زیر نظر ستاد نانو؛ شیشه های رفلكس دوجداره نانو به بازار رسید

ربات كشاورز: پژوهشگران موفق به تولید شیشه های دوجداره رفلكس با فناوری نانو شدند كه زیر نظر ستاد توسعه فناوری نانو وارد بازار شده است.

به گزارش ربات كشاورز به نقل از مهر، شیشه دوجداره تلفیقی از دو یا چند لایه شیشه است كه فاصله بین آنها با هوای خشك یا انواع دیگر گازها پر می شود. طی پروسه ساخت، با استفاده از اسپیسر آلومینیوم كه داخل آن از سیلیكاژل پر شده و توسط چسب بوتیلی، شیشه به اسپیسر آلومینیومی چسبانده می شود و در نهایت به وسیله چسب پلی اورتان و چسب سیلیكون دور آن پوشش داده می شود.
ذخیره انرژی و روشنایی مطلوب از مزایای این نوع شیشه ها است. در امتداد تولید این شیشه ها یك شركت ایرانی توانسته فناوری نانو را در تولید این شیشه ها به كار بگیرد و كاركردهای این شیشه ها را نسبت به نمونه های معمولی افزایش دهد.
این شیشه های رفلكس كه مطابق با فناوری پیشرفته PVD و با لایه نشانی اكسیدهای فلزی یا سرامیكی بر روی سطح شیشه ساده یا رنگی تولید می شوند، به شكل گسترده در ساختمان ها، هتل ها و ورودی های شیشه ای و عموما به صورت لمینیت و سكوریت و دوجداره مورداستفاده قرار می گیرند.
این پوشش ها با دوام و مقاوم بوده و استانداردهای بین المللی همانند EN۱۰۹۶ را رعایت كرده و گزینه مناسبی برای معماری نوین هستند. همین طور استفاده از فناوری نانو از عبور اشعه های مضر خورشید جلوگیری كرده و اشعه IR را تا حد زیادی كنترل می كند.
این شیشه ها كه فناوری نانو به كار رفته علاوه بر دریافت گواهی نامه نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو، استاندارد ملی ایران و گواهینامه هایOHSAS، ISO و CE را نیز دریافت كرده است. همین طور این شیشه های رفلكس در رنگ های بسیاری در دسترس می باشد كه می توانند به تنهایی یا به صورت شیشه لمینیت، شیشه سكوریت یا دو جداره مورداستفاده قرار گیرند.
شیشه ها در رنگ های سفید، برنز، آبی، دودی، سبز و مسی در ساختمان و صنایع دكوراسیون، خودرو، آینه، ایمنی و… استفاده می شوند.
این شیشه ها با نشاندن لایه ای از اكسید فلزات روی شیشه فلوت ساده تولید می شوند. تمامی پروسه لایه نشانی در خلأ با ایجاد یك لایه فلزی و یا تركیبی بر روی سطح شیشه انجام می گیرد. پوشش به وجود آمده به صورت لایه سخت روی شیشه نشانده می شود و قابلیت های مختلفی همچون مقاومت در مقابل خم كردن و مقاوم پذیری توسط حرارت را دارا است.
شیشه های رفلكس دودی و سبز كه با استفاده از فناوری های پیشرفته لایه نشانی تولید می شوند، در نواحی گرمسیری و در ساختمان های شیشه ای در مقیاس بزرگ مورداستفاده قرار می گیرند. این شیشه ها به روش PVD و با كیفیت بالا همراه با گواهی CE Mark، مطابق با استاندارد ISIRI ایران و استاندارد EN۱۰۹۶ اروپا تولید می شوند.
شیشه های رفلكس آبی و صورتی نیز با لایه نشانی اكسید فلزی و سرامیكی بر روی سطح شیشه پوشش داده می شوند. پوشش به وجود آمده دارای ساختار پیچیده ای است و پس سیستم لایه نشانی بایستی ظرفیت تولید و دقت كنترل فنی بالایی داشته باشد.
قابلیت برش، خم كردن، حرارت دادن و قابلیت لمینیت شدن بدون ایجاد لطمه به لایه روی شیشه، جلوگیری از تابش نور زیاد در طول روز، جلوگیری از عبور اشعه های مضر خورشید، كنترل اشعه IR تا حد زیاد، ایجاد محیط و فضای سالم برای زیباسازی شهر و صرفه جویی در هزینه ها و كنترل مؤثر انرژی از خاصیت های این محصولات است.
این نوع شیشه ها طیف های مختلف اشعه های UV خورشیدی را بازتاب می كنند ولی موجب تغییر رنگ وسایل منزل نمی شوند. از آنجائیكه لایه نشانی به روش Soft Coating است پوشش سطح شیشه مستحكم و مقاوم در مقابل خراش است.

منبع: