در جهاددانشگاهی کردستان؛ پنجمین رویداد تاک شو برگزار گردید

به گزارش ربات کشاورز از جانب مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی واحد کردستان، پنجمین رویداد ˮتاک شوˮ از مجموعه رویدادهای گروه دوم دوره ترویج این مرکز، امروز برگزار گردید.
به گزارش ربات کشاورز به نقل از ایسنا، مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی استان با همکاری اداره کل ورزش و جوانان کردستان مبادرت به برگزاری کلاس های آموزشی برای ترویج، نوآوری و شکوفایی ایده های ناب و در نهایت تجاری سازی آنها و خلق ثروت کرده است که در این راستا، چهارمین رویداد آن با عنوان «تاک شو» در دانشگاه علمی کاربردی جهاددانشگاهی کردستان در سنندج برگزار گردید.
ناصر شکری، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان کردستان در این جلسه با اشاره به اینکه کارآفرینی موضوعی اکتسابی است که افراد با آموزش های صحیح می توانند آنرا فرابگیرند، سیاست نظام آموزشی کشور را برای آموزش کارآفرینی مناسب ندانست.
وی عدم درک واژه کارآفرینی را حتی در سطوح مسؤلان و مدیران دستگاه های اجرایی رایج عنوان و کارآفرینی را به معنای نوآوری و خلاقیت در انجام یک کسب و کار تعریف کرد.
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان کردستان اظهار داشت: ایجاد ارزش افزوده، ایجاد ارزش ناخالص داخلی و تحرک جامعه از مزایای کارآفرینی در جامعه است.
وی با تاکید بر لزوم ترویج فرهنگ کارآفرینی در بین آحاد جامعه، حمایت های مردم و مسئولین را در گرو درک و فهم درست از کارآفرینی اعلام نمود.
شکری مانع اصلی تحقق ایده های جوانان را بروکراسی های اداری طولانی و پیچیده بیان کرد و موفقیت کشورهای پیشرفته جهان را در کاهش زمان صدور مجوزها برای کارآفرینان دانست.
وی اظهار نمود: حقوق، مزایا و بیمه پرسنل شرکت های دانش بنیان و استارتاپی فشار بسیاری بر آنها وارد کرده است که دولت می تواند با تقبل هزینه های تامین اجتماعی این شرکت ها، از فشار مالیشان بکاهد.
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان کردستان دیدگاه سیستم بانکی کشور و به خصوص استان کردستان را سختگیرانه و غیر حمایتی توصیف و بر تغییر دیدگاه مدیران بانکی در مورد پشتیبانی از کارآفرینان تصریح کرد.
وی با اشاره به تاسیس صندوق پژوهش و فناوری استان کردستان در سال ۹۷ بعنوان صندوقی غیر دولتی و با عضویت دانشگاه کردستان و علوم پزشکی و تعدادی شرکت خصوصی، اعطای تسهیلات ۴ درصد با تنفس ۶ ماهه و بازپرداخت چند ساله را از رسالت های این صندوق برشمارد.
شکری خاطرنشان کرد: صندوق پژوهش و فناوری در یک سال فعالیت خود بیشتر از ۵۳۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره به ۱۳ شرکت استارتاپی پرداخت کرده است که ماحصل آن ایجاد ۶۰ تا ۸۰ شغل مستقیم بوده است.
وی سرمایه گذاری های ریسک پذیر را از دیگر برنامه های این صندوق برشمرد که با اجرای آن شاهد راه اندازی طرح ماندگار و پربازده خواهیم بود.
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان کردستان در انتها با اشاره به اینکه جزیره ای عمل کردن ادارات درمورد پشتیبانی از کارآفرینی مناسب نمی باشد بر ایجاد راهکاری برای پشتیبانی از همه کارآفرینان تصریح کرد.