشگاهی ابراز كرد: زمانی شاید آرزو تلقی می شد كه این كشور جز ۱۰ كشور اول در زمینه های مختلف محسوب شود و با وجود تحریم به این نقطه برسد ولی امروزه این اتفاق رخ داده است.
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی با اشاره به اینكه فضای گفتمان انقلابی و فعال، مفید خواهد بود، اظهار نمود: جهاد دانشگاهی نمونه عالی این گفتمان بوده و هركس كه در فضای علمی كشور حركت مجاهدانه ای انجام دهد، جز جهاد دانشگاهی است.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها عنوان كرد: تعبیر زیبای شجره طیبه برای حركت هایی كه در راه بندگی خداوند قرار می گیرد تعبیر بسیار درستی است.
وی افزود: هرجا كه بذر اراده در زمین با استعداد فترت انسان و نور ولایت الهی عجین شوند، این بذرها تبدیل به درختان سایه گستر و میوه ده خواهند شد و این حركت منحصر به جهاد دانشگاهی نیست و با توكل به خدا و قطع امید از غیر خدا شاهد رشد این بذرها خواهیم بود.
رستمی خاطرنشان كرد: شهید دكتر چمران شرایط برای رشد در راه دنیایی را داشت كه خیلی از دنیاطلبان آرزوی آنرا داشتند ولی همه آنها را نادیده گرفت و در منطقه مصیبت زده جنوب لبنان و در جمع یتیمان شیعه خدمت رسانی كرد. حزب الله ثمره بذری است كه در لبنان كاشت و امروز نتیجه آنرا می بینیم.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بیان كرد: این حركت های جهادی برای خدا ثمر می دهد و مانند باغی در سرزمین حاصل خیز است كه حتی اگر باران زیادی هم به آن نرسد باز هم میوه خواهد داد.
رستمی با اشاره به اینكه دشمن با مدل شدن جمهوری اسلامی در دنیا مشكل دارد، ابراز كرد: نباید پدیده جمهوری اسلامی به الگو تبدیل گردد اگر این نظام دوام خودرا اثبات كند و به یك مدل تبدیل گردد فاتحه كشوری لیبرال و مدل طاغوتی دور از خدا خوانده است بنابراین می خواهند جلوی این مدل سازی را بگیرند اما اراده خدا نشان داده است انسان های مجاهد اگر برای خدا حركت كنند پیروز خواهند شد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بیان كرد: زمانی پایگاه و مستعمره بودیم ولی امروز به كجا رسیده ایم؟ نزدیك به ۲ درصد از تولید علم در دنیا را داریم و نسبت به گذشته سهم ما، در عرض ۱۰ سال ۲۰ برابر شده است.
رستمی اضافه كرد: دوگانه ای كه دشمن در مقابل ما قرار داده است انزوا، جمود و فرسوده شدن یا تسلیم و سازش را به دنبال دارد ولی جمهوری اسلامی این دوگانه جعلی را برهم زده است.
رستمی تصریح كرد: این مركز جامع زنان نه تنها بعنوان مركز درمانی باشد بلكه یك مركز برای كشورهای همسایه باشد اینها ظرفیت هایی بوده كه با تكیه به ظرفیت های داخل اتفاق افتاده است.

تلاش برای توزیع عادلانه اعتبارات میان واحدها
در بخش دیگری از این مراسم معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی توجه جدی تر به تسهیلات و مسائل رفاهی، بیمه ای و حقوق خبرنگاران ایسنا و ایكنا راضروری دانست.
دكتر عیسی علیزاده با اشاره به اینكه از آنجایی كه حدود نیمی از اعضای بدنه فرهنگی جهاد دانشگاهی را خبرنگاران ایسنا و ایكنا در دفاتر مركزی خبرگزاری ها و واحدها می سازند، اظهار داشت: توجه جدی تر به تسهیلات و مسائل رفاهی، بیمه ای و حقوق این دسته از پرسنل جهاد ضروری به نظر می آید.

