توسط جهاد دانشگاهی استان و با نظارت اداره کل محیط زیست استان کرمان صورت گرفت برگزاری کارگاه سوم تدوین برنامه جامع مدیریت و احیای تالاب جازموریان

ربات کشاورز: توسط جهاد دانشگاهی استان و با نظارت اداره کل محیط زیست استان کرمان، کارگاه سوم تدوین برنامه جامع مدیریت و احیا تالاب جازموریان اجرا شد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، این کارگاه با حضور مهندس شاکری (مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان)، دکتر رضا کامیاب مقدس (رئیس جهاد دانشگاهی استان کرمان)، دکتر امینی (از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست کشور)، معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان سیستان بلوچستان و مسئولین و کارشناسان شرکت آب منطقه ای استان های کرمان و سیستان و بلوچستان، مدیران و کارشناسان محیط زیست شهرستان های چابهار، ایرانشهر و دلگان، دکتر نقوی (رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان)، برخی از اعضای هیأت علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان و دانشگاه آزاد اسلامی و سایر سازمان های ذینفع در استان های کرمان و سیستان و بلوچستان برگزار گردید.

دکتر رضا کامیاب مقدس، رئیس جهاد دانشگاهی استان کرمان در این نشست به عرضه گزارشی از وضعیت تالاب جازموریان و اقدام صورت گرفته توسط جهاد دانشگاهی استان کرمان در جهت تدوین برنامه جامع مدیریت و احیا تالاب جازموریان پرداخت و بر اهتمام جهاد دانشگاهی بر مشارکت حداکثری تمامی سازمان های مربوطه و محققان و نخبگان و سازمان های مردم نهاد در حوزه مسائل زیست محیطی تصریح کرد.

وی در ادامه اشاره کرد: در چنین جلسات تخصصی باید به تمامی راهکارها و حتی عناوینی که به صورت تابو درآمده اند پرداخت. بعنوان مثال تخلیه بعضی از روستاها که کارکرد مولد خویش را از دست داده و صرفاً با اتکا به سوبسیدهای پیدا و پنهان به حیات خود ادامه می دهند، از این موارد است. البته پیشبینی معیشت جایگزین برای ساکنان چنین روستاهایی و تجمیع آنها به منظور پیشگیری از هدر رفت آب از راه کشاورزی به شیوه سنتی و در مقیاس مراکز کوچک ضروری می باشد.

مهندس “مرجان شاکری” مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان هم در این نشست ضمن تشکر از اقدامات جهاد دانشگاهی استان کرمان در جهت تدوین برنامه جامع احیای این تالاب با تاکید بر اینکه در احیای تالاب جازموریان باید از نگاه های تخصصی و تعاریف جهانی بهره ببریم اظهار نمود: خوشبختانه وفاق بسیار خوبی در سطح استان کرمان و سیستان و بلوچستان برای احیای این تالاب شکل گرفته است و امیداواریم بتوانیم با جلسات گوناگونی که استاندار کرمان در همین راستا با رئیس سازمان حفاظت زیست کشور صورت داده برای احیای تالاب و افزایش سهم استان کرمان از اعتبارات طرح مقابله با ریزگردها، استان به صورت ویژه برخوردار شود.

در ادامه این نشست کارشناسان، مدیران، نخبگان و اعضای هیأت علمی در سه گروه تنوع زیستی، آب، فرهنگی، آموزشی و اقتصادی در جهت پروتکل های پایشی به منظور جمع آوری داده ها در مورد برنامه مدیریت جامع تالاب و وضعیت تالاب؛ به بحث و تبادل نظر پرداختند.

بر اساس این گزارش در ابتدای این نشست هم دکتر امینی از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عرضه گزارشی از خدمات و کارکردهای تالاب ها، مشکلات اصلی تالاب های ایران، مدیریت اکوسیستمی و تعهدات ایران، گام های اجرایی رویکرد زیست بومی و … پرداخت.

منبع: