شرکت های دانش بنیان به روسیه می روند

به گزارش ربات کشاورز شرکتهای دانش بنیان ایرانی با هدف توسعه همکاریهای علمی و فناورانه بین ایران و روسیه به این کشور سفر می کنند.

به گزارش ربات کشاورز به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پرویز کرمی رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره اعزام یک هیات تجاری به روسیه، عنوان کرد: با حمایت مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، یک هیات بلندپایه تجاری و فناوری ایرانی ۱۸ تا ۲۳ تیرماه سال جاری به همراه معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به کشور روسیه سفر می کنند تا شرایط همکاریهای دوجانبه بین دو کشور را بررسی نمایند.
وی اضافه کرد: این هیات تجاری که متشکل از نمایندگان شرکت های دانش بنیان است، در این سفر با شرکت های متناظر روسی دیدارهای دو جانبه خواهند داشت و نشست های رو در رو برگزار می کنند.
به گفته کرمی، این نشست ها با هدف افزایش همکاریهای علمی و فناوری و آشنایی طرفین با ظرفیت های فناورانه دو کشور برگزار می گردد. همینطور بازدید از مراکز روسیه هم یکی از برنامه های در نظر گرفته شده برای شرکت های ایرانی است.
وی خاطرنشان کرد: روسیه بعنوان پهناورترین کشور جهان، یکی از کشورهای اصلی حوزه اوراسیا است و با جمعیتی بالغ بر ۱۴۷ میلیون نفر و دسترسی به جمعیت بالغ بر ۲۹۰ میلیون نفری حوزه CIS، موقعیتی راهبردی در منطقه را دارد. تجارت میان ایران و روسیه پتانسیل صادراتی خوبی برای شرکت های دانش بنیان ایرانی دارد.
رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری ایران به روسیه و واردات ۳/۱ میلیارد دلاری ایران از روسیه طی سال ۹۷ مبین ضرورت ایجاد تدبیری جدید برای ترمیم و اصلاح تراز تجاری ایران است.
وی افزود: ازاین رو بهره گیری از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان برای بهبود تراز تجاری با کشور روسیه بعنوان یکی از راهکارها، بیشتر از پیش ضروری می باشد. همینطور یکصد و ۱۱ شرکت دانش بنیان توانسته اند طی چهار سال گذشته ۳۵۱ میلیون دلار محصول با فناوری پیشرفته خویش را به حوزه CIS صادر کنند.
کرمی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: با عنایت به وجود شرایط همکاریهای ایران و روسیه با یکدیگر، این هیات فناوری متشکل از مدیران عامل ۷۰ شرکت دانش بنیان در حوزه های مختلف فناوری و به ریاست معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و همراهی نمایندگانی از وزارت امور خارجه، سازمان توسعه تجارت، صندوق نوآوری و شکوفائی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۸ تیرماه به کشور روسیه سفر می کنند.
وی عنوان کرد: سفر نمایندگان شرکت های دانش بنیان به روسیه همزمان با نمایشگاه اینوپروم روسیه صورت می گیرد و نمایندگان شرکت های دانش بنیان دو کشور در شهرهای مسکو و یکاترینبورگ با شرکت های متناظر خود دیدار خواهند کرد.

منبع: