پس از ۱۰ سال پژوهش در پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی ابن سینا انجام شد تاسیس بانک جنین گاو از نژادهای ممتاز

ربات کشاورز: برای اولین بار در کشور، بعد از ۱۰ سال پژوهش، پژوهشگاه تکنولوژی های جدید علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا توانست با راه اندازی بانک جنین گاوهای دارای خصوصیات برتر، گامی بزرگ در راه خودکفایی تامین نژادهای برتر گاو بردارد.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، با توجه به روند افزایش جمعیت در کشور و نیاز فزاینده به محصولات دامی و لبنیاتی و هزینه های بالای تولید هر واحد شیر و گوشت، سیاست های مختلفی جهت تامین نیازهای کشور در این حوزه مورد بررسی قرار گرفته است.
پروژه کلان ملی “تکثیر گاوهای با خصوصیات برتر با تکنیک تولید آزمایشگاهی جنین” همچون این طرح های ملی است که در سال ۱۳۹۶ بعنوان “طرح برتر جهاد دانشگاهی” برگزیده شده و محصول آن با استقبال گرم خیلی از نهادهای عمومی مانند آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و… و شرکت های خصوصی روبه رو شده که جهت خرید محصول مذکور قراردادهای را منعقد کرده اند.
در این پروژه ملی که اساس آن استفاده از تکنولوژی های جدید تولید مثل با هدف کاهش هزینه ها و افزایش راندمان تولید است. گاوهای ممتاز گله انتخاب شده و با استفاده از فناوری لقاح آزمایشگاهی، سالانه حدود ۶۰ جنین از هر گاو ممتاز تولید و به رحم گاوهای غیرممتاز منتقل می شود. براین اساس پژوهشگاه ابن سینا با اجرای این طرح توانسته با تولد گوساله ممتاز از گاوهای غیر ممتاز، ارزش افزوده جدیدی در صنعت دامپروری ایجاد کند.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه ابن سینا، همین طور این پروژه توانسته در رفع یکی از اشکالات مهم صنعت دامپروری کشور یعنی واردات نژادهای باارزش گاو مانند جرزی، سیمنتال، شاروله و… که دشوار و نیازمند خروج ارز از کشور بوده است موثر باشد. بدین ترتیب پژوهشگاه ابن سینا با واردات تعداد محدودی گاو با خصوصیات برتر و از نژادهای مختلف و تولید جنین از آنها برای نخستین بار در کشور موفق به تاسیس بانک جنین از نژادهای گوشتی، شیری و دو منظوره گردید که سبب امیدواری دامداران در سهولت دسترسی به نژادهای مورد نظر خود در داخل کشور شده است.

منبع: