توسط محققان كشور انجام شد؛ آزمایشگاه تست آلودگی آب روی تلفن همراه، تعیین میزان سم با رنگ سنجی

ربات كشاورز: پژوهشگران كشور موفق به طراحی نرم افزاری شدند كه می تواند آلودگی های آب، میزان فلزات سنگین و سم را به كمك رنگ نشان دهد.

دكتر محمدرضا كلاهدوز مجری این طرح در مركز نوآوری دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سابقه طولانی در استفاده از آب بعنوان یك هدف یا ابزار سیاسی-نظامی همیشه وجود داشته و دارد.
كلاهدوز با اشاره به اینكه همواره نگرانی هایی برای خسارات به آب، نوع و دوز سم در آب نیز وجود دارد، اشاره كرد: بر همین مبنا درصدد بر آمدیم تا اپلیكیشنی را برای مشخص كردن آلودگی آب در مركز نوآوری طراحی كنیم؛ این طرح رویكرد جدیدی را با عنوان «آزمایشگاه آب بر روی تلفن همراه» ارائه می كند.
این محقق با اشاره به مزایای این طرح اظهار داشت: این روش از مزایایی همچون مشخص شدن سریع نتایج آزمایش، سادگی كار به سبب استفاده از گوشی هوشمند، هزینه كم، اندازه كوچك و قابلیت حمل و جابجایی آسان برخوردار می باشد.
وی با اشاره به اینكه با استفاده از این برنامه، می توان در نقاط دورافتاده به خصوص روستاها بدون امكانات آزمایشگاهی و در كوتاه ترین زمان ممكن میزان سموم موجود در آب را بررسی كرد، بیان كرد: در این روش امكان ذخیره، پردازش، تجزیه و تحلیل نتایج به صورت زنجیره وار در دسترس خواهد بود.
به گفته مجری طرح، سیستم پردازشی دستگاه های موجود، وابسته به پردازشگرهای پیچیده و سنگینی است كه در این طرح پیشنهادی با عنایت به استفاده از تلفن همراه، پردازشگرها حذف شده و كاهش هزینه ها را در بردارد.
وی اشاره كرد: همین طور میزان نمونه برداری بسیار پایین (در حدود آب) از مزایای طرح شمرده می شود. دستگاه های موجود برای تست آلودگی آب كه حالا در حال استفاده است حجیم بوده و با فاصله قابل توجهی از انشعاب خانگی قرار دارند.
كلاهدوز با اشاره به اپلیكیشن و دستگاهی كه توسط این تیم در مركز نوآوری دانشگاه تهران طراحی شده اظهار داشت: به سبب ابعاد كوچك و هزینه مناسب، دستگاه پیشنهادی می تواند در انتهای انشعاب به منظور كنترل دقیق و آسان مورد استفاده قرار بگیرد.
وی اشاره كرد: در سیستم فعلی نمونه برداری باید توسط نیروی انسانی صورت گیرد. اما در این طرح نیروی انسانی حذف می شود و ارسال اطلاعات با تلفن همراه صورت می گیرد. در نتیجه خطای نیروی انسانی در بحث ورود اطلاعات و یا هرگونه اشتباه عمدی و سهوی حذف خواهد شد.
كلاهدوز بیان كرد: این سنسور برمبنای اندازه گیری میزان نسبی رنگ ها كار می كند و قادر می باشد غلظت های كم جیوه، سرب، كادمیم و آرسنیك را در آب تشخیص دهد. این سنسور با استفاده از تلفن همراه هوشمند عكسبرداری كرده و اطلاعات مربوط به آب را پردازش و نتایج را نشان داده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینكه در این پژوهش، ما روش اندازه گیری رنگ را بعنوان اساس یك حسگرِ تشخیص كیفیت آب با استفاده از دوربین تلفن همراه در نظر گرفته ایم افزود: در این طرح با رنگ سنجی میزان دقیق سم در آب مشخص می شود.
كلاهدوز با اشاره به اینكه سم، رنگ، غلظت جیوه، فلزات سنگین و تمام ناخالصی های آب با این دستگاه (حسگر) و نرم افزاری كه طراحی نموده ایم قابل تشخیص می باشد، اظهار داشت: در این پژوهش محلولِ شناساگر نقش اصلی در عملیات رنگ سنجی برای تشخیص سم در آب را دارد. برای هر آزمایش نیاز به دو محلول شناساگر داریم، محلول مرجع كه حاوی آب بدون جیوه، نانوذرات طلا، آپتامر و نمك است و دیگری محلول نمونه كه می خواهیم غلظت آلاینده جیوه را در آن اندازه گیری نماییم.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینكه این طرح صرفه اقتصادی زیادی دارد، بیان كرد: به سبب اینكه این نرم افزار و دستگاه می تواند به راحتی در دسترس مردم قرار بگیرد تولید آن مقرون به صرفه است.
وی با اشاره به اینكه تابحال دستگاه و اپلیكیشنی با قابلیت تشخیص فلزات سنگین مضر آب بطور همزمان طراحی نشده است، اظهار داشت: تكنولوژی تشخیص جیوه در آب توسط تلفن همراه در دست معدود كشورهای پیشرفته دنیاست. اما دستگاهی كه با روش رنگ سنجی به تشخیص چندین نوع فلز سنگین و سم در آب بپردازد برای نخستین بار در این طرح معرفی شده است.
مجری طرح افزود: این سیستم به سبب استفاده از تكنولوژی به روز، قیمت ارزان، قابلیت جابه جایی، مدیریت بهتر داده ها، سرعت بیشتر، اتكا به ظرفیت های داخل كشور مورد انتخاب مشتریان قرار می گیرد.
كلاهدوز افزود: سازمان آب و فاضلاب منطقه ای، مصارف خانگی، خریداران دستگاه تصفیه آب خانگی، بیمارستان ها و سازمان های دفاعی می توانند مخاطبان این دستگاه و اپلیكیشن به شمار روند.

منبع: