رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی: هزینه بالای درمان، مشكل اصلی زوج های نابارور است

به گزارش ربات كشاورز رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی با اشاره به برخی مشكلات مركز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی، اظهار نمود: هزینه بر بودن روند درمان ناباروی یكی از اشكالات اساسی زوجین بوده و خیلی از آنان با یك مرتبه رجوع نتیجه نمی گیرند و احتیاج به صرف هزینه و رجوع بیشتری است و نداشتن تمكن مالی كافی مانع از ادامه روند درمان و گرفتن نتیجه می شود.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، دكتر جعفر محسنی در مراسم گرامیداشت سی و نهمین سالگرد تاسیس سازمان جهاد دانشگاهی اظهار نمود: با عنایت به فعالیت سازمان جهاد دانشگاهی استان در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی و علمی، بازخوردهای مثبتی را از رجوع كنندگان به مركز درمان ناباروری این نهاد گرفته ایم و با عنایت به اقبال مردم برای رفتن به این مركز درمانی، تلاش می نماییم تا اعتبار این مركز هم حفظ شود.
وی افزود: با عنایت به افزایش سن ازدواج و میزان ناباروری در كشور ما كه برابر با 22 درصد بوده و هفت درصد هم از آمارهای جهانی بیشتر است و با عنایت به اهمیت و تاثیر ازدواج های موفق در رشد جمعیت، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات درمان ناباروری جزو الزامات است.
وی با اشاره به اینكه هزینه های درمان ناباروری، بار روانی زیادی را در كنار سایر نگرانی ها به زوجین تحمیل می كند، اظهار داشت: مشكل تحت پوشش بیمه قرار نگرفتن درمان های ناباروری تا حدودی به قوانین و مقررات مجلس باز می گردد، سال قبل لایحه ای در مورد مشوق های فرزند آوری و ازدواج تصویب گردید كه پشتیبانی از درمان های ناباروری هم می تواند در چارچوب این لایحه مورد توجه قرار گیرد.
محسنی در ادامه نبود قوانین حمایتی و مشخص در زمینه اهداء جنین و تخمك را از دیگر مشكلات مركز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی عنوان نمود و اضافه كرد: علاوه بر این، مشخصات اهدا كنندگان در جایی ثبت نمی گردد و همین اهدا كننده می تواند در چندین شهر اهدا كننده باشد كه این هم می تواند ذخیره ژنی را تهدید كند.
وی اظهار داشت: با وجود توانمندی های زیاد، این مركز جهت برنامه های توسعه ای، نیازمند حمایت مسؤلان خصوص نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است.
ایشان در ادامه ضمن قدردانی از همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای كمك به رفع مشكلات مركز ناباروری جهاد دانشگاهی اظهار نمود: سال قبل حدود دو میلیارد تومان بودجه از راه مجلس برای اختصاص به این مركز مصوب شد كه بخشی از آن تخصیص یافت و از این طریق توانستیم دستگاه را خریداری نماییم.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی تصریح كرد: این دستگاه در زمینه تشخیص اختلالات ژنتیكی، ناهنجاری های ژنتیكی جنین و غربالگری در دوران حاملگی كاربرد داشته و زوجین را از رفتن به خارج از كشور و سایر شهرها بی نیاز می كند.

منبع: