به روزرسانی ابزار اکتشافی ماه توسط آژانس فضایی اروپا

به گزارش ربات کشاورز فضانوردان آپولو ۱۱ از یک ابزار پیشرفته در مسافرت نیم قرن قبل خود به کره ماه برای جمع آوری نمونه های خاک و سنگ و بازگرداندن آنها به زمین استفاده کردند و حالا مقرر است این ابزار بازسازی شود.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از نیواطلس، شرکت فرانسوی کامکس تحت نظارت آژانس فضایی اروپا برای به روزرسانی این دستگاه اکتشافی کره ماه تلاش می کند تا نسل جدید آن در مسافرت آتی فضانوردان به تنها قمر کره زمین مورد استفاده قرار بگیرد. هم اکنون این نمونه به روزشده در شرایط شبیه سازی شده و مشابه با کره ماه در حال بررسی و آزمایش است تا نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود.
تکه سنگ هایی که در مأموریت های مختلف فضاپیماهای اپولو از کره ماه به زمین منتقل شدند، دانش بشر در مورد کره ماه و منشأ شکل گیری منظومه شمسی را به میزان قابل توجهی ارتقا بخشیدند ولی جمع آوری آنها به هیچ وجه کار ساده ای نبود، به خصوص که لباس فضانوردان پیش از هر چیز برای زنده نگهداشتن آنها طراحی شده بود و توان حرکت و خم شدن افراد را به شدت محدود می کرد. بنابراین آنها با دشواری فراوان قادر به نمونه برداری شخصی از سطح ماه بودند. لباسی که مقرر است فضانوردان مسافر کره ماه پس از نیم قرن به تن کنند کماکان بسیار محدودکننده است و بنابراین مقرر است ابزاری به روزشده به نام LESA برای نمونه برداری از سطح ماه تولید شود که با موفقیت در عمق ده متری یک استخر مورد آزمایش قرار گرفته است. کامکس یک ابزار جانبی دیگر به نام NESTهم تولید کرده که علاوه بر نمونه برداری برای انتقال فضانوردان مجروح شده در سطح ماه هم قابل استفاده می باشد. زمان تکمیل این دستگاه ها هنوز اعلام نشده است.