وی از افزایش ۲۶ درصدی بودجه متمركز واحدهای فرهنگی جهاد دانشگاهی آگاهی داد و بیان كرد: با عنایت به درآمدزایی قابل توجه سازمان ها و مراكز فرهنگی، در سال ۹۷ توجه مضاعف به اعتبارات فرهنگی واحدها در دستور كار قرار گرفت و سهم واحدها از بودجه متمركز فرهنگی ۲۶ درصد افزایش یافت.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به توزیع اعتبارات در سال ۹۵، مطرح كرد: ۵۹ درصد اعتبارات فرهنگی بین واحدها توزیع می شود و ۴۱ درصد در اختیار ستاد و سازمان ها و مراكز فرهنگی قرار گرفت.

علیزاده با اشاره به اینكه در توزیع اعتبارات سال ۹۶، ۶۴ درصد اعتبارات بین واحدها توزیع شده است و مابقی در اختیار ستاد و سازمان ها بوده است، عنوان كرد: توزیع اعتبارات در سال ۹۷، ۸۵ درصد اعتبارات توزیع واحدی شده است. همین طور امسال نیز ۹۰ درصد اعتبار فرهنگی را توزیع واحدی كرده ایم.

تلاش برای توزیع عادلانه اعتبارات میان واحدها
وی با تاكید بر اینكه در فاكتورهای رتبه بندی فرهنگی واحدها، مبنای تخصیص بودجه در جهت توزیع عادلانه صورت گرفته است، خاطرنشان كرد: اعتبارات میان واحدها امسال بر اساس تخصیص اعتبارات متمركز فرهنگی، رتبه بندی فرهنگی واحدها برمبنای شاخص هایی شامل نتایج ارزیابی واحدها در سال ۱۳۹۶، اجرای تعهدات برنامه ای سالهای ۹۶ و ۹۷ در زمینه طرح های داخلی و هماهنگ، منابع انسانی فعال در حوزه فرهنگی درانتها سال ۹۷، میزان نوآوری در برنامه های سالانه (سال ۹۷ و ۹۶) و فضای كالبدی در اختیار معاونت فرهنگی واحدها صورت گرفته است.

علیزاده واحدهای خراسان رضوی، اصفهان، زنجان و فارس را برمبنای فاكتورهای ذكر شده در رتبه نخست دانست و اضافه كرد: واحدهای تهران، قزوین، لرستان، همدان و یزد در جایگاه دوم قرار دارند.

وی با اشاره به تنگناهای مالی و اعتباری در حوزه فرهنگی نیز عنوان كرد: در این وضعیت باید خواهش كنم از رؤسای محترم واحدها كه در شرایط تنگناهای مالی همچنان همراهی خودرا با حوزه فرهنگی حفظ كنند و بیشتر از گذشته این حوزه را مورد توجه قرار دهند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی كشور در ارتباط با وضعیت نیروی انسانی در معاونت های فرهنگی سراسر كشور نیز مطرح كرد: از مجموع ۷۶۵ نفر اعضای معاونت فرهنگی واحدها، سازمان ها و مراكز درانتها سال ۱۳۹۷، ۳۲۶ نفر، خبرنگاران دفاتر مركزی ایسنا و ایكنا، ۴۳۹ نفر، اعضای فرهنگی در سازمان ها، مراكز فرهنگی و خبرنگاران و همكاران فرهنگی واحدها
و از این تعداد تنها ۲۱ نفر عضو هیأت علمی هستند.

علیزاده با اشاره به اینكه همچون كارهایی كه با همراهی و مساعدت دفتر بودجه و تشكیلات صورت گرفت اختصاص پست های سازمانی به خبرنگاران و دست اندركاران ایسنا و ایكنا در چارت معاونت فرهنگی واحدها پیش بینی شده است، تصریح كرد: این كار موقتی است و چاره اساسی تصویب چارت سازمانی شعب و تخصیص پست سازمانی به شعب خبرگزاری هاست كه امید داریم همكاران خبرگزاری ها در این زمینه همكاری بیشتری كنند.

عدم حضور فعالانه در دانشگاه های مادر

وی با تاكید بر اینكه دانشگاه ها فضای كالبدی خودرا در اختیار حوزه پژوهشی و آموزشی جهاد قرار نمی دهند و حوزه فرهنگی تنها بخشی است كه می تواند برای در اختیار داشتن قسمتی از فضای دانشگاه اقدام نماید، مطرح كرد: لازم است حمایت های بیشتری در این خصوص از معاونت های فرهنگی واحدها به عمل آید؛ پارسال تفاهم نامه خوبی با معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم منعقد شد كه اخیراً به دانشگاه ها ابلاغ گردیده و همكاران محترم می توانند از ظرفیت آن استفاده كنند.
وی اضافه كرد: هم اكنون ۱۷ واحد جهاد دانشگاهی در شورای فرهنگی دانشگاه ها حضور ندارند و خواهش ما این است كه رؤسای محترم در نخستین گام پیگیر حضور در این نهاد مهم باشند.

ضرورت بازخوانی ماموریت ها و برنامه های فرهنگی جهاد در مواجهه با نسل جدید

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی كشور با اشاره به اینكه در سال تحصیلی پیش رو شاهد حضور ورودی هایی از متولدین دهه ۸۰ به بعد خواهیم بود، تاكید كرد: توجه جدی به مساله تغییرات نسلی و ضرورت برنامه ریزی برمبنای نیازهای مخاطبین جدید، جدی ترین چالش پیش روی نهادهای فرهنگی خصوصاً در دانشگاه ها خواهد بود.

علیزاده در ادامه از عضوگیری بیشتر از ۵۰۰۰ نفری از میان دانشجویان جدیدالورود در ۲۰ واحد جهاد دانشگاهی آگاهی داد و مطرح كرد: با محوریت سازمان دانشجویان و مشاركت سازمان ها و مراكز فرهنگی همچون موفقیت های حوزه فرهنگی جهاد پارسال بود هر چند كه عدم همراهی جدی در نیمی از واحدها، مشكلات مالی واحدها و نیز اجرای این طرح برای نخستین بار پارسال سبب شد تا پیش بینی عضوگیری ۲۰ هزار نفری محقق نشود.

وی همین طور با اشاره به تشكیل و راهبری ۱۲۳ كانون دانشجویی در ۲۶ واحد فعال، اظهار داشت: این واحدها در حوزه های لطمه های اجتماعی، فرهنگ و اندیشه، هنری، محیط زیست، گردشگری، دینی و قرآنی، علمی پژوهشی، ادبی، كتاب و كتابخوانی، ورزش و سلامت، اشتغال و كارآفرینی فعالیت دارند.

تدوام خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی چراغ راه فعالیت های جهاد دانشگاهی
اما درانتها دومین روز این گردهمایی نیز بیانیه پایانی آن قرائت شد. در متن این بیانیه آمده است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
در ماه های آغازین سالی قرار داریم كه رونق تولید نام گرفته است؛ در راه ساختن ایرانی آباد، تولید ایرانی اجتناب ناپذیر و نقش نهادهای مولود انقلاب كه عهدی ناگسستنی با خدا و اعتباری باارزش از مردم دارند، ویژه و مهم می باشد. تولید، محصول خودباوری؛ و در هنگامه جنگ اقتصادی دشمن كه لطمات فرهنگی و اجتماعی آن، روح خودباوری یك ملت را نشانه گرفته، التزام و اعتصام به فرهنگ جهادی، راه چاره و اكسیر مقاومت عاقلانه خواهد بود.
نهاد انقلابی جهاد دانشگاهی، امروز و در شرایط جنگ تمام عیار اقتصادی با نیرویی مضاعف، رفع نیازهای كشور بوسیله اجرای طرح های دانش بنیان در منظومه اقتصاد مقاومتی را دنبال می كند. در عین حال با جذب و پرورش عالمانه و جهادی جوانان كارآمد و پیشرو بعنوان عناصر مؤثر و سرنوشت ساز در رقم خوردن آینده نظام اندیشه و فرهنگ جامعه، بر این گزاره پرمفهوم پافشاری می كند كه جهاد دانشگاهی از اساس دستگاهی معنوی، فرهنگی و اخلاقی است.
با توكل به خدای قادر و متعال، ما رؤسای واحدهای سازمانی نهاد جهاد دانشگاهی، حاضر در گردهمایی سراسری سالانه خرداد ماه ۱۳۹۸ كه با هدف بحث و تبادل نظر پیرامون شش محور اصلی برگزار شده است، قاطعانه اعلام می كنیم:
۱_ به توطئه تحریم ظالمانه و جنگ اقتصادی آمریكا و هم دستانش با شجاعت، مقاومت، وحدت و ابتكار در انجام ماموریت ها و رونق بخشی به تولید محصولات دانش بنیان و ارائه خدمات تخصصی فراگیر پاسخ خواهیم داد.
۲_ تداوم خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی مورد تاكید در بیانیه گام دوم انقلاب همچون چراغ راه، همواره پیشاپیش فعالیت های فناورانه جهاد دانشگاهی با پیوست فرهنگی خواهد بود؛ به همین مناسبت گوهر خودباوری را بوسیله شبكه ارتباط فعال و گسترده با آحاد دانشجویان و دانشگاهیان درخشان تر از قبل عرضه نموده و امیدوارانه از هر اقدامی در راه تحقق منشور فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی حمایت می نماییم.
۳_ برخی غفلت ها و وجود بعضی انسدادها در عرصه ارتباطات و گفتگوی مسئولان با مردم را شایسته نظام مردمی جمهوری اسلامی نمی دانیم و بار دیگر تاكید می نماییم گفتمان پیشرفت ایرانی اسلامی سطحی فراتر از گروه ها و جناح های سیاسی دارد و خواست و دغدغه ای عمومی و شفاف است.
۴_ اسلام مبنای عزت ماست و اطاعت از فرامین الهی، بن بست های موهوم را از سر راه ملت بیدار و خدا مدار بر خواهد داشت.
۵_ جنگ نرم دشمن خصوصاً در فضای تعاملی دیجیتال، علاوه بر اهداف سابق ضدفرهنگی، امروز حركت علمی ایران را كه ضامن امنیت طولانی مدت كشور است نشانه گرفته پس تاكید می نمائیم جهاد دانشگاهی با درك شرایط پیچیده جنگ اقتصادی، هیچ گاه از سایر میادین مقابله با دشمن غفلت نخواهد كرد و اقدامات مستقیم و غیر مستقیم جهت لطمه به كار علمی مراكز تحقیقاتی را با ظرفیت های مراكز تخصصی، رسانه ای و علم سنجی این نهاد دفع و خنثی سازی خواهد نمود.
۶_ جهاد دانشگاهی به پشتوانه بدنه تخصصی و كارشناسان خبره خود اعلام آمادگی می كند تا بطور پویا در نظام های برنامه ریزی كاهش وابستگی اقتصاد ملی به فروش نفت مشاركت فعالانه داشته و ظرفیت های خودرا بیشتر از پیش عملیاتی نماید.
۷_همچون گذشته بر موضوعات اساسی افزایش سهم محصولات دانش بنیان در تولید ناخالصی داخلی، گردش كامل چرخه ی نوآوری و فناوری بومی، تجاری سازی دانش، برنامه ریزی اصولی در مواجهه با درهم تنیدگی فرهنگ و علوم انسانی با حوزه اقتصاد و زندگی روزمره مردم و در نهایت دستیابی به الگوی اقتصادی بومی و علمی متكی به دانش و فناوری تاكید كرده و از همه نخبگان، صاحب نظران، كارآفرینان، صنعتگران، دانشمندان علوم اجتماعی و مسئولان اجرایی دعوت می نماییم بطور مجدانه به این عرصه ها ورود كنند.
۸_ با استعانت از درگاه خداوند متعال كه فرمود (وَالذیِنَ جاهَدوا فینا لَنَهدیِنّهُم سُبلنا و اِن الله لمَع المحسنین) در سایه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و دوش به دوش سایر مسئولان خصوصاً دولت محترم برای سربلندی اسلام و ایران حركت خواهیم كرد تا به فضل الهی و به بركت اتحاد و همدلی مسئولان نظام و مردم در شرایط تحریم های خباثت آلود مستكبران عالم، اثرات این تحریم اقتصادی را به فرصت هایی برای شكوفایی تبدیل نموده و زمینه را برای رشد اقتصادی كشور فراهم سازیم.
۹_ ایمان، علم و عمل انقلابی خصیصه مشترك جهادگران جهاد دانشگاهی در گستره پهناور ایران اسلامی است؛ این سرمایه باارزش را حفظ و حراست نموده و همواره قدردان فعالیت های جهادی آنان در حوزه های پژوهش و فناوری، فرهنگ، آموزش، كارآفرینی و اشتغال هستیم.

منبع: