توسط محققان کشور انجام شد؛ آزمایشگاه تست آلودگی آب روی تلفن همراه، تعیین میزان سم با رنگ سنجی

ربات کشاورز: پژوهشگران کشور موفق به طراحی نرم افزاری شدند که می تواند آلودگی های آب، میزان فلزات سنگین و سم را به کمک رنگ نشان دهد.

دکتر محمدرضا کلاهدوز مجری این طرح در مرکز نوآوری دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سابقه طولانی در استفاده از آب بعنوان یک هدف یا ابزار سیاسی-نظامی همیشه وجود داشته و دارد.
کلاهدوز با اشاره به اینکه همواره نگرانی هایی برای خسارات به آب، نوع و دوز سم در آب نیز وجود دارد، اشاره کرد: بر همین مبنا درصدد بر آمدیم تا اپلیکیشنی را برای مشخص کردن آلودگی آب در مرکز نوآوری طراحی کنیم؛ این طرح رویکرد جدیدی را با عنوان «آزمایشگاه آب بر روی تلفن همراه» ارائه می کند.
این محقق با اشاره به مزایای این طرح اظهار داشت: این روش از مزایایی همچون مشخص شدن سریع نتایج آزمایش، سادگی کار به سبب استفاده از گوشی هوشمند، هزینه کم، اندازه کوچک و قابلیت حمل و جابجایی آسان برخوردار می باشد.
وی با اشاره به اینکه با استفاده از این برنامه، می توان در نقاط دورافتاده به خصوص روستاها بدون امکانات آزمایشگاهی و در کوتاه ترین زمان ممکن میزان سموم موجود در آب را بررسی کرد، بیان کرد: در این روش امکان ذخیره، پردازش، تجزیه و تحلیل نتایج به صورت زنجیره وار در دسترس خواهد بود.
به گفته مجری طرح، سیستم پردازشی دستگاه های موجود، وابسته به پردازشگرهای پیچیده و سنگینی است که در این طرح پیشنهادی با عنایت به استفاده از تلفن همراه، پردازشگرها حذف شده و کاهش هزینه ها را در بردارد.
وی اشاره کرد: همین طور میزان نمونه برداری بسیار پایین (در حدود آب) از مزایای طرح شمرده می شود. دستگاه های موجود برای تست آلودگی آب که حالا در حال استفاده است حجیم بوده و با فاصله قابل توجهی از انشعاب خانگی قرار دارند.
کلاهدوز با اشاره به اپلیکیشن و دستگاهی که توسط این تیم در مرکز نوآوری دانشگاه تهران طراحی شده اظهار داشت: به سبب ابعاد کوچک و هزینه مناسب، دستگاه پیشنهادی می تواند در انتهای انشعاب به منظور کنترل دقیق و آسان مورد استفاده قرار بگیرد.
وی اشاره کرد: در سیستم فعلی نمونه برداری باید توسط نیروی انسانی صورت گیرد. اما در این طرح نیروی انسانی حذف می شود و ارسال اطلاعات با تلفن همراه صورت می گیرد. در نتیجه خطای نیروی انسانی در بحث ورود اطلاعات و یا هرگونه اشتباه عمدی و سهوی حذف خواهد شد.
کلاهدوز بیان کرد: این سنسور برمبنای اندازه گیری میزان نسبی رنگ ها کار می کند و قادر می باشد غلظت های کم جیوه، سرب، کادمیم و آرسنیک را در آب تشخیص دهد. این سنسور با استفاده از تلفن همراه هوشمند عکسبرداری کرده و اطلاعات مربوط به آب را پردازش و نتایج را نشان داده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در این پژوهش، ما روش اندازه گیری رنگ را بعنوان اساس یک حسگرِ تشخیص کیفیت آب با استفاده از دوربین تلفن همراه در نظر گرفته ایم افزود: در این طرح با رنگ سنجی میزان دقیق سم در آب مشخص می شود.
کلاهدوز با اشاره به اینکه سم، رنگ، غلظت جیوه، فلزات سنگین و تمام ناخالصی های آب با این دستگاه (حسگر) و نرم افزاری که طراحی نموده ایم قابل تشخیص می باشد، اظهار داشت: در این پژوهش محلولِ شناساگر نقش اصلی در عملیات رنگ سنجی برای تشخیص سم در آب را دارد. برای هر آزمایش نیاز به دو محلول شناساگر داریم، محلول مرجع که حاوی آب بدون جیوه، نانوذرات طلا، آپتامر و نمک است و دیگری محلول نمونه که می خواهیم غلظت آلاینده جیوه را در آن اندازه گیری نماییم.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه این طرح صرفه اقتصادی زیادی دارد، بیان کرد: به سبب اینکه این نرم افزار و دستگاه می تواند به راحتی در دسترس مردم قرار بگیرد تولید آن مقرون به صرفه است.
وی با اشاره به اینکه تابحال دستگاه و اپلیکیشنی با قابلیت تشخیص فلزات سنگین مضر آب بطور همزمان طراحی نشده است، اظهار داشت: تکنولوژی تشخیص جیوه در آب توسط تلفن همراه در دست معدود کشورهای پیشرفته دنیاست. اما دستگاهی که با روش رنگ سنجی به تشخیص چندین نوع فلز سنگین و سم در آب بپردازد برای نخستین بار در این طرح معرفی شده است.
مجری طرح افزود: این سیستم به سبب استفاده از تکنولوژی به روز، قیمت ارزان، قابلیت جابه جایی، مدیریت بهتر داده ها، سرعت بیشتر، اتکا به ظرفیت های داخل کشور مورد انتخاب مشتریان قرار می گیرد.
کلاهدوز افزود: سازمان آب و فاضلاب منطقه ای، مصارف خانگی، خریداران دستگاه تصفیه آب خانگی، بیمارستان ها و سازمان های دفاعی می توانند مخاطبان این دستگاه و اپلیکیشن به شمار روند.

منبع: