رییس پژوهشكده زیست فناوری رویان مطرح كرد نتایج تحقیقات درباره تاثیر ویتامین D بر باروری مردان

به گزارش ربات كشاورز رئیس پژوهشكده زیست فناوری رویان درباره یكی از طرح های تحقیقاتی پیرامون تاثیر ویتامین D بر باروری اظهار داشت: جهت بررسی این موضوع، یك مدل موش حیوانی با كمبود ویتامین دی ایجاد كردیم كه نه نور كافی UV به آن می رسید و نه در غذایش ویتامین D وجود داشت. به این موش به اندازه كافی كلسیم دادیم و نشان دادیم كمبود ویتامینD به تنهایی بر كیفیت، سلامت اسپرم و شانس باروری تاثیر می گذارد.
دكتر محمد حسین نصر اصفهانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه زندگی های امروزی چالش هایی مانند آلودگی هوا، غذاهای نامناسب و چرب، سموم كشاورزی و غیره دارد كه بر روی بدن همه مردم جهان تاثیر می گذارد، اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی در گذشته اعلام نموده بود كه هر مرد باید حداقل ۶۰ میلیون اسپرم در هر سی سی تولید نماید اما هم اكنون گفته می شود این میزان، باید ۱۵ میلیون در واحد باشد. امروزه، در دنیا معتقدند به سبب چالش های زندگی امروزی كه پیش تر ذكر كردم میزان اسپرم تولیدی در مردان رو به كاهش است.
وی ادامه داد: می توان با داشتن زندگی سالم، تغذیه مناسب و ورزش كردن تاحدودی از كاهش اسپرم جلوگیری كرد اما امروزه حدودا نمی توان از آلودگی هوا یا سموم كشاورزی پیشگیری كرد. می دانیم بدن انسان ها به ویتامین ها نیاز دارند و كمبود آنها می تواند بر زندگی روزمره تاثیر بگذارد.
رئیس پژوهشكده زیست فناوری رویان با اشاره به اهمیت ویتامین D اظهار داشت: امروزه شناخته شده كه كمبود ویتامین D در خانم ها و آقایان بر قدرت باروری آنها تاثیر می گذارد. ما در كشوری آفتابی زندگی می نماییم اما گرفتار كمبود ویتامین Dهستیم چونكه مانند بقیه مردم دنیا بیشتر وقت خودرا در فضاهای بسته می گذرانیم و بدین سبب آفتاب كافی دریافت نمی كنیم؛ حتی افرادی كه در محیط آفتابی كار می كنند نور خورشید فقط به سر و دستشان می رسد در صورتیكه قسمت هایی كه باید در معرض آفتاب باشند قسمت هایی است كه چربی زیرپوست دارند مثل پشت بدن. نه آقایان و نه خانم ها به اندازه كافی آفتاب نمی بینند و این موجب می شود كه سطح ویتامین D حتی در كشورهای پرآفتاب هم كم باشد.
نصر اصفهانی با بیان این كه مطالعات نشان داده حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد انسان ها با كمبود ویتامین D روبه رو هستند، اظهار داشت: ویتامین دی روی سطح كلسیم بدن تاثیر می گذارد. در ابتدا مشخص شده بود كه افرادی كه دارای كمبود ویتامینD هستند مستعد پوكی استخوان نیز هستند. یكی از كارهای اصلی ویتامین D این است كه سطح جذب كلسیم را در بدن بالا ببرد. ما امروزه در دریافت كلسیم گرفتار مشكل نیستیم چونكه از منابع دیگر مثل لبنیات این كلسیم را تامین می نماییم اما كمبود ویتامین دی بر كمبود كلسیم اثر می گذارد.
مسئول بخش جنین شناسی مركز باروری و ناباروری اصفهان اضافه كرد: در ادامه پژوهش، به موش تحقیقاتی به اندازه كافی كلسیم دادیم و نشان دادیم كمبود ویتامین دی به تنهایی بر كیفیت، سلامت اسپرم و شانس حاملگی تاثیر می گذارد. نتایج این تحقیق به ما نشان داده است آقایان هم مثل خانم ها باید ویتامین دی مصرف كنند.
رئیس پژوهشكده زیست فناوری رویان درانتها اشاره كرد: مطالعات نشان می دهد مصرف بیش از حد ویتامین D نیز می تواند مضر باشد. اگر ویتامین دی كسی زیر ۳۰ واحد باشد گرفتار كمبود است و اگر این میزان بالای ۵۰ باشد اثر سوء دارد بر همین مبنا سفارش می نماییم ویتامین دی به اندازه كافی و زیرنظر پزشك مصرف شود. مصرف كافی ویتامین D می تواند شانس حاملگی و سلامت جنین را افزایش دهد.

منبع: