به بهانه سی و نهمین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی، اهمیت دادن به جهاد دانشگاهی موجب ایجاد اشتغال مولد می شود

ربات كشاورز: مدیر كل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاددانشگاهی اظهار داشت: اگر بهای لازم به سازمان جهاد دانشگاهی و سازمان هایی مانند جهاد داده شود اشتغال مولد ایجاد خواهد شد، سرمایه زیادی وارد كشور می شود و چرخه اقتصادی كشور شكوفاتر می شود.
مهندس ولی الله روشن در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه جهاد دانشگاهی نهادی برآمده از متن مردم و انقلاب است، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی با انقلاب اسلامی شكل گرفته و خودرا باور كرده و بعنوان یك نهاد انقلابی توانسته جایگاه خوبی را در كشور داشته باشد.
وی اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در هر مقطعی از انقلاب توانسته كارهای ارزشمندی را انجام دهد. این نهاد، در دوره جنگ ایران و عراق، در دفاع مقدس و در دوره سازندگی كارهای بزرگی كرده است. در زمان دولت اصلاحات ساختارهای خوبی مثل ایسنا را خلق كرده و در مقاطع دیگر هم در حوزه فناوری كارهای مهمی كرده كه همه ی آنها همراه با نوآوری بوده است.
روشن افزود: دولت تدبیر و امید حمایت های بسیار خوبی را از فعالیت های فناورانه این نهاد انجام داده كه نتیجه این حمایت ها دستیابی جهاددانشگاهی به فناوری های مورد نیاز صنایع مختلف كشور همچون نفت و گاز و صنعت ریلی شده است.
وی با اشاره به علاقه و اعتماد مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی، همواره از جهاد دانشگاهی حمایت كرده اند. جهاد دانشگاهی هم همواره نهادی بوده كه منویات مقام معظم رهبری را اجرا می كرده و همواره حامی دولت ها بوده است. در جهاد دانشگاهی، باوجود این كه افراد مختلف، دیدگاه های مختلف سیاسی داشته و دارند اما همواره بعنوان افراد جهادگر با همه ی دولت ها همكاری كرده و بستری را فراهم كردند كه همه خودباوری را درك كنند و به جوانان بها دهند.
روشن افزود: مقام معظم رهبری سابقه فعالیت های جهاد دانشگاهی را می دانند و با فعالیت های مرحوم كاظمی آشتیانی در پژوهشگاه رویان آشنایی دارند. علاوه بر آن، در ملاقات هایی كه ایشان با جهادگران داشتند به خوبی با فعالیت های جهاد دانشگاهی آشنا شده اند. در سال گذشته، دكتر طیبی به همراه ۲۰ تن از جوانان فناور جهاد دانشگاهی خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و پروژه های فناورانه خودرا ارائه كردند. مقام معظم رهبری باور دارند كه جهاد دانشگاهی جایی است كه جوانان پرشور می توانند حضور داشته باشند.
مدیر كل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی اضافه كرد: توجه و اعتماد مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی می تواند برای مسئولان كشور این مساله را مطرح كند كه امسال كه سال رونق تولید است و جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم ظالمانه آمریكا و شركای آن قرار دارد، باید برای آسایش، آرامش و رفاه مردم ایران به نهادهایی مثل جهاد دانشگاهی كه خودباوری را در جامعه ایجاد می كنند توجه لازم صورت پذیرد.
وی اظهار داشت: اگر بهای لازم به سازمان جهاد دانشگاهی و سازمان هایی مانند جهاد دانشگاهی داده شود اشتغال مولد ایجاد خواهد شد، سرمایه زیادی وارد كشور می شود و چرخه اقتصادی كشور شكوفاتر می شود، چونكه جوانان می توانند با كاری كه ایجاد می كنند اقتصاد دانش بنیان را به معنای واقعی در كشور ایجاد و مشكلات را به كمك مردم و حمایت مسئولان حل كنند.

تئوریزه كردن اهمیت فعالیت های جهاد دانشگاهی از طرف ائمه جمعه
روشن با بیان این كه سخنان رهبری مسئولیت بزرگی را هم برای جهاد و هم برای مسئولان كشور بوجود می آورد اظهار داشت: ائمه جمعه كشور همچون مراجعی هستند كه بعنوان رهبران مذهبی كشور در شهرستان ها با مردم ارتباط دارند. ائمه جمعه بعنوان افرادی كه مقام معظم رهبری این سخنان را در بین آنها بیان نمودند می توانند اهمیت فعالیت های جهاد دانشگاهی را در كل كشور تئوریزه كنند و ساختاری مثل جهاد دانشگاهی را برای مردم شفاف تر كنند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر جهادگران نیز باید به اعتمادی كه مقام معظم رهبری به آنها كردند پاسخ مثبت بدهند و بتوانند این اعتماد به وجود آمده را در ایشان قوی تر كنند و تلاش بیشتری برای نوآوری انجام دهند تا بتوانند مشكلات را از دوش مردم بردارند.
مدیر كل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی بیشترین تاكید مقام معظم رهبری بر این است كه جوانان با سرمایه و كار ایرانی به پیشرفت ایران اسلامی كمك كنند. پیشرفت ایران اسلامی می تواند آرامش و رفاه را برای مردم به همراه داشته باشد و سبب سربلندی ایران در جهان شود. جوانان باید تلاش كنند از كارهای تكراری و فرصت سوزی ها پرهیز كنند. مسئولان هم باید حمایت لازم را داشته باشند تا جوانان جهادگر بیشتر انرژی خودرا صرف دستیابی به فناوری های مورد نیاز كنند. صحبت های مقام معظم رهبری در حقیقت اثبات توان جهاد است و جهادگران باید این توان را بیشتر كنند و مسئولان هم باید از این ظرفیت استفاده كنند.
روشن با بیان این كه در جهاد دانشگاهی برمبنای خودباوری ظرفیت های زیادی به وجود آمده اظهار داشت: حالا در حوزه های مختلف فرهنگی، آموزش، پژوهش و فناوری ظرفیت های بسیار زیادی وجود دارد. جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش و فناوری، در خیلی از فناوری های استراتژیك مورد نیاز صنایع كشور و فعالیت های كاملا های تك كه مورد نیاز صنایع نفت و صنایع حمل و نقل است حرف های زیادی برای گفتن دارد. جهاد دانشگاهی در حوزه برق، مكانیك، مهندسی شیمی، مهندسی نفت، زمین شناسی، مخابرات، پزشكی، سلامت، تولید مواد شیمیایی و داروهای نوتركیب و حوزه هایی كه واقعا كشور به آنها نیاز دارد توانمند است.
وی افزود: متاسفانه برخی مدیران اجرایی پروژه های كشور هنوز آن خودباوری لازم را در خود نمی بینند. وزرا و نمایندگان محترم مجلس همه به خودباوری اعتقاد دارند، اما وقتی به سطوح پایین تر می رسیم در هنگام اجرای پروژه اعتماد لازم به فعالیت های داخلی وجود ندارد و نگاه به خارج و استفاده از خدمات خارجی در اجرای پروژه ها زیاد است.

باید استانداردهای خودرا ایرانی كنیم

مدیر كل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی متذكر شد: مسئولان كشور پس از فرمایشات مقام معظم رهبری درباره جهاد دانشگاهی، باید جهاد دانشگاهی را فرا بخوانند تا ظرفیت های جهاد دانشگاهی به آنها معرفی شود. مسئولان باید مشكلات را در چارچوب یك ماموریت به جهاد دانشگاهی بسپارند تا مشكلات را حل كنند.
روشن درباره این استانداردهای آمریكایی در صنعت نفت اظهار داشت: در قدیم، صنعت نفت ما در اختیار امریكایی ها و اروپایی ها بود و آنها هر تجهیزاتی را كه می خریدند می گفتند این تجهیزات باید بر طبق استاندارد نفتی آمریكا باشد. اما در شرایط فعلی بحث استانداردهای امریكا زمانی توجیه دارد كه ما تحت تحریم های ظالمانه آمریكا نباشیم. اگر شركتی می خواهد استاندارد API داشته باشد، باید الزامات قانونی ایالات متحده را هم رعایت كند. كشورهای زیادی با این استاندارد به ما كالا می دهند، اما وقتی صنعت نفت ما یك صنعت مستقل است اساسا باید استانداردهای خودرا ایرانی نماییم.
وی افزود: وزارت نفت در این راستا تلاش های زیادی را در یكی دو سال اخیر كرده اما باید در بین كارشناسان و شركت های وابسته و پیمانكاران بزرگ این فرهنگ سازی انجام پذیرد. بسیاری از پیمانكاران بزرگ كه نه خصوصی اند و نه دولتی و در سال های اخیر هم رشد كرده و مورد حمایت قرار گرفتند، معتقدند كه استانداردها باید خارجی باشد، این در شرایطی است كه آنها هم مانند جهاد دانشگاهی از نیروهای انقلابی تشكیل شده اند.
مدیر كل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی با بیان این كه نباید به استانداردها بی توجه بود، اظهار داشت: می توان برخی استانداردها را ایرانی كرد و استانداردها را با نگاه ایرانی و در امتداد ایجاد اشتغال برای فرزندان ایرانی تعیین نماییم.
روشن با اشاره به ضرورت وجود اراده جهت استفاده از توان جهاد دانشگاهی در كشور اظهار داشت: در حوزه حمل و نقل باید این اراده در كشور وجود داشته باشد كه هنگامی كه مقرر است واگن های مترو ساخته شود، پروژه ساخت آن به جهاد دانشگاهی و كارخانه های واگن سازی داخل كشور واگذار شود نه این كه وزارت كشور اعلام نماید كه بدلیل تامین منابع مالی توسط یك شركت چینی، تامین واگن را هم باید یك شركت چینی انجام دهد. ما در كشور ظرفیت های خوبی داریم و این ظرفیت، جهاد دانشگاهی و شركت های دانش بنیان و صنایع بزرگ ما هستند. از طرف دیگر، بازار ما هم ظرفیت پذیرش دستاوردهای جهاد دانشگاهی و شركت های دانش بنیان را دارد. باید این بازار و ظرفیت را به یكدیگر متصل نماییم. امكان دارد در تامین منابع مقداری مشكل داشته باشیم اما وقتی صندوق توسعه ملی وجود دارد می توانیم از منابع آن استفاده نماییم.

ضرورت هدفمندسازی نقدینگی
وی با بیان این كه هدفمند شدن حجم نقدینگی در كشور موجب مشاركت مردم در پروسه تولید خواهد شد، اضافه كرد: صداوسیما و رسانه های دیگر باید فرهنگ سازی كنند كه اگر مردم در تولید سرمایه گذاری كنند فرزند فارغ التحصیل بیكار نخواهند داشت. اساسا اگر بازار خودرا هدفمند نماییم می توانیم تكنولوژی خودرا به خارج از كشور صادر نماییم اما متاسفانه چون برنامه ای برای هدفمند كردن بازار نداریم، بازار را به راحتی در اختیار خارجی ها قرار می دهیم و برای ایجاد اشتغال به دنبال منابع مالی جدید می گردیم و نهادهای موازی ایجاد می نماییم. باید دولت و مجلس دست به دست یكدیگر داده و از جهاد دانشگاهی بعنوان یك سازمان پیشرو فناوری حمایت كنند. اگر جهاد دانشگاهی نواقصی دارد این نقصها را با كار و تلاش رفع می كند.
روشن با بیان این كه تحریم هم فرصت است و هم تهدید اظهار داشت: اقتصاد ما دولتی است و پروژه های ما هم دولتی به شمار می آیند. بیشتر پروژه هایی كه در كشور اجرا می شوند به این شكل است كه دولت آن پروژه را به پیمانكاری داده و پیمانكار به نهاد دیگری واگذار می كند. دولت برای این كه از دانش و ظرفیت جهاد دانشگاهی استفاده نماید باید نقش فناور بودن جهاد را قبول كند؛ یعنی بپذیرد كه جهاد دانشگاهی فناور است و در شرایط تحریم ماموریت هایی را به این نهاد واگذار كند. حكومت یا دولت باید مشكلات فناورانه خودرا كه چندان زیاد هم نیست شناسایی كند كه اساسا هم شناسایی كرده است و این مشكلات را برای حل میان نهادهای فناور مثل جهاد دانشگاهی تقسیم كند.
وی ادامه داد: تعداد زیاد شركت های دانش بنیان نمی تواند مشكل را حل كند چونكه به این مفهوم است كه نیازی كه باید یك شركت حل می كرده میان شركت های مختلف تقسیم شده است؛ در حالیكه در دنیا، شركت ها در حال ادغام هستند. خیلی از مشكلات فناوری های راهبردی ما با عنایت به توان كشور و متخصصان و زیرساخت های خوبی كه داریم در افق ۱۸ ماه تا دو سال حل می شود. متاسفانه در هیچ جایی نیازهای كشور جهت بررسی، تجمیع و به ظرفیت ها متصل نشده است. هنوز اعتماد و خودباوری به نیروی داخلی شكل نگرفته است. البته در جوانان این خودباوری بیشتر به وجود آمده اما در مدیران و بخصوص مدیران قدیمی خودباوری ایجاد نشده است. مدیران قدیمی همیشه منتظرند برای حل مشكلات فرصتی ایجاد شود، مثلا تحریم ها برداشته شود.

از مشاركت در زنجیره تولید نفت تا بهسازی آب های زیرزمینی
روشن در پاسخ به سوالی درباره فعالیت های دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی اظهار داشت: ما در زنجیره تولید نفت كه اكتشاف، انتقال، توزیع و پالایش است فعالیت داریم. در جهاد دانشگاهی مجموعه ای وجود دارد كه كارهای مهندسی نفت، زمین شناسی نفت، لرزه نگاری را انجام می دهد و در كارهای مربوط به استخراج و حفاری، ساخت دكل حفاری، ساخت دستگاه لوله مغزی سیار و ساخت موتورهای حفاری هم فعالیت داریم.
مدیر كل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی با بیان این كه این دفتر در حوزه انتقال الكتروموتورهای دور متغیر و هم چنین در حوزه فراورش هم فعالیت دارد اظهار داشت: فعالیت های خوبی هم در زمینه طراحی و ساخت سیستم های دیسالتینگ، نمك زدایی و تصفیه انجام گرفته است. علاوه بر آن، در حوزه انتقال و بارگیری نفت به كشتی و تولید مواد شیمیایی پرمصرف تولید نفت نیز فعالیت داریم.
روشن افزود: حالا در زنجیره تولید نفت كشور، گروه های مختلف پژوهشی جهاد دانشگاهی در واحدهای مختلف جهاددانشگاهی همچون خوزستان، صنعتی شریف، علم و صنعت، خواجه نصیر و تهران حضور دارند. جهاد دانشگاهی در صنعت حمل و نقل ریلی، طراحی و ساخت واگن های مترو، سیستم سیگنالینگ خطوط ریلی، ركتیفایرهای پر قدرت خطوط مترو، واگن مولد برق و برقی كردن خطوط ریلی را در دستور كار دارد.

از آبیاری هوشمند تا مدیریت پسماند
بگفته مدیر كل دفتر تخصصی علوم پایه، فنی و مهندسی جهاد دانشگاهی، این نهاد در صنعت معدن، فعالیت های مربوط به فرآوری مواد معدنی، فرآوری مواد فلزی، سیستم غبارگیرهای صنعتی، انتقال فناوری در صنعت فولاد، طراحی و ساخت الكترودهای گرافیتی را دنبال می كند و هم چنین در صنایع در رابطه با محیط زیست در پاكسازی آلودگی های نفتی، رفع آلودگی های آب و خاك و همین طور بهسازی آب های زیرزمینی فعالیت دارد.
وی با بیان این كه در صنعت خودرو، ساخت كاتالیست را در دستور كار داریم، اظهار داشت: برخی از واحدهای جهاددانشگاهی همچون یزد، تربیت مدرس و صنعتی شریف در حوزه خودرو وارد شده اند. در صنعت هوایی با ساخت چراغ های هوشمند فرودگاه ها و رادارها حضور داریم. در حوزه مخابرات نیز سال هاست كه در زمینه فرستنده های پرقدرت رادیویی و تلویزیونی، AM، FM و دیجیتال فعالیت داریم.
روشن اضافه كرد: در صنعت آلومینیوم، منابعی وجود دارد كه در كشور در حال اتمام است، این نهاد فعالیت هایی بر روی منابع جایگزین صنعت آلومینیوم داشته است. هم اكنون فعالیت هایی را در حوزه آگروشیمی آغاز نموده ایم تا بتوانیم مواد و سموم شیمیایی و بیولوژیك تولید نماییم. در حوزه كشاورزی، موضوعاتی مانند كشاورزی هوشمند و دیجیتال و هم چنین آبیاری هوشمند را دنبال می نماییم. علاوه بر آن، فعالیت هایی در زمینه آب شیرین كن، تولید غشایRO، مدیریت پسماند، زباله سوز و بازیافت انجام شده است.
او در آخر با بیان این كه جهاد دانشگاهی فعالیت هایی هم در زمینه سیستم های نرم افزاری صنعت نفت و فناوری اطلاعات خصوصا حوزه تجارت الكترونیك داشته است، اظهار داشت: ما در بخش های تجارتی كه برای ما ارزش افزوده داشته و مورد نیاز كشور است فعالیت داریم مثلا در استان های غربی كشور، معادن بزرگی از قیر طبیعی وجود دارد كه این ها به صورت خام به كشورهای همسایه فروخته می شود و بعد آنها با فرآوری این قیر و فروش باردیگر آن به خودمان سود كسب می كنند. ما بیشتر از دو سال است كه در این زمینه در حال فعالیت هستیم تا این قیر طبیعی را به صورت ارزش افزوده به موادی مثل كربن فعال و از این دست تبدیل نماییم. با فرآوری این قیر طبیعی می توان در استان های غربی مانند كرمانشاه و ایلام اشتغال ایجاد كرد. در حاضر حاضر پایلوت تولید كربن فعال از قیر طبیعی در استان كرمانشاه توسط جهاددانشگاهی به وجود آمده است.

منبع: