به بهانه سی و نهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی، اهمیت دادن به جهاد دانشگاهی موجب ایجاد اشتغال مولد می شود

ربات کشاورز: مدیر کل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاددانشگاهی اظهار داشت: اگر بهای لازم به سازمان جهاد دانشگاهی و سازمان هایی مانند جهاد داده شود اشتغال مولد ایجاد خواهد شد، سرمایه زیادی وارد کشور می شود و چرخه اقتصادی کشور شکوفاتر می شود.
مهندس ولی الله روشن در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که جهاد دانشگاهی نهادی برآمده از متن مردم و انقلاب است، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی با انقلاب اسلامی شکل گرفته و خودرا باور کرده و بعنوان یک نهاد انقلابی توانسته جایگاه خوبی را در کشور داشته باشد.
وی اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در هر مقطعی از انقلاب توانسته کارهای ارزشمندی را انجام دهد. این نهاد، در دوره جنگ ایران و عراق، در دفاع مقدس و در دوره سازندگی کارهای بزرگی کرده است. در زمان دولت اصلاحات ساختارهای خوبی مثل ایسنا را خلق کرده و در مقاطع دیگر هم در حوزه فناوری کارهای مهمی کرده که همه ی آنها همراه با نوآوری بوده است.
روشن افزود: دولت تدبیر و امید حمایت های بسیار خوبی را از فعالیت های فناورانه این نهاد انجام داده که نتیجه این حمایت ها دستیابی جهاددانشگاهی به فناوری های مورد نیاز صنایع مختلف کشور همچون نفت و گاز و صنعت ریلی شده است.
وی با اشاره به علاقه و اعتماد مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی، همواره از جهاد دانشگاهی حمایت کرده اند. جهاد دانشگاهی هم همواره نهادی بوده که منویات مقام معظم رهبری را اجرا می کرده و همواره حامی دولت ها بوده است. در جهاد دانشگاهی، باوجود این که افراد مختلف، دیدگاه های مختلف سیاسی داشته و دارند اما همواره بعنوان افراد جهادگر با همه ی دولت ها همکاری کرده و بستری را فراهم کردند که همه خودباوری را درک کنند و به جوانان بها دهند.
روشن افزود: مقام معظم رهبری سابقه فعالیت های جهاد دانشگاهی را می دانند و با فعالیت های مرحوم کاظمی آشتیانی در پژوهشگاه رویان آشنایی دارند. علاوه بر آن، در ملاقات هایی که ایشان با جهادگران داشتند به خوبی با فعالیت های جهاد دانشگاهی آشنا شده اند. در سال گذشته، دکتر طیبی به همراه ۲۰ تن از جوانان فناور جهاد دانشگاهی خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و پروژه های فناورانه خودرا ارائه کردند. مقام معظم رهبری باور دارند که جهاد دانشگاهی جایی است که جوانان پرشور می توانند حضور داشته باشند.
مدیر کل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی اضافه کرد: توجه و اعتماد مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی می تواند برای مسئولان کشور این مساله را مطرح کند که امسال که سال رونق تولید است و جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم ظالمانه آمریکا و شرکای آن قرار دارد، باید برای آسایش، آرامش و رفاه مردم ایران به نهادهایی مثل جهاد دانشگاهی که خودباوری را در جامعه ایجاد می کنند توجه لازم صورت پذیرد.
وی اظهار داشت: اگر بهای لازم به سازمان جهاد دانشگاهی و سازمان هایی مانند جهاد دانشگاهی داده شود اشتغال مولد ایجاد خواهد شد، سرمایه زیادی وارد کشور می شود و چرخه اقتصادی کشور شکوفاتر می شود، چونکه جوانان می توانند با کاری که ایجاد می کنند اقتصاد دانش بنیان را به معنای واقعی در کشور ایجاد و مشکلات را به کمک مردم و حمایت مسئولان حل کنند.

تئوریزه کردن اهمیت فعالیت های جهاد دانشگاهی از طرف ائمه جمعه
روشن با بیان این که سخنان رهبری مسئولیت بزرگی را هم برای جهاد و هم برای مسئولان کشور بوجود می آورد اظهار داشت: ائمه جمعه کشور همچون مراجعی هستند که بعنوان رهبران مذهبی کشور در شهرستان ها با مردم ارتباط دارند. ائمه جمعه بعنوان افرادی که مقام معظم رهبری این سخنان را در بین آنها بیان نمودند می توانند اهمیت فعالیت های جهاد دانشگاهی را در کل کشور تئوریزه کنند و ساختاری مثل جهاد دانشگاهی را برای مردم شفاف تر کنند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر جهادگران نیز باید به اعتمادی که مقام معظم رهبری به آنها کردند پاسخ مثبت بدهند و بتوانند این اعتماد به وجود آمده را در ایشان قوی تر کنند و تلاش بیشتری برای نوآوری انجام دهند تا بتوانند مشکلات را از دوش مردم بردارند.
مدیر کل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی بیشترین تاکید مقام معظم رهبری بر این است که جوانان با سرمایه و کار ایرانی به پیشرفت ایران اسلامی کمک کنند. پیشرفت ایران اسلامی می تواند آرامش و رفاه را برای مردم به همراه داشته باشد و سبب سربلندی ایران در جهان شود. جوانان باید تلاش کنند از کارهای تکراری و فرصت سوزی ها پرهیز کنند. مسئولان هم باید حمایت لازم را داشته باشند تا جوانان جهادگر بیشتر انرژی خودرا صرف دستیابی به فناوری های مورد نیاز کنند. صحبت های مقام معظم رهبری در حقیقت اثبات توان جهاد است و جهادگران باید این توان را بیشتر کنند و مسئولان هم باید از این ظرفیت استفاده کنند.
روشن با بیان این که در جهاد دانشگاهی برمبنای خودباوری ظرفیت های زیادی به وجود آمده اظهار داشت: حالا در حوزه های مختلف فرهنگی، آموزش، پژوهش و فناوری ظرفیت های بسیار زیادی وجود دارد. جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش و فناوری، در خیلی از فناوری های استراتژیک مورد نیاز صنایع کشور و فعالیت های کاملا های تک که مورد نیاز صنایع نفت و صنایع حمل و نقل است حرف های زیادی برای گفتن دارد. جهاد دانشگاهی در حوزه برق، مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی نفت، زمین شناسی، مخابرات، پزشکی، سلامت، تولید مواد شیمیایی و داروهای نوترکیب و حوزه هایی که واقعا کشور به آنها نیاز دارد توانمند است.
وی افزود: متاسفانه برخی مدیران اجرایی پروژه های کشور هنوز آن خودباوری لازم را در خود نمی بینند. وزرا و نمایندگان محترم مجلس همه به خودباوری اعتقاد دارند، اما وقتی به سطوح پایین تر می رسیم در هنگام اجرای پروژه اعتماد لازم به فعالیت های داخلی وجود ندارد و نگاه به خارج و استفاده از خدمات خارجی در اجرای پروژه ها زیاد است.

باید استانداردهای خودرا ایرانی کنیم

مدیر کل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی متذکر شد: مسئولان کشور پس از فرمایشات مقام معظم رهبری درباره جهاد دانشگاهی، باید جهاد دانشگاهی را فرا بخوانند تا ظرفیت های جهاد دانشگاهی به آنها معرفی شود. مسئولان باید مشکلات را در چارچوب یک ماموریت به جهاد دانشگاهی بسپارند تا مشکلات را حل کنند.
روشن درباره این استانداردهای آمریکایی در صنعت نفت اظهار داشت: در قدیم، صنعت نفت ما در اختیار امریکایی ها و اروپایی ها بود و آنها هر تجهیزاتی را که می خریدند می گفتند این تجهیزات باید بر طبق استاندارد نفتی آمریکا باشد. اما در شرایط فعلی بحث استانداردهای امریکا زمانی توجیه دارد که ما تحت تحریم های ظالمانه آمریکا نباشیم. اگر شرکتی می خواهد استاندارد API داشته باشد، باید الزامات قانونی ایالات متحده را هم رعایت کند. کشورهای زیادی با این استاندارد به ما کالا می دهند، اما وقتی صنعت نفت ما یک صنعت مستقل است اساسا باید استانداردهای خودرا ایرانی نماییم.
وی افزود: وزارت نفت در این راستا تلاش های زیادی را در یکی دو سال اخیر کرده اما باید در بین کارشناسان و شرکت های وابسته و پیمانکاران بزرگ این فرهنگ سازی انجام پذیرد. بسیاری از پیمانکاران بزرگ که نه خصوصی اند و نه دولتی و در سال های اخیر هم رشد کرده و مورد حمایت قرار گرفتند، معتقدند که استانداردها باید خارجی باشد، این در شرایطی است که آنها هم مانند جهاد دانشگاهی از نیروهای انقلابی تشکیل شده اند.
مدیر کل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی با بیان این که نباید به استانداردها بی توجه بود، اظهار داشت: می توان برخی استانداردها را ایرانی کرد و استانداردها را با نگاه ایرانی و در امتداد ایجاد اشتغال برای فرزندان ایرانی تعیین نماییم.
روشن با اشاره به ضرورت وجود اراده جهت استفاده از توان جهاد دانشگاهی در کشور اظهار داشت: در حوزه حمل و نقل باید این اراده در کشور وجود داشته باشد که هنگامی که مقرر است واگن های مترو ساخته شود، پروژه ساخت آن به جهاد دانشگاهی و کارخانه های واگن سازی داخل کشور واگذار شود نه این که وزارت کشور اعلام نماید که بدلیل تامین منابع مالی توسط یک شرکت چینی، تامین واگن را هم باید یک شرکت چینی انجام دهد. ما در کشور ظرفیت های خوبی داریم و این ظرفیت، جهاد دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان و صنایع بزرگ ما هستند. از طرف دیگر، بازار ما هم ظرفیت پذیرش دستاوردهای جهاد دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان را دارد. باید این بازار و ظرفیت را به یکدیگر متصل نماییم. امکان دارد در تامین منابع مقداری مشکل داشته باشیم اما وقتی صندوق توسعه ملی وجود دارد می توانیم از منابع آن استفاده نماییم.

ضرورت هدفمندسازی نقدینگی
وی با بیان این که هدفمند شدن حجم نقدینگی در کشور موجب مشارکت مردم در پروسه تولید خواهد شد، اضافه کرد: صداوسیما و رسانه های دیگر باید فرهنگ سازی کنند که اگر مردم در تولید سرمایه گذاری کنند فرزند فارغ التحصیل بیکار نخواهند داشت. اساسا اگر بازار خودرا هدفمند نماییم می توانیم تکنولوژی خودرا به خارج از کشور صادر نماییم اما متاسفانه چون برنامه ای برای هدفمند کردن بازار نداریم، بازار را به راحتی در اختیار خارجی ها قرار می دهیم و برای ایجاد اشتغال به دنبال منابع مالی جدید می گردیم و نهادهای موازی ایجاد می نماییم. باید دولت و مجلس دست به دست یکدیگر داده و از جهاد دانشگاهی بعنوان یک سازمان پیشرو فناوری حمایت کنند. اگر جهاد دانشگاهی نواقصی دارد این نقصها را با کار و تلاش رفع می کند.
روشن با بیان این که تحریم هم فرصت است و هم تهدید اظهار داشت: اقتصاد ما دولتی است و پروژه های ما هم دولتی به شمار می آیند. بیشتر پروژه هایی که در کشور اجرا می شوند به این شکل است که دولت آن پروژه را به پیمانکاری داده و پیمانکار به نهاد دیگری واگذار می کند. دولت برای این که از دانش و ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده نماید باید نقش فناور بودن جهاد را قبول کند؛ یعنی بپذیرد که جهاد دانشگاهی فناور است و در شرایط تحریم ماموریت هایی را به این نهاد واگذار کند. حکومت یا دولت باید مشکلات فناورانه خودرا که چندان زیاد هم نیست شناسایی کند که اساسا هم شناسایی کرده است و این مشکلات را برای حل میان نهادهای فناور مثل جهاد دانشگاهی تقسیم کند.
وی ادامه داد: تعداد زیاد شرکت های دانش بنیان نمی تواند مشکل را حل کند چونکه به این مفهوم است که نیازی که باید یک شرکت حل می کرده میان شرکت های مختلف تقسیم شده است؛ در حالیکه در دنیا، شرکت ها در حال ادغام هستند. خیلی از مشکلات فناوری های راهبردی ما با عنایت به توان کشور و متخصصان و زیرساخت های خوبی که داریم در افق ۱۸ ماه تا دو سال حل می شود. متاسفانه در هیچ جایی نیازهای کشور جهت بررسی، تجمیع و به ظرفیت ها متصل نشده است. هنوز اعتماد و خودباوری به نیروی داخلی شکل نگرفته است. البته در جوانان این خودباوری بیشتر به وجود آمده اما در مدیران و بخصوص مدیران قدیمی خودباوری ایجاد نشده است. مدیران قدیمی همیشه منتظرند برای حل مشکلات فرصتی ایجاد شود، مثلا تحریم ها برداشته شود.

از مشارکت در زنجیره تولید نفت تا بهسازی آب های زیرزمینی
روشن در پاسخ به سوالی درباره فعالیت های دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی اظهار داشت: ما در زنجیره تولید نفت که اکتشاف، انتقال، توزیع و پالایش است فعالیت داریم. در جهاد دانشگاهی مجموعه ای وجود دارد که کارهای مهندسی نفت، زمین شناسی نفت، لرزه نگاری را انجام می دهد و در کارهای مربوط به استخراج و حفاری، ساخت دکل حفاری، ساخت دستگاه لوله مغزی سیار و ساخت موتورهای حفاری هم فعالیت داریم.
مدیر کل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی با بیان این که این دفتر در حوزه انتقال الکتروموتورهای دور متغیر و هم چنین در حوزه فراورش هم فعالیت دارد اظهار داشت: فعالیت های خوبی هم در زمینه طراحی و ساخت سیستم های دیسالتینگ، نمک زدایی و تصفیه انجام گرفته است. علاوه بر آن، در حوزه انتقال و بارگیری نفت به کشتی و تولید مواد شیمیایی پرمصرف تولید نفت نیز فعالیت داریم.
روشن افزود: حالا در زنجیره تولید نفت کشور، گروه های مختلف پژوهشی جهاد دانشگاهی در واحدهای مختلف جهاددانشگاهی همچون خوزستان، صنعتی شریف، علم و صنعت، خواجه نصیر و تهران حضور دارند. جهاد دانشگاهی در صنعت حمل و نقل ریلی، طراحی و ساخت واگن های مترو، سیستم سیگنالینگ خطوط ریلی، رکتیفایرهای پر قدرت خطوط مترو، واگن مولد برق و برقی کردن خطوط ریلی را در دستور کار دارد.

از آبیاری هوشمند تا مدیریت پسماند
بگفته مدیر کل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی، این نهاد در صنعت معدن، فعالیت های مربوط به فرآوری مواد معدنی، فرآوری مواد فلزی، سیستم غبارگیرهای صنعتی، انتقال فناوری در صنعت فولاد، طراحی و ساخت الکترودهای گرافیتی را دنبال می کند و هم چنین در صنایع در رابطه با محیط زیست در پاکسازی آلودگی های نفتی، رفع آلودگی های آب و خاک و همین طور بهسازی آب های زیرزمینی فعالیت دارد.
وی با بیان این که در صنعت خودرو، ساخت کاتالیست را در دستور کار داریم، اظهار داشت: برخی از واحدهای جهاددانشگاهی همچون یزد، تربیت مدرس و صنعتی شریف در حوزه خودرو وارد شده اند. در صنعت هوایی با ساخت چراغ های هوشمند فرودگاه ها و رادارها حضور داریم. در حوزه مخابرات نیز سال هاست که در زمینه فرستنده های پرقدرت رادیویی و تلویزیونی، AM، FM و دیجیتال فعالیت داریم.
روشن اضافه کرد: در صنعت آلومینیوم، منابعی وجود دارد که در کشور در حال اتمام است، این نهاد فعالیت هایی بر روی منابع جایگزین صنعت آلومینیوم داشته است. هم اکنون فعالیت هایی را در حوزه آگروشیمی آغاز نموده ایم تا بتوانیم مواد و سموم شیمیایی و بیولوژیک تولید نماییم. در حوزه کشاورزی، موضوعاتی مانند کشاورزی هوشمند و دیجیتال و هم چنین آبیاری هوشمند را دنبال می نماییم. علاوه بر آن، فعالیت هایی در زمینه آب شیرین کن، تولید غشایRO، مدیریت پسماند، زباله سوز و بازیافت انجام شده است.
او در آخر با بیان این که جهاد دانشگاهی فعالیت هایی هم در زمینه سیستم های نرم افزاری صنعت نفت و فناوری اطلاعات خصوصا حوزه تجارت الکترونیک داشته است، اظهار داشت: ما در بخش های تجارتی که برای ما ارزش افزوده داشته و مورد نیاز کشور است فعالیت داریم مثلا در استان های غربی کشور، معادن بزرگی از قیر طبیعی وجود دارد که این ها به صورت خام به کشورهای همسایه فروخته می شود و بعد آنها با فرآوری این قیر و فروش باردیگر آن به خودمان سود کسب می کنند. ما بیشتر از دو سال است که در این زمینه در حال فعالیت هستیم تا این قیر طبیعی را به صورت ارزش افزوده به موادی مثل کربن فعال و از این دست تبدیل نماییم. با فرآوری این قیر طبیعی می توان در استان های غربی مانند کرمانشاه و ایلام اشتغال ایجاد کرد. در حاضر حاضر پایلوت تولید کربن فعال از قیر طبیعی در استان کرمانشاه توسط جهاددانشگاهی به وجود آمده است.

منبع: