رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی: هزینه بالای درمان، مشکل اصلی زوج های نابارور است

به گزارش ربات کشاورز رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی با اشاره به برخی مشکلات مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی، اظهار نمود: هزینه بر بودن روند درمان ناباروی یکی از اشکالات اساسی زوجین بوده و خیلی از آنان با یک مرتبه رجوع نتیجه نمی گیرند و احتیاج به صرف هزینه و رجوع بیشتری است و نداشتن تمکن مالی کافی مانع از ادامه روند درمان و گرفتن نتیجه می شود.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، دکتر جعفر محسنی در مراسم گرامیداشت سی و نهمین سالگرد تاسیس سازمان جهاد دانشگاهی اظهار نمود: با عنایت به فعالیت سازمان جهاد دانشگاهی استان در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی و علمی، بازخوردهای مثبتی را از رجوع کنندگان به مرکز درمان ناباروری این نهاد گرفته ایم و با عنایت به اقبال مردم برای رفتن به این مرکز درمانی، تلاش می نماییم تا اعتبار این مرکز هم حفظ شود.
وی افزود: با عنایت به افزایش سن ازدواج و میزان ناباروری در کشور ما که برابر با ۲۲ درصد بوده و هفت درصد هم از آمارهای جهانی بیشتر است و با عنایت به اهمیت و تاثیر ازدواج های موفق در رشد جمعیت، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات درمان ناباروری جزو الزامات است.
وی با اشاره به اینکه هزینه های درمان ناباروری، بار روانی زیادی را در کنار سایر نگرانی ها به زوجین تحمیل می کند، اظهار داشت: مشکل تحت پوشش بیمه قرار نگرفتن درمان های ناباروری تا حدودی به قوانین و مقررات مجلس باز می گردد، سال قبل لایحه ای در مورد مشوق های فرزند آوری و ازدواج تصویب گردید که پشتیبانی از درمان های ناباروری هم می تواند در چارچوب این لایحه مورد توجه قرار گیرد.
محسنی در ادامه نبود قوانین حمایتی و مشخص در زمینه اهداء جنین و تخمک را از دیگر مشکلات مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی عنوان نمود و اضافه کرد: علاوه بر این، مشخصات اهدا کنندگان در جایی ثبت نمی گردد و همین اهدا کننده می تواند در چندین شهر اهدا کننده باشد که این هم می تواند ذخیره ژنی را تهدید کند.
وی اظهار داشت: با وجود توانمندی های زیاد، این مرکز جهت برنامه های توسعه ای، نیازمند حمایت مسؤلان خصوص نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است.
ایشان در ادامه ضمن قدردانی از همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای کمک به رفع مشکلات مرکز ناباروری جهاد دانشگاهی اظهار نمود: سال قبل حدود دو میلیارد تومان بودجه از راه مجلس برای اختصاص به این مرکز مصوب شد که بخشی از آن تخصیص یافت و از این طریق توانستیم دستگاه را خریداری نماییم.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی تصریح کرد: این دستگاه در زمینه تشخیص اختلالات ژنتیکی، ناهنجاری های ژنتیکی جنین و غربالگری در دوران حاملگی کاربرد داشته و زوجین را از رفتن به خارج از کشور و سایر شهرها بی نیاز می کند.

منبع: