توسط جهاد دانشگاهی استان و با نظارت اداره كل محیط زیست استان كرمان صورت گرفت برگزاری كارگاه سوم تدوین برنامه جامع مدیریت و احیای تالاب جازموریان

ربات كشاورز: توسط جهاد دانشگاهی استان و با نظارت اداره كل محیط زیست استان كرمان، كارگاه سوم تدوین برنامه جامع مدیریت و احیا تالاب جازموریان اجرا شد.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، این كارگاه با حضور مهندس شاكری (مدیركل حفاظت محیط زیست استان كرمان)، دكتر رضا كامیاب مقدس (رئیس جهاد دانشگاهی استان كرمان)، دكتر امینی (از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست كشور)، معاون اداره كل حفاظت محیط زیست استان سیستان بلوچستان و مسئولین و كارشناسان شركت آب منطقه ای استان های كرمان و سیستان و بلوچستان، مدیران و كارشناسان محیط زیست شهرستان های چابهار، ایرانشهر و دلگان، دكتر نقوی (رئیس مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان كرمان)، برخی از اعضای هیأت علمی دانشگاه تحصیلات تكمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته كرمان و دانشگاه آزاد اسلامی و سایر سازمان های ذینفع در استان های كرمان و سیستان و بلوچستان برگزار گردید.

دكتر رضا كامیاب مقدس، رئیس جهاد دانشگاهی استان كرمان در این نشست به عرضه گزارشی از وضعیت تالاب جازموریان و اقدام صورت گرفته توسط جهاد دانشگاهی استان كرمان در جهت تدوین برنامه جامع مدیریت و احیا تالاب جازموریان پرداخت و بر اهتمام جهاد دانشگاهی بر مشاركت حداكثری تمامی سازمان های مربوطه و محققان و نخبگان و سازمان های مردم نهاد در حوزه مسائل زیست محیطی تصریح كرد.

وی در ادامه اشاره كرد: در چنین جلسات تخصصی باید به تمامی راهكارها و حتی عناوینی كه به صورت تابو درآمده اند پرداخت. بعنوان مثال تخلیه بعضی از روستاها كه كاركرد مولد خویش را از دست داده و صرفاً با اتكا به سوبسیدهای پیدا و پنهان به حیات خود ادامه می دهند، از این موارد است. البته پیشبینی معیشت جایگزین برای ساكنان چنین روستاهایی و تجمیع آنها به منظور پیشگیری از هدر رفت آب از راه كشاورزی به شیوه سنتی و در مقیاس مراكز كوچك ضروری می باشد.

مهندس “مرجان شاكری” مدیركل حفاظت محیط زیست استان كرمان هم در این نشست ضمن تشكر از اقدامات جهاد دانشگاهی استان كرمان در جهت تدوین برنامه جامع احیای این تالاب با تاكید بر اینكه در احیای تالاب جازموریان باید از نگاه های تخصصی و تعاریف جهانی بهره ببریم اظهار نمود: خوشبختانه وفاق بسیار خوبی در سطح استان كرمان و سیستان و بلوچستان برای احیای این تالاب شكل گرفته است و امیداواریم بتوانیم با جلسات گوناگونی كه استاندار كرمان در همین راستا با رئیس سازمان حفاظت زیست كشور صورت داده برای احیای تالاب و افزایش سهم استان كرمان از اعتبارات طرح مقابله با ریزگردها، استان به صورت ویژه برخوردار شود.

در ادامه این نشست كارشناسان، مدیران، نخبگان و اعضای هیأت علمی در سه گروه تنوع زیستی، آب، فرهنگی، آموزشی و اقتصادی در جهت پروتكل های پایشی به منظور جمع آوری داده ها در مورد برنامه مدیریت جامع تالاب و وضعیت تالاب؛ به بحث و تبادل نظر پرداختند.

بر اساس این گزارش در ابتدای این نشست هم دكتر امینی از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست كشور به عرضه گزارشی از خدمات و كاركردهای تالاب ها، مشكلات اصلی تالاب های ایران، مدیریت اكوسیستمی و تعهدات ایران، گام های اجرایی رویكرد زیست بومی و … پرداخت.

منبع: