در بازدید استاندار از مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی مطرح شد تولید 11 فرآورده عناب در دهكده گیاهان دارویی

به گزارش ربات كشاورز استاندار خراسان جنوبی از مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بازدید نمود.
به گزارش ربات كشاورز به نقل از ایسنا، محمدصادق معتمدیان، امروز ۲۶ مرداد، از مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بازدید كرد و از نزدیك در جریان فعالیت های این مجتمع قرار گرفت.
جلال الدین صادقی، رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی در این بازدید اظهار نمود: آموزش روستائیان، بازاریابی، تكمیل فرایند تولید و افزایش سهم كشاورز از بازار فروش، هدایت رساله های دانشجویان تحصیلات تكمیلی از اهداف مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان است.
وی با اشاره به اینكه پروژه دهكده گیاهان دارویی یك پروژه ملی است كه خیلی از استان ها از خراسان جنوبی الگوبرداری كرده اند، اضافه كرد: این طرح برای حداقل ۱۰۰ نفر اشتغال زایی مستقیم و برای ۲۰۰ نفر اشتغالزایی غیرمستقیم خواهد داشت.
وی خاطرنشان كرد: تابحال ۱۱ فرآورده از عناب در این مجتمع تولید شده است كه سهم بسزایی در بازاریابی این محصول خواهد داشت.
رئیس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان كرد: برای تكمیل فعالیت های این مجتمع نیازمند اختصاص ردیف بودجه خاص هستیم تا بتوانیم فعالیت ها را گسترش دهیم.
صادقی افزود: در جهت معرفی عناب، نخستین همایش ملی عناب، با اهداف فراهم كردن زمینه عرضه جدیدترین فعالیت­ های پژوهشی در رابطه با عناب، شناسایی پژوهشگران فعال در زمینه عناب، كوشش برای فراهم كردن افزایش بهره وری اقتصادی و تجاری از محصول عناب، شناسایی چالش ­ها و فرصت­های پیش رو در تولید، تجارت و فرآوری عناب و فراهم كردن زمینه هم افزایی اندوخته های پژوهشی با مبحث عناب برگزار می گردد.
محسن پویان، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی هم در این بازدید اظهار داشت: خراسان جنوبی تولیدكننده انحصاری عناب در ایران است.
وی با اشاره به اینكه عناب به صورت تازه و خشك شده، بعنوان میوه و خشكبار همینطور بعنوان گیاه دارویی قابلیت مصرف دارد، اضافه كرد: خراسان جنوبی تابحال بهره برداری اقتصادی قابل توجهی از این محصول استراتژیك منطقه نداشته ­است و میوه عناب به صورت فله­ ای بدون برند عمدتاً به كشورهای همسایه صادر می شود، كه این امر هم غالباً از مبادی غیر رسمی صورت می پذیرد.
پویان افزود: تولید فرآورده های عناب كه بهره ­وری اقتصادی قابل توجهی دارد و ارزش افزوده ­ای مطلوب ایجاد می كند، تا كنون در كشور مغفول مانده و صرفا در سطح محدود به فعالیت های تحقیقاتی پرداخته شده ­است و از بعد تجاری و بهره­ برداری اقتصادی آن بی بهره مانده­ ایم.
وی ادامه داد: لزوم بهره­ برداری از پتانسیل اقتصادی این محصول استراتژیك، مستلزم شناسایی و جمع آوری پژوهشگران فعال در این حوزه است تا ضمن آگاهی از جدیدترین دستاوردهای پژوهشی داخل كشور امكان هم افزایی اندوخته های علمی هم فراهم گردد.
مدیر مجتمع تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی تصریح كرد: در خراسان جنوبی برای نخستین بار توانستیم در این مجتمع، سیستم هوشمند آبیاری را نصب نماییم كه این سیستم، آبیاری را برپایه نیاز گیاه تنظیم می كند